Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kompleksowość usług
Autor Wiadomość
Lucius
[Usunięty]

Wysłany: 28-01-09, 07:02   Kompleksowość usług

Czy koledzy świadczą kompleksowe usługi - to znaczy oprócz podstawowej instalacji również projekty, wykonanie i uruchomienie innych instalacji: systemów teleinformatycznych, sswin, cctv, inteligentnych domów i takie tam inne włączając w to biały montaż i co sobie tylko klient zażyczy ??

Czy takie kompleksowe instalacje są wygodne dla klienta i czy klienci takie rozwiązania preferują ??

Czy lepiej zajmować się wszystkim samemu (swoimi ludźmi) czy lepiej zatrudniać podwykonawców, albo w ogóle ograniczyć się wyłącznie do montażu urządzeń knx i uruchomieniu systemu ??

Zapraszam do dyskusji na temat praktyk instalatorskich i oczekiwań klientów...

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 28-01-09, 13:22   

Witam
Cytat kolegi Lucius:
Cytat:
Czy takie kompleksowe instalacje są wygodne dla klienta i czy klienci takie rozwiązania preferują ??

Z doświadczenia praktycznego mogę powiedzieć że inwestorzy preferują takie rozwiązania kompleksowe, gdzie główny wykonawca zajmuje się wszystkim. Główny wykonawca może korzystać z usług podwykonawców - to już klienta nie interesuje, rozlicza się z tym naczelnym. Firma główna występuje jako inwestor zastępczy zleceniodawcy.
Cytat:
Czy lepiej zajmować się wszystkim samemu (swoimi ludźmi) czy lepiej zatrudniać podwykonawców,

Oczywiście lepiej zajmować się wszystkim samemu zatrudniając wysokiej klasy specjalistów, lecz czasami nie jest to możliwe. Nie ma ludzi, którzy na wszystkim się znają i wszystko potrafią wykonać, mimo szkoleń, niestety ważna jest także praktyka. I dlatego korzysta się z usług firm podwykonawczych zajmujących się jednym profilem. Praca wykonana szybciej ale zyskiem trzeba się dzielić.

jarecki56 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 28-01-09, 23:12   

Lucius napisał/a:

Dla klienta na pewno jest lepiej (wygodniej) zatrudnić jednego wykonawcę do wszystkich instalacji (elektryka + niskonapięciowe). W razie czego zgłasza problemy do jednej firmy.
Lucius napisał/a:
Czy lepiej zajmować się wszystkim samemu (swoimi ludźmi) czy lepiej zatrudniać podwykonawców

To zależy. Jeżeli zajmujesz się wyłącznie instalacjami domowymi, to mając również rzetelne przygotowanie elektroniczne możesz wchodzić w pełen zakres robót. Jednak sam nie dasz rady – za duży zakres (telewizja, monitoring, wideo i domofony, alarmy, inst. informatyczne itp.) i za duże nasycenie elektroniki, musisz sobie dobrać solidną załogę.
No i wyłożyć nie mało kasy na wyposażenie dodatkowego warsztatu.
Czy warto ? To trzeba sobie samemu wykalkulować.
Jeśli chodzi o współpracę z podwykonawcami to rezultaty bywają różne. Czasem możesz na tym zarobić, innym razem trzeba dołożyć.
Ja osobiście, z uwagi na stale powiększający się obszar działania zaczynam stopniowo (na ile się da) ograniczać wykonawstwo instalacji niskonapięciowych.
Wolę postawić na jakość niż na ilość.

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 29-01-09, 06:52   

Witam.

jarecki56 napisał/a:

Ja osobiście, z uwagi na stale powiększający się obszar działania zaczynam stopniowo (na ile się da) ograniczać wykonawstwo instalacji niskonapięciowych.
Wolę postawić na jakość niż na ilość.

