Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Znalezionych wyników: 3994
Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Uziom nie jest potrzebny do przejścia na TN-C-S?
Jack

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 4684

PostForum: Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, ekwipotencjalizacja itp.   Wysłany: 05-09-20, 12:27   Temat: Uziom nie jest potrzebny do przejścia na TN-C-S?
kolibers napisał/a:
Potrzebny jest ten uziom czy nie jest potrzebny?

Oczywiście że jest potrzebne uziemienie ochronne przewodu PE w instalacji elektrycznej budynku i to jak najbliżej chronionych odbiorników. Idealnie do tego nadaje się uziemienie fundamentowe.
  Temat: Dobór mocy klimatyzatorów
Jack

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3613

PostForum: Uczymy się   Wysłany: 07-06-20, 18:45   Temat: Dobór mocy klimatyzatorów
damdam napisał/a:
Pytaniem otwartym pozostaje kwestia doboru mocy urządzenia np split.

Podstawowa zasada to 1kW mocy urządzenia na 1 m 2 mieszkania.
Są jeszcze inne kryteria ale dla mieszkaniówki można przyjąć jak powyżej.
  Temat: Wylacznik nadmiarowo pradowy
Jack

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5449

PostForum: Uczymy się   Wysłany: 03-09-17, 14:03   Temat: Wylacznik nadmiarowo pradowy
Witam
Cytat kolegi Radek55@:
Cytat:
Czy wylacznik moze tak ulec uszkodzeniu ze bedzie normalnie płynął przez niego prad a w razie zwarcia nie zadziala?

Oczywiście, że może. Wystarczy aby styk ruchomy jak zaznaczony na zdjęciu został zespawany przez łuk elektryczny przy zwarciu.
  Temat: Rozdzielnia
Jack

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7102

PostForum: Uczymy się   Wysłany: 06-06-16, 18:05   Temat: Rozdzielnia
Witam
Cytat kolegi Radek55@:
Cytat:
W jaki sposób panowie dokonujecie rozdziału PEN na PE i N w rozdzielni

Tak, jak na załączonym schemacie poniżej. Przewód PEN podłączony do uziemionej listwy PE. A z szyny czy zacisku głównego przewodu ochronnego do listwy N. Wówczas mamy instalację 3 przewodową ( L, N, PE ) lub 5 przewodową ( L1, L2, L3, N, PE ).
  Temat: Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza
Jack

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 22072

PostForum: Akty prawne, normy i wiedza techniczna   Wysłany: 08-04-16, 20:10   Temat: Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza
Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
prawidłowe "dostarczenie" fazy do falownika

Ale przemiennik częstotliwości fabrycznie nie jest wyposażony w przewód z wtyczką. Urządzenie ma oznaczone zaciski do podłączenia na stałe. Dla odbiorników energii elektrycznej wyposażonych w przewód z wtyczką nie ma znaczenia z której strony jest faza.
Spotkałem się ze sterownikami do pieca, gdzie przewód był fabrycznie zakończony wtyczką a jednak polaryzacja miała znaczenie ponieważ sterowana powinna być tam faza a nie neutralny. Uruchamianie pieca pierwszy raz wykonuje doświadczony serwisant lub kwalifikowany pracownik i powinien zwrócić na ten aspekt uwagę.
  Temat: Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza
Jack

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 22072

PostForum: Akty prawne, normy i wiedza techniczna   Wysłany: 08-04-16, 08:59   Temat: Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza
Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
Dziwi mnie tylko gniazdo drugie czyli B/F/CR/PL - jak rozumiem jest to m.in. nasz polski typ E gniazda - ale skąd tutaj faza po prawej ?

Bo tak powinno być. To że faza w obecnych czasach jest po lewej stronie to błąd w sztuce i książkowe tego rozpowszechnienie. Za dawnych czasów kołek ochronny w gnieździe 1-f był umieszczony na dole gniazda. Faza znajdowała się wówczas po lewej stronie ( to jest określone w normie PN-90E-01242 ). W późniejszych czasach kołek ochronny przewędrował na górę gniazda, również faza przemieściła się na prawą stronę. Ale u Nas w Polsce faza jakimś tam cudem została nadal na lewej stronie.
Tak prawdę mówiąc to polaryzacja przy prądzie przemiennym nie ma znaczenia. Urządzenia elektryczne powszechnego użytku zakończone wtyczką 1-f są tak projektowane i budowane aby nie miało to wpływu na ich działanie. A jeżeli już ma to przewód nie powinien być zakończony wtyczką i podłączenia powinien dokonać wykfalifikowany elektryk.
Faza po lewej stronie w Polsce tak się już rozpowszechniła że stało się to standardem. W innych krajach jak Niemcy czy Wielka Brytania można się doszukiwać standardów określonych w normach BS, VDE czy DIN. W Polsce brak. A rysunek pochodzi zdaje się z jakiegoś opracowania niemieckiego.
  Temat: Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza
Jack

