Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o pomoc w sprawie słupa energ. w ogródku
Autor Wiadomość
Monia GB 
Uczestnik forum

Wysłany: 10-07-07, 10:57   Proszę o pomoc w sprawie słupa energ. w ogródku

Witam serdecznie,

na początku przedstawię swoją sprawę. U developera Mak Dom
www.makdom.com.pl, Pod koniec 2006 roku, pod Warszawą (Powiat Piaseczyński) kupiliśmy mieszkanie na Os. Kuropatwy II w Józefosławiu.
Wg umowy zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2007. Nasze mieszkanie jest na parterze wraz z ogródkiem. Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu podczas wizyty na budowie okazało się że w naszym ogródku na przeciwko wyjścia z mieszkania stoi słup energetyczny (w załączniku zdjęcia przez nas wykonane). W umowie ani w planach mieszkania jak i wizualizacji zagospodarowania terenu nie ma nic na temat słupów z energia. W rozmowie z pracownikami wykonawcy budowy dowiedzieliśmy się że nie jest to tymczasowy słup i że był tam od samego początku. Natomiast na pytania co będzie z nim dalej nikt nic nie wiem odpowiadają jedynie że sup należy do STOENu. Developer telefonicznie odpowiada że nic nie wie o żadnym słupie. Niestety jak dotąd nie udzielił pisemnej informacji.

Chciałabym uzyskać informację czy są jakieś przepisy na które mogę powołać się aby otrzymać od developera pisemną odpowiedź na temat tego słupa?
Czy są jakieś przepisy mówiące o tym aby linia energetyczna na terenie osiedla z niską zabudową była umieszczona w ziemi a nie na słupach?
Wydaje mi się że chodzi tu t5akże o względy bezpieczeństwa, gdyż słupy umieszczone są bardzo blisko domów/mieszkań (ten nas to ok. 4-5 m od budynku). Protestuje także nasz sąsiad z góry (2 pietro), którego balkon wychodzi niemal na szczyt tego słupa. Ponieważ siedle jest jeszcze na etapie budowy, być może jest coś co możemy zrobić aby zadbać o bezpieczeństwo i estetykę na naszym osiedlu?

Będę wdzięczna za wszelkie informacje i wskazówki co mogę zrobić w tej sprawie, do kogo sie udać i gdzie szukać informacji na ten temat?

Z góry dziękuję za informacje i pomoc
Monika GB

Kopia Kuropatwy II B2-3.jpg
To ten słup przy budującym się budynku :(
Plik ściągnięto 267 raz(y) 106,58 KB

Kopia Kuropatwy II widok na z bud C.jpg
a to widok z innej perspektywy.
Plik ściągnięto 256 raz(y) 106,09 KB

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 10-07-07, 12:30   

Monia GB napisał/a:
Chciałabym uzyskać informację czy są jakieś przepisy na które mogę powołać się aby otrzymać od developera pisemną odpowiedź na temat tego słupa?

Na pisemne zapytanie muszą odpowiedzieć pisemnie. Tak nakazuje kultura.

Monia GB napisał/a:
Czy są jakieś przepisy mówiące o tym aby linia energetyczna na terenie osiedla z niską zabudową była umieszczona w ziemi a nie na słupach?

Jest to kwestia zakładu energetycznego jaką sieć budują a wynika to z wniosków odbiorców: jak wnioskowali o przyłącz napowietrzny (bo tańszy) to sieć jest napowietrzna. W takim zakresie brak uregulowań prawnych. Jeżeli zachowane są minimalne odległości określone w normach to niewiele wskórasz.

Szczegóły dotyczące tej sieci uzyskasz we właściwym rejonie dystrybucji Stoenu. Weź mapkę i pokaż o co Ci chodzi i zapytaj czy nie przewidują przebudowy tej sieci. Na zdjęciach nie widać przyłączy napowietrznych może będzie możliwość skablowania.

