Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Znalezionych wyników: 2339
Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Przewody elektryczne przechodzące przez łazienkę
siekierowy

Odpowiedzi: 85
Wyświetleń: 76324

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 19-03-14, 14:37   Temat: Przewody elektryczne przechodzące przez łazienkę
PS. "Wszelkie inne" oprzewodowanie to nic innego, jak przewody do nagłośnienia kabin, świateł wirujących i różnych innych dupereli, które uwielbiają miłośnicy disco polo. Nie ma to nic wspólnego z urządzaniem "kanału przerzutowego" dla instalacji domowej.
  Temat: Przewody elektryczne przechodzące przez łazienkę
siekierowy

Odpowiedzi: 85
Wyświetleń: 76324

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 19-03-14, 12:13   Temat: Przewody elektryczne przechodzące przez łazienkę
robert99 napisał/a:
Siekierowy
Cytat:
napisał: Ciekawy przypadek bicia piany. Zresztą, chyba nie pierwszy, bo o ile przeglądam fora, to Kolega robert99 z uporem godnym lepszej sprawy, nie pierwszy raz próbuje udowodnić, że wg niego białe może być czarne i odwrotnie. Kolega, jak widzę, ma nie tylko trudności z interpretacją polonistyczną niektórych określeń, ale z czytaniem norm również. Zechce więc Kolega zauważyć, że norma PN-HD 60364-7-701 z czerwca 2010 roku, zawiera w obtłukiwanym niemiłosiernie pkt. 701.512.3 również słowa: dodaje się

Więc oświeć mnie kolego do jakiej treści ' dodaje się" owe słowa które padają poniżej w owej normie (a które zostały zacytowane) że ów zwrot "dodaje się" (wraz z "ową" treścią do której się "dodaje" ) zmienia tak znacząco znaczenie zapisu normy do której pozwoliłem się odnieść , że cała moja analiza (wypowiedź)"bierze w łeb"-w odniesieniu do przytoczonego przez Ciebie zwrotu, proszę o konkrety!


Twoje krzyki i wrzaski, czas, który poświęcasz na bicie piany, niczego tu nie zmieni. Najwyraźniej nie potrafisz myśleć i logicznie rozumować, a miałem nadzieję, że będziesz poważnym partnerem do rozmowy. Niestety, przynosisz wstyd Stowarzyszeniu, którego członkiem się mienisz, dlatego muszę zignorować Twoje wezwania, bo nie jestem Twoim pracownikiem, żebyś mnie wywoływał do odpowiedzi. Nie potrafisz ruszyć szarych komórek, trudno, to już nie moje zmartwienie.

Kolegom z forum wypada jednak wyjaśnić, dlaczego nie wolno prowadzić przewodów przez łazienkę. Otóż dlatego, że norma PN-HD 60364-7-701 z czerwca 2010 roku na nic takiego nie pozwoliła. Normy należy czytać i stosować w całości, a nie wyrywając ich fragmenty i wrzeszcząc "Eureka" niczym odkrywca powszechnego prawa ciążenia.
Otóż wspomniana norma zawiera Wprowadzenie, oznaczone 700.1. A w nim zapisano:
Cytat:
Podane w niniejszej części HD 60364 wymagania modyfikują lub zastępują niektóre wymagania ogólne podane w pozostałych częściach HD 60364.

Numeracja rozdziałów Części 7-701 jest zgodna ze strukturą i odpowiednimi odwołaniami do odpowiednich części HD 60364. Szczegółowe numery następujące po numerze Części 7-701 odpowiadają numerom części lub rozdziałów HD 60364.

Brak powołań na odpowiednią część, rozdział lub podrozdział oznacza, że mają zastosowanie wymagania ogólne.


Proszę dobrze zapamiętać te stwierdzenia i zwrócić uwagę na słowa: modyfikują lub zastępują niektóre wymagania oraz mają zastosowanie wymagania ogólne.
Co one oznaczają? Ano ni mniej ni więcej, tylko to, że nowa norma wprowadza pewne rozwiązania szczegółowe, mocniej precyzując niektóre kwestie, inne zaś pozostawiając bez zmian! Jeśli dana kwestia nie jest w niej poruszana, to obowiązuje dotychczasowa wersja, przyjęta i obowiązująca wcześniej. Czyli nowa norma jest jakby uzupełnieniem i uszczegółowieniem konkretnych zasad, a te w niej niewymieniane, obowiązują nadal! I nic się w tej kwestii nie zmienia!
Ponadto zawiera część 701.2 Powołania normatywne, która mówi:
Cytat:
Do stosowania niniejszego dokumentu są niezbędne podane niżej dokumenty powołane. W przypadku powołań datowanych ma zastosowanie wyłącznie wydanie cytowane. W przypadku powołań niedatowanych stosuje się ostatnie wydanie dokumentu powołanego (łącznie ze zmianami).