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 22072

PostForum: Akty prawne, normy i wiedza techniczna   Wysłany: 07-04-16, 19:06   Temat: Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza
Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
Dla Polski jest sprawa jasna, że mimo braku przepisów przyjęło się jako standard podłączenie przewodu fazowego L w gniazdku typu E po lewej stronie

To tylko w Polsce. W innych krajach przeważnie jest odwrotnie.
Oczywiście istnieją standardy międzynarodowe - przykład w tabeli poniżej.
  Temat: IP Rozdzielnicy w pomieszczeniu "wilgotnym"
Jack

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5428

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 30-03-16, 13:17   Temat: IP Rozdzielnicy w pomieszczeniu "wilgotnym"
Witam
Cytat kolegi Brunoxp:
Cytat:
Mam rozdzielnice o IP40 czyli zero ochrony ze strony wilgoci i chcialbym ja wykorzystac.

IP 40 to brak ochrony przed wodą a nie wilgocią. Dlatego należy unikać umiejscowienia rozdzielnicy elektrycznej w pomieszczeniach wilgotnych nawet o odpowiednim IP. Wilgoć wlezie wszędzie.
A czy pralnia domowa jest miejscem wilgotnym ? Raczej nie.
Druga sprawa to montaż rozdzielnicy elektrycznej w pomieszczeniu gospodarczym jest trochę mało funkcjonalny. Zazwyczaj najbardziej odpowiednie miejsce to korytarz blisko wyjścia z domu. Dobry dostęp do wyłącznika głównego prądu.
  Temat: Okap i 2 żyłowa instalacja
Jack

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7717

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 25-02-16, 18:40   Temat: Okap i 2 żyłowa instalacja
Witam
Cytat kolegi Viez:
Cytat:
Czy jedynym rozwiązaniem jest, poprowadzenie nowego przewodu, z gniazdek?.

Dokładnie tak jak kolega napisał. Należy doprowadzić do okapu oddzielny przewód zasilający z żyłą ochronną YDYp 3x2,5mm2 niezależnie czy jest to urządzenie wykonane w II klasie czy w I. Przy obecności urządzeń ochronnych różnicowoprądowych jakie są obecnie wymagane do obwodów gniazdowych w mieszkaniach, każdy przewód musi być wyposażony w żyłę ochronną zielono-żółtą nawet jeżeli jest podłączany do odbiornika bezpośrednio. Przy II klasie odbiornika przewodu PE się nie podłącza ( zostaje luźny ).
  Temat: Opalarka 230 V i niebezpieczeństwo porażania prądem eletkryc
Jack

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15118

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 14-02-16, 11:27   Temat: Opalarka 230 V i niebezpieczeństwo porażania prądem eletkryc
Witam
Cytat kolegi gienku:
Cytat:
Mam opalarkę (230 V), której używam do podsuszania prac wykonanych z gliny. Dotykam jej rękoma umazanymi w glinianym błocie. Błoto wchodzi w szczelinę między włącznikiem i obudową i....

Należy posługiwać się ręcznym narzędziem elektrycznym przeznaczonym do tego typu prac w II klasie ochrony ( dwa podwójne kwadraty ) lub sprzętem zasilanym napięciem bezpiecznym.
Opalarka powinna być również podłączana do gniazda obwodu 1-f zabezpieczonego bezzwłocznym wyłącznikiem ochronnym różnicowo-prądowym jako ochrona uzupełniająca.
Jeżeli zostaną spełnione powyższe wymagania to porażenie prądem elektrycznym nie powinno wystąpić a zasilanie elektryczne w razie uszkodzenia powinno być automatycznie odłączone.
Żaden producent elektronarzędzia nie poniesie odpowiedzialności za niewłaściwe posługiwanie się jego wyrobem.
Nie wiem jako kolega zmierzył tą oporność ale te 20 kΩ nie stanowi o zagrożeniu porażeniem prądem elektrycznym powodującym uszczerbek na zdrowiu.
  Temat: Podłączenie płyty ceramicznej
Jack

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 12379

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 30-01-16, 12:29   Temat: Podłączenie płyty ceramicznej
Witam
Cytat kolegi Jacek69:
Cytat:
...kto ma rację elektryk który uważa że jest prawidłowo podłączony sprzęt czy serwisant sprzętu.