Pozdrawiam

drakasz 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 10-07-07, 15:17   

Monia GB napisał/a:

Powinien odpowiedzieć pisemnie - choć nie musi. Przypuszczam że w ofercie terenu i budynku jest zastrzeżenie w stylu "wizualizacja projektu nie stanowi podstaw do ewentualnych reklamacji"
Po następne, developer jako inwestor winien wystąpić do STOENu o warunki przebudowy sieci n.n. (na swój koszt oczywiście), jeśliby w ogóle miał zamiar tę linię skablować.
STOEN (tudzież jaki kolwiek inny dystrybotor) nie ma obowiązku modernozowac linii w związku z obcymi inwestycjami - taka modernizacja obciąża zawsze inwestora w terenie.

Monia GB napisał/a:

Takowe wymagania mogą się znaleźć w MPZP, ale i tak będą dotyczyły tylko nowych inwestycji, nie linii już istniejących.

Minimalne odległości przypuszczam że są spełnione, inaczej developer nie uzyskałby PNB (chyba, żeby architekt się "podłożył" - w co wątpię).

O tym czy warunki przebudowy na linię zostały wydane można próbować się dowiedzieć w zakładzie - choć wydanie warunków nie oznacza jeszcze ich zrealizowania. Można również zapoznać się z Projektem Budowlanym który powinen posiadać inwestor. Ew. przebudowa linii mogła by być ujęta w PB osiedla, albo jako samodzielne opracowanie i odrębne pozwolenie na budowę. Tak czy owak dokumentacje takie powinien posiadać inwestor i Wydział Architektury. Jeśli inwestor odmawia podania informacji należałoby wnioskować, że nie zainteresował się ta linią.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 10-07-07, 16:15   

Witam
Cytat koleżanki Monia GB:
Cytat:
gdzie szukać informacji na ten temat?

Proponuję zapoznać się z ciekawym tematem p/t:
Koniec sporów o cudze kable i słupy na działce.
Tutaj:
http://forumsep.pl/viewto...der=asc&start=0

Taki słup to nie ozdoba, nikt nie chce mieć takiego sąsiedztwa.
Ktoś tutaj zawinił, prawdopodobnie inwestor nie chce ponosić dodatkowych kosztów związanych z przeprojektowaniem i przeniesieniem do ziemi linii napowietrznej. Kosztem takiego przedsięwzięcia obarcza się zawsze zgłaszającego - występującego z wnioskiem o przebudowę. Sprawa o tyle pilna, że po zakończeniu inwestycji cały problem spadnie na lokatorów osiedla.

Monia GB 
Uczestnik forum

Wysłany: 11-07-07, 10:43   

Otrzymałam odpowiedz od developera:

"...Zebrałam wszystkie informacje dotyczące słupa, który znajduje się w
rogu ogródka należącego do lokalu, który Państwo zakupiliście.
Podłączenie energetyczne do naszego Osiedla jest oczywiście kablem ziemnym.
My w ogóle nie korzystamy z tego słupa.
Proszę pamiętać, że to nie są przewody wysokiego napięcia, a jakie plany ma
Stoen, trudno mi powiedzieć, my bierzemy prąd ze stacji transformatorowej,
która jest zupełnie gdzie indziej.
Niestety, Gmina nie ma planów usunięcia go czy też przesunięcia w inne
miejsce. Zawsze był w tym miejscu i nie ukrywaliśmy tego faktu.
Państwo też przecież oglądali lokalizację i widzieliście go. W umowie
też jest wyraźnie powiedziane, że lokatorzy mieszkań z przylegającymi
doń ogródkami, mają godzą się na przeprowadzenie mediów przez te ogródki.
Przykro nam, że sprawa wyszła dopiero teraz, mam nadzieję, że nie
wpłynie to na naszą dalszą współpracę..."

To ciekawe ... nie ukrywali, ale i nie ujawniali tego faktu. W momencie gdy kupowaliśmy to mieszkanie nie było nawet przysłowiowej dziury w ziemi. W zasadzie decyzję o zakupie podejmowaliśmy na podstawie planów na których nie było tego słupa.
Nie wiem czy bez prawnika, nie utkne w miejscu... W umowie nie zupełnie jest tak jak Pani wspomina, ale oczywiście muszę to w domu sprawdzić dokładnie.

Jarku79 udało mi się namierzyć Energetyke odpowiedzialną za ten rejon. Mam nadzieję że uda mi sie ustalić coś telefonicznie, może przynajmiej dowiem się czegoś więcej co dalej robić i do kogo sprawę kierować.
Napisałam tez do federacji konsumentów i Starosty Piaseczna, zobaczymy co mi odpiszą i co poradzą. Jeszcze jak sugeruje "drakasz" pozostaje wydział Architektury...