Moim zdaniem jest to właściwy kierunek rozwoju. Instalacje niskoprądowe wymagają trochę innej wiedzy, innych umiejętności i trochę innego oprzyrządowania. Z kolei instalacje silnoprądowe też mają przed sobą perspektywy rozwoju w stronę instalacji inteligentnych, więc jest się czego uczyć.
Więc specjalizacja, specjalizacja...
W każdym razie dylemat robi się taki: czy robić samemu wszystkie instalacje (czyli gazową, wod.-kan., ogrzewania...) czy jednak zatrudnić fachowców - podwykonawców.
Po prostu musimy przyjąć do wiadomości, że instalacje silno- i słabopradowe, już dzisiaj, to są jednak całkiem oddzielne typy instalacji.

Lucius
[Usunięty]

Wysłany: 29-01-09, 09:19   

Wszystko się zgadza, ale sprecyzuję co miałem na myśli...

Można mieć w ramach swojej firmy pięć różnych ekip/działów i każdy będzie się specjalizował w swojej broszce... Plus to najwyższa jakość usług, minus to koszty wyposażenia każdego zespołu z osobna...

Lub zatrudnić pięciu podwykonawców, ale ryzykować różne efekty pracy...

W pierwszym wypadku koszty przerzucimy na klienta, i tu się zaczną schody, bo klient też chce tanio... I sprowadza się to do mojego pytania tylko inaczej zadanego czy klient woli taniej w danej chwili (pozorna oszczędność) czy woli kompleksowo...

Wiem, że co klient to inne podejście, jednak nie dyskutujemy tu o konkretnych przypadkach, a raczej o kierunkach myślenia...

Osobiście uważam, że Polacy lubią partactwo... Z doświadczenia wiem, że wielu znajomych są szczęśliwi jak mają dziadostwo i im po prostu nie da się "dogodzić" - oni w sumie nie są moimi klientami, ale odnoszę wrażenie, że ciężko o klienta który doceni staranie czy solidność (A sztandarowy tekst jaki słyszę to cytuję: "Panie 40 lat żyło i teraz żyć będzie" - kontekście dowolnym, a najczęściej przy temacie dodatkowych różnicówek, albo przepięciówki)... Może mam po prostu pecha...

Oczywiście i kompleksową usługę można "spartaczyć" ale mówię tu o rzetelności, co uważam, że dla klienta ma same plusy, np:

Zwykle w takich sytuacjach jest taniej, a czasami nawet sporo taniej i nie mówię tu o pozornej oszczędności w dniu wypłaty, ale o oszczędności w perspektywie najbliższej przyszłości...

Poza tym klient ma do czynienia tyko z jedną ekipą kwestia więc kwestia zaufania też ma znaczenie, jak jest 10 ekip to każdą od nowa musisz poznać i w zasadzie z nią być... Jak masz jedną ekipę, to poznajesz ją na początku i jak już nabierzesz zaufania do niej to działają sami, a Ty się kontaktujesz jedynie z przedstawicielem firmy / opiekunem klienta...

To ostatnie ma znaczenie takie, że nie musisz się dogadywać z 10 rożnymi charakterami tylko z 1 - łatwiej wypracować sobie korzystne relacje z firmą...

Po za tym kwestia serwisu... Dla wielu klientów to bez znaczenia, ale jak ktoś ma troszkę więcej kasy niż przeciętna, to nie koniecznie musi chcieć się tym chwalić... Dlatego lepiej jak po domu się kręci jedna zaufana ekipa, niż jak by to miało być 5 mniej zaufanych - wiem najlepiej jakby w ogóle nie musiały się kręcić, ale cóż elektronika bywa zawodna...

Więc, skoro dla klient to potencjalne plusy, to czy warto, czy klient tego chce, czy jest to argument do przebicia nad konkurencję... ??

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 29-01-09, 10:07   

Kolego Lucius!