W instrukcji jest napisane: Płyta jest wyposażona w kabel zasilający przygotowany do podłączenia jednofazowego.
Otóż płyta może i owszem jest przystosowana do podłączenia jednofazowego, czyli przewód zasilający o odpowiednim przekroju do danej mocy ale instalacja elektryczna nie jest przystosowana do podłączenia jednofazowego. Odbiornik o tak dużej mocy nie podłącza się za pomocą gniazda i wtyczki tylko puszki z listwą zaciskową.
O ile takie podłączenie nie powinno być zrealizowane przez elektryka ze względu na zagrożenie uszkodzeniem instalacji elektrycznej stałej lub powstaniem pożaru o tyle to podłączenie nie ma wpływu na uszkodzenie samej płyty grzewczej.
I kto ma rację ? Elektryk, mimo że wykonał podłączenie nieprawidłowo, to takie podłączenie samej płyty grzewczej nie może wpłynąć na jej uszkodzenie tylko instalacji zasilającej od gniazda i wtyczki do rozdzielnicy.
  Temat: Ilość gniazd w pomieszczeniu seminaryjnym
Jack

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7267

PostForum: Akty prawne, normy i wiedza techniczna   Wysłany: 20-12-15, 14:34   Temat: Ilość gniazd w pomieszczeniu seminaryjnym
Witam
Cytat kolegi Adrian_Komorek:
Cytat:
Mam pytanie, czy istnieje jakaś norma, która mówi o minimalnej ilośći gniazd wtyczkowych w tego typu pomieszczeniu ?

Nie istnieje żadna norma dotycząca ilości gniazd i obwodów w tego typu pomieszczeniach. To zależy od użytkownika.
  Temat: Prowadzenie przewodów PH90 przed przedsionki
Jack

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5602

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 04-12-15, 09:23   Temat: Prowadzenie przewodów PH90 przed przedsionki
Witam
Cytat kolegi zbynu:
Cytat:
..czy spotkaliście się z takim problemem

Nie spotkałem się z podobnym problemem, ponieważ problemu w tej sytuacji nie ma lub nie powinno być bo to wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi. Jeżeli występują wyłącznie przewody czy kable o PH90 to nie ma najmniejszego sensu obudowa o mniejszej odporności ogniowej.
Ktoś z szybkości w projekcie popełnił błąd i który podlega pod weryfikację. Chyba że występują tam także przewody rozprzestrzeniające ogień lub wydzielające substancje szkodliwe dla zdrowia - to można zrozumieć, że całość zostaje obudowana oddzieleniem pożarowym PH60.
  Temat: Podłączenie ogranicznika przepięć układ sieci TN-S
Jack

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 13426

PostForum: Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, ekwipotencjalizacja itp.   Wysłany: 23-11-15, 12:51   Temat: Podłączenie ogranicznika przepięć układ sieci TN-S
Witam
Cytat kolegi marcinsk1978:
Cytat:
Czy na załączonym poglądowym schemacie, prawidłowo jest podłączony ogranicznik przepięć B+C.

Nie jest to najbardziej sensowne podłączenie ogranicznika przepięć. Przy podłączaniu ogranicznika należy mieć na uwadze uzyskanie jak najmniejszych długości przewodów z uwagi na minimalizację spadku napięcia na tych przewodach w czasie zaistnienia przepięcia.
Można tu zastosować połączenie typu "V", czyli zasilanie z rozłącznika na ogranicznik i dalej na blok rozdzielczy.
  Temat: Instalacja lamp sufitowych
Jack

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8641

PostForum: Oświetlenie i źródła światła   Wysłany: 06-11-15, 15:15   Temat: Instalacja lamp sufitowych
Witam
Cytat kolegi piomis93:
Cytat:
W jaki sposób połączyć nową instalację z istniejącymi kablami? (są to 4 kable brązowy, czarny, niebieski, żółtozielony)

Demontując żyrandol trzeba było zapamiętać kolory izolacji żył przewodu.
Jeżeli instalacja jest wykonana zgodnie ze sztuką to niebieski jako neutralny, zielono-żółty jako ochronny i dwa pozostałe kolory są fazowe, wyjściowe z łącznika świecznikowego.
 
Strona 1 z 267
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group