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły, ustawy, przepisy na które mogę się powoływac byłoby super.

Monia GB

Monia GB 
Uczestnik forum

Wysłany: 11-07-07, 11:51   

Dzwoniłam do Energetyki Jeziorna, która jest odpowiedzialna za linie energetyczne w rejonie Józefosławia. Niestety tak jak się spodziewialismy nie ma ją w planach przebudowy wspomnianej lini. Moge wystapić z pismem o warunki przebudowy załaczajac mapki geodezyjne. Oczywiście taka przebudowa będzie na mój koszt :D
Dowiedziałam się także że nasz developre też nie wystąpił z takim wnioskiem.
Dla zintersowanych podobnymi sprawami wczoraj w TVP w "Sprawie dla reportera" była przedstawiona min. sprawa Janusza Rewińskiego który walczy ze słupami na swojej ziemi.

Janusz Rewiński walczy z "pomnikami komunizmu"

Wniosek po obejrzeniu tego programu to trzeba poczekać na zmianę ustroju :(

Monika GB

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 11-07-07, 13:27   

Monia GB napisał/a:
W zasadzie decyzję o zakupie podejmowaliśmy na podstawie planów na których nie było tego słupa.

Błędem było nie zapoznanie się z warunkami terenowymi przed zakupem. Ze zdjęć można wnioskować, że ta linia stoi tam już ładnych parę lat i jest w dobrym stanie więc nie kwalifikuje się do modernizacji.

Ze Stoenem nie ma szans i szkoda się brać za nich. Z deweloperem też kiepsko bo mogła się Pani zapoznać z warunkami terenowymi przed zakupem. Jest szansa przez Nadzór budowlany coś załatwić pod warunkiem, że nie będą zachowane wymagane odległości od linii.

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 11-07-07, 13:55   

Witam.
Monia GB napisał/a:
Dla zintersowanych podobnymi sprawami wczoraj w TVP w "Sprawie dla reportera" była przedstawiona min. sprawa Janusza Rewińskiego który walczy ze słupami na swojej ziemi.
Wniosek po obejrzeniu tego programu to trzeba poczekać na zmianę ustroju

Jednak to nie całkiem tak. Sprawy są trudne, ale nie niemożliwe. Podstawą jednak wszelkich pretensji do przebudowy linii i usuniecia slupa jest kwestia kiedy, w jakim okresie zostały postawione słupy i kto wyraził zgodę na ich postawienie. Jeżeli poprzedni właściciel gruntu wyraził piemną zgodę, to sprawa jest w zasadzie beznadziejna. Jeśli jednak ZE takiej zgody nie ma, a słupy postawiono krócej niz kilkadziesiąt lat temu, to można dochodzić swoich praw. Z doświadczenia wiem, że pewność siebie ZE pada na pysk, jesli zna się swoje prawa. Ja mam utarczki z ZE z powodu tego, że bez mojej zgody i wiedzy wycięli mi część drzew na działce. I na moją interewencję odpowiedzieli, że wytną i resztę.
Teraz już rok starają się o zgodę i nawet chcą płacić odszkodowanie, ale ja ich jeszcze trochę potrzymam, aż kwota trochę wzrośnie. Oczywiście, już nikt nie śmie mi wleźć na działkę.
Gorzej, że szykowana jest ustawa, która ułatwi dystrybutorom energii wchodzenie na cudzy teren. Wtedy dopiero będzie przechlapane.

drakasz 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 11-07-07, 14:42   

siekierowy napisał/a:
Podstawą jednak wszelkich pretensji do przebudowy linii i usuniecia slupa jest kwestia kiedy, w jakim okresie zostały postawione słupy i kto wyraził zgodę na ich postawienie. Jeżeli poprzedni właściciel gruntu wyraził piemną zgodę, to sprawa jest w zasadzie beznadziejna. Jeśli jednak ZE takiej zgody nie ma, a słupy postawiono krócej niz kilkadziesiąt lat temu, to można dochodzić swoich praw.