Czyli wszystkie zasady zawsze należy stosować łącznie!!! I nie ma zmiłuj się.

A teraz zajmijmy się konkretnym przypadkiem, czyli częścią 701.5 Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego.
Poprzednia norma "łazienkowa" zawiera w tej części m.in. następujące stwierdzenie:
Cytat:
701.520.03 W strefach 0,1 i 2 mogą być instalowane jedynie przewody niezbędne do zasilania odbiorników znajdujących się w tych strefach.
701.520.04 W strefach 0,1 i 2 nie dopuszcza się instalowania puszek, rozgałęźników i odgałęźników.

I co jest temu przeciwstawiane?
Cytat:

701.512.3 Ochrona oprzewodowania ze względu na wpływy zewnętrzne
Dodaje się:
Następujące wymagania stosuje się odpowiednio:
a) Oprzewodowanie zasilające urządzenie elektryczne w strefie 0, 1 lub 2 i wykonane na częściach ścian, które graniczą z tymi strefami, powinno być instalowane albo na powierzchni, albo wbudowane wewnątrz ściany na głębokości minimum 5 cm.
Oprzewodowanie zasilające odbiornik energii elektrycznej w strefie 1 powinno być wykonane:
– albo pionowo z góry przez ścianę z tyłu urządzenia lub poziomo w ścianie z tyłu urządzenia, jeżeli stały odbiornik jest zainstalowany nad wanną (np. urządzenie ogrzewające wodę);
– albo pionowo z dołu, albo poziomo przez przyległą ścianę, jeżeli urządzenie jest umieszczone w przestrzeni poniżej wanny.
b) Wszelkie inne osadzone oprzewodowanie łącznie z osprzętem wbudowane wewnątrz części ścian lub przegród, które ograniczają strefę 0, 1 lub 2, powinno być umieszczone co najmniej na głębokości 5 cm.


Proszę zauważyć, nikt i nic nie zmienia pkt 701.520.04 !!! Wprowadzono, sprecyzowano zasady układania przewodów, ale to wciąż dotyczy tylko i wyłącznie tych dopuszczalnych do ułożenia!!! Wprowadzono pkt 701.512.3 bez ingerencji w pkt 701.520.04.

Kolega robert99 albo cynicznie manipuluje tekstem normy, albo jej zupełnie nie rozumie, nie wiem nawet co jest gorsze, chociaż tupetu i bezczelności można mu pozazdrościć.

A przecież podpowiadałem z dobrego serca: dodaje się
  Temat: Przewody elektryczne przechodzące przez łazienkę
siekierowy

Odpowiedzi: 85
Wyświetleń: 76324

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 19-03-14, 01:15   Temat: Przewody elektryczne przechodzące przez łazienkę
robert99 napisał/a:

Nawet jeśli przeróbki wykonane przez kolegę ekmir były niezbędne - (czemu nie przeczę ) to na pewno Ty kolego właściwie uzasadnionych powodów "potrzeby "owych przeróbek nie podałeś -zwyczajnie się z nimi minąłeś drążąc zagadnienie owych pięciu centymetrów ! (do których zresztą ja się odniosłem rozbawiony Twoim opisem)


Ciekawy przypadek bicia piany. Zresztą, chyba nie pierwszy, bo o ile przeglądam fora, to Kolega robert99 z uporem godnym lepszej sprawy, nie pierwszy raz próbuje udowodnić, że wg niego białe może być czarne i odwrotnie. Kolega, jak widzę, ma nie tylko trudności z interpretacją polonistyczną niektórych określeń, ale z czytaniem norm również. Zechce więc Kolega zauważyć, że norma PN-HD 60364-7-701 z czerwca 2010 roku, zawiera w obtłukiwanym niemiłosiernie pkt. 701.512.3 również słowa: dodaje się
Mam nadzieję, że tak aktywny czynownik SEP będzie wiedział co to oznacza.
  Temat: Piąta rocznica śmierci SP Krystyna Kuprasa
siekierowy