Generalnie jest beznadziejna. O ile energetyka by nabroiła na terenie który do dziś jest we władaniu tego samego właściciela, względnie przeszedł na własność jako spadek to owszem - można powalczyć. Jeśli teren został odsprzedany, to nabywaca ma nikłe szanse na wygranie sprawy (nawet bardziej niż nikłe) - bowiem doskonale wiedział, że nabywa działkę wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza na niej. I jak się ZE uprze to wykaże, że dzięki tej linii cena ziemi być może była ciut niższa niż by mogła itp itd...
Inna bajka, że developer "dał ciała", bowiem koszta skablowania przedmiotowej linii jest śmieszny w stosunku do całości zamierzenia.

Monia GB napisał/a:
"...Zebrałam wszystkie informacje dotyczące słupa, który znajduje się w rogu ogródka należącego do lokalu, który Państwo zakupiliście. Podłączenie energetyczne do naszego Osiedla jest oczywiście kablem ziemnym. My w ogóle nie korzystamy z tego słupa.

Styl tłumaczenia trochę dziecinny. Nawet ewnetulane korzystanie STOENu do niczego nie zobowiązuje. Jeśli inwestr jest poważny to w dobrym tonie byłoby zainteresowanie się projektem zagospodarowania działki - a taki musiał zrobić, i musiał nanim tę linię zaznaczyć, musiał zachować stosowne odległości itp... Po prostu szkoda było tych kilku-kilkunastu tysiaków

Monia GB napisał/a:
Proszę pamiętać, że to nie są przewody wysokiego napięcia, a jakie plany ma Stoen, trudno mi powiedzieć, my bierzemy prąd ze stacji transformatorowej, która jest zupełnie gdzie indziej.

Tłumaczenie jak wyżej, moja opinia dalej taka sama.

Monia GB napisał/a:
Niestety, Gmina nie ma planów usunięcia go czy też przesunięcia w inne miejsce. Zawsze był w tym miejscu i nie ukrywaliśmy tego faktu.

A czy gmina jest właścicielem terenu ? chyba nie... Wiec gmina nie ma i nie miała nic do tego. Kolejny ping-pong.

Monia GB napisał/a:
Państwo też przecież oglądali lokalizację i widzieliście go. W umowie też jest wyraźnie powiedziane, że lokatorzy mieszkań z przylegającymi
doń ogródkami, mają godzą się na przeprowadzenie mediów przez te ogródki."

Że widzieli to prawda - samo patrzenie w mapę nic nie daje. Natomiast z tymi mediami to niezupełnie tak.... Mimo że inwestor wymógł na mnie stosowne zobowiązanie do wyrażenia zgody dla mediów, to jednak właścicel terenu ma prawo narzucić inwestorowi warunki wykonania inwestycji. Wydanie zgody nie oznacza przecież dopuszczenia samowolki praz jakiegoś tam budowlańca !
Poza tym taką klauzulę zastrzega się na potzreby układania mediów służących obsłudze inwestycji, a nie dla mediów obcych.
Ale to też dotyczy nowych sieci, nie istniejących.

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 12-08-07, 13:23   

Witam Koleżankę Monikę oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Może Koleżankę trochę zmartwię. Wg zał. zdjęć domniemywam, że omawiany słup został postawiony wiele lat temu. Ktoś zakupił te działki z istniejącym(i) słupem(ami).
Wskazany słup z liniami nn (niskiego napięcia) jest w bezpiecznej odległości od obiektów budowlanych.
Zasadą podstawową jest podpisanie umowy, w tym przypadku z deweloperem.
Przed podpisaniem umowy należy zastanowić się z kim mamy do czynienia i nie tylko zobaczyć prawie zawsze piękny projekt obiektu, ale również pojechać z przedstawicielem dewelopera na planowane miejsce budowy.
W tym przypadku gdy zobaczymy taki słup i linię nn, to stawiamy warunek, że linia ta będzie usunięta, co zapisujemy w kolejnym paragrafie umowy.
Gdy taki zapis w umowie będzie istniał, a deweloper nie wywiąże się z tego, to mamy prawo wystąpienia do Sądu Grodzkiego.
A jeśli to były obiecanki ustne, to możemy sobie ...

Odpowiedz do tematu