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 22573

PostForum: Sugestie i propozycje oraz komunikaty admina i moderatorów   Wysłany: 02-10-12, 18:19   Temat: Piąta rocznica śmierci SP Krystyna Kuprasa
Spoczywaj w pokoju!
  Temat: Czyje jest to Forum?
siekierowy

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 89254

PostForum: Sugestie i propozycje oraz komunikaty admina i moderatorów   Wysłany: 26-11-10, 09:39   Temat: Czyje jest to Forum?
kkas12 napisał/a:

Nie napawa również optymizmem zamieszczenie przez jednego z modów przypomnienia Moderator może lecz nie ma obowiązku podawania przyczyny jego decyzji. powodu usunięcia lub ingerencji w treść posta. Moim zdaniem powinien jednak pozostawić ślad swej ingerencji, ponieważ czasy wszechobecnej cenzury dawno minęły.Nie minęły!!!!!!
Wszystko mi dziś wywalono bez jednego słowa wyjaśnienia.

Cytat:
Użytkownicy przeglądający to forum: adminIRSEP


A czego się boisz, Adminie? Prosiłem o usunięcie moich danych, nie zrobiłeś tego. Złamałeś prawo, a teraz się boisz???
  Temat: Rocznica śmierci Ś.P. Krystyna
siekierowy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 16909

PostForum: Sugestie i propozycje oraz komunikaty admina i moderatorów   Wysłany: 26-11-10, 04:35   Temat: Rocznica śmierci Ś.P. Krystyna
Ale potem już nikt nie pamiętał...

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie...
  Temat: No to żegnam forum
siekierowy

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 40696

PostForum: Sugestie i propozycje oraz komunikaty admina i moderatorów   Wysłany: 12-04-10, 21:11   Temat: No to żegnam forum
Chciałem pożegnać się z wszystkimi Kolegami. Wysłałem do Admina taki oto tekst:

Szanowny Adminie!

Proszę o usunięcie mojego konta z forum. Także wszelkich danych osobowych o mnie, jakie tam mogły pozostać, gdyż na pewno podawałem wszystkie, łącznie z adresem i numerami telefonów.
Informację o usunięciu proszę przesłać na adres mailowy, bo ja tutaj już nie będę się logował, więc ewentualnej wiadomości nie odczytam. A po przesłaniu takiej informacji proszę o skasowanie również mojego adresu mailowego.

Stanisław Liberski
  Temat: Oznaczenia schemat. zabezpieczeń i prąd wyjściowy zasilacza
siekierowy

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 22129

PostForum: Uczymy się   Wysłany: 12-04-10, 17:12   Temat: Oznaczenia schemat. zabezpieczeń i prąd wyjściowy zasilacza
mar_cik napisał/a:

W klasycznych zasilaczach dostosowanie do napięcia zasilania odbywa się przez przełączanie odczepów na uzwojeniu pierwotnym transformatora.


Tylko w niektórych i rzadziej. Częściej robiło się to przez przełączanie odczepów na wtórnym, albo przez przełączanie odpowiednich rezystancji w obwodzie zdaje się bazy pierwszego tranzystora elektroniki prostującej i stabilizującej, już po mostku. Mam taki zasilacz, który dawał od 6 do 12 V stabilizowane.
  Temat: Linia wysokiego napiecia
siekierowy

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 11542

PostForum: Akty prawne, normy i wiedza techniczna   Wysłany: 07-04-10, 12:36   Temat: Linia wysokiego napiecia
No to musisz zapoznać się z normą PN-E-05100-1:2000
Tytuł: Elektroenergetyczne linie napowietrzne - Projektowanie
i budowa - Linie prądu przemiennego z przewodami
roboczymi gołymi
  Temat: Odpowiedzialność prawna za brak uprawnień
siekierowy

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 26272

PostForum: Świadectwa kwalifikacyjne oraz uprawnienia budowlane   Wysłany: 07-04-10, 07:28   Temat: Re: odpowiedzialność prawna za brak uporawnień
pastor1 napisał/a:
Witam
Pracuję w dużej firmie w dziale utrzymania ruchu, posiadam uprawnienia sep E do 1 kv pkt. 2;10.
Przełożeni nakazują mi robić pomiary przeciwporażeniowe


To nie pkt 10 upoważnia do pomiarów, było o tym dziesiątki razy. Więc być może masz takie "papiery" a nawet nie wiesz.
  Temat: Linia wysokiego napiecia
siekierowy

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 11542

PostForum: Akty prawne, normy i wiedza techniczna   Wysłany: 07-04-10, 01:51   Temat: Linia wysokiego napiecia
Odpowiedż jest prosta: te firmy nic nie mają do budowy. Warunki zabudowy wyda ci twoja gmina. I nikt więcej. I tam będziesz miał określone co i jak. I tylko to jest ważne.
  Temat: Od złącza do domu.jaki przewód?
siekierowy

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 24172

PostForum: Uczymy się   Wysłany: 06-04-10, 07:34   Temat: Re: Jaki przewód
pit455 napisał/a:
[ Jeżeli masz kabel 5 żyłowy, to żyła PE pozostaje nie podpięta.


Nie dalej jak tydzień temu było o tym, że nie zostawia się żył "wiszących" w powietrzu.
Ech, ileż można się powtarzać...
  Temat: Pomoc przy odpowiednim zabezpieczeniu instalacji
siekierowy

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 58153

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 06-04-10, 07:26   Temat: Pomoc przy odpowiednim zabezpieczeniu instalacji
e-sparks napisał/a:
Johny Bravo napisał/a:
Nie wiem jak u Angoli, ale w Polsce nie można zabezpieczyć urządzenie przewidzianego do przenoszenia obciążenia 16A zabezpieczeniem 32A.
U Angoli nie można zabezpieczyć urządzenia 16-amperowego zabezpieczeniem 32 amper, ale u przemądrzałych Polaczków jak najbardziej. Gwoli ścisłości brytyjskie gniazda mają standardowo obciążalność 13 amper, a polskim 16-amperowym daleko do brytyjskich 13 amper. Te brytyjskie 32 ampery dotyczą zabezpieczenia obwodu gniazd utworzonego w postaci pierścienia, gdzie faktyczny przekrój żyły roboczej to 5mm², czyli 6,4 ampera/1mm², a w Twoim obwodzie zabezpieczenie 20A/2,5mm² daje 8 amper/1mm², przy 25 amperach to już dycha/mm.
Pytanie z dziedziny naiwnych: czy Angol głupszy, czy Polaczek?
Pozdrawiam, Wiesław


A ty się masz za Angola, czy tak siebie oceniasz?
  Temat: Pomoc przy odpowiednim zabezpieczeniu instalacji
siekierowy

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 58153

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 05-04-10, 15:53   Temat: Pomoc przy odpowiednim zabezpieczeniu instalacji
15kvmaciej napisał/a:
lipton to nie 'arbata, tylko 'czaj'. U was na wsi w supermakecie "U Krysi" też powinien być Twings lady grey. To jest herbata. A na pierony, to Gożdzikowa mówiła, że pan Pikuś najlepszy.. :mrgreen: :mrgreen:


Ech, marzenia..., U Krysi, to jest tylko "Dobrzynka". Kto pamięta taka kawusię? Łza się w oku kręci... No, Goździkowa o pieronach nie gadała, przynajmniej mię się tak zdaje, alem móg nie słyszeć.... Ogólnie to my we wsi to som konserwatywne jak Angole i preferujemy gromnicę. Szczególnie baby i wieczorem.

Cytat:
pitolicie Hipolicie. 16A odbioru, nijak sie to ma do pierścionka.


A czego mię tu zarzucają cuś? Ja się odnosiłem do 32A.
  Temat: Pomoc przy odpowiednim zabezpieczeniu instalacji
siekierowy

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 58153

PostForum: Instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne   Wysłany: 05-04-10, 15:25   Temat: Pomoc przy odpowiednim zabezpieczeniu instalacji
15kvmaciej napisał/a:
siekierowy napisał/a:
Dla Angola niewyobrażalne

No fakt, była teraz zima 30-lecia, przez dwa dni nad ranem minus 5 :mrgreen:
nawet zdązyłem pólmetrowego bałwanka uklepać- bo na lepienie śnieg był zbyt mokry. Dalej nie wiem, są przeszkody prawne na taką instalację?


Som!!! bo na każdym gniazdku pisze 16A!!! I więcy nie można!
 
Strona 1 z 156
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group