Napisałem - specjalizacja! Kolega jest w błędzie pisząc, że Polacy lubią partactwo. Nie lubią! Polacy tylko nie lubią częstych zmian! A jezeli się na zmiany zdecydują, to chcą mieć jak najlepiej!
Natomiast dylemat: samemu wszystko, czy podwykonawcy - jest fałszywy. Bo współcześnie nie da się w zakresie biegłym opanować (i na bieżąco uczyć nowości) obydwu kierunków, czyli dwóch rodzajów instalacji. Bo wtedy na pracę czasu nie starczy.
A poznawać ekip nie trzeba. Ostatnio wykonywałem instalację elektryczną w dużym obiekcie. Był to kapitalny remont, z przestawianiem ścian. Wszystkie instalacje nowe. I nikt nikogo nie pilnował na bieżąco. Były tylko niemal codzienne krótkie spotkania rano, gdzie uzgadnialiśmy zakresy robót, aby sobie nie wchodzić w drogę i by przygotowywać front robót dla innych. Ale wszyscy wykonawcy legitymowali się referencjami, które wczesniej przedstawiali inwestorowi.
I to mu wystarczyło, aby nam powierzył roboty.
Ja nie robiłem instalacji słaboprądowych, ale obserwowałem wykonawców. Mógłbym ich zatrudnić, ale koszty dla inwestora byłyby te same. A dla mnie zysk tylko po zainwestowaniu niemałych pieniędzy. Nieopłacalne. Niech kazdy robi to co umie. A zawsze mieć można firmę (wykonawcę) zaprzyjaźnionego, którego polecisz inwestorowi, czyli dasz mu rekomendację. A on - ten wykonawca - niech ci za to odpali kasy. Wtedy nie ponosisz kosztów na codzień. I masz czysty zysk.

Tak więc masz dwa kierunki - albo robisz sam - wtedy się specjalizujesz, albo chcesz mieć firmę budowlaną, to wtedy możesz nawet zatrudnić geodetę do wymierzenia posadowienia budynku, murarzy, tynkarzy i nawet elektryków. A ty tylko bedziesz im szukał pracy.

Lucius
[Usunięty]

Wysłany: 29-01-09, 11:31   

Cytat:
Natomiast dylemat: samemu wszystko, czy podwykonawcy - jest fałszywy.

Noi właśnie tu się nie rozumiemy... Nie chodzi mi o jedno osobowe opanowanie tej wiedzy, bo tu się zgadzam, że będzie to nierealne...

Miałem na myśli:
Lucius napisał/a:
Można mieć w ramach swojej firmy pięć różnych ekip/działów i każdy będzie się specjalizował w swojej broszce...

Czyli inaczej mówiąc zatrudnić odpowiednią liczbę osób, gdzie każdy się będzie znał na swoim, ale są pracownikami (a nie podwykonawcami) jednej firmy...

Rozważam tu element zatrudniać czy pod zlecać ... I w jednym i w drugim przypadku świadczymy klientowi usługę kompleksową, tylko w tym pierwszym jest lepiej i drożej a drugim taniej i różnie...

Mało tego czasem są klienci, którzy wolą samemu sobie z osobna wszystko pozałatwiać, bo uważają, że najtaniej ich to wyjdzie i mają na to czas...

Z tym partactwem to wrzuciłem między wierszami, ale niestety taki mam obraz... I owszem są tacy co doceniają jakość i solidność, ale niestety są w mniejszości...

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 31-01-09, 11:01   

Witam!
Kol. (siekierowy) napisał/a:
Niech kazdy robi to co umie. A zawsze mieć można firmę (wykonawcę) zaprzyjaźnionego, którego polecisz inwestorowi, czyli dasz mu rekomendację. A on - ten wykonawca - niech ci za to odpali kasy. Wtedy nie ponosisz kosztów na codzień. I masz czysty zysk.

Niech każdy robi swoje, ale niech nie szuka jelenia, który będzie płacił za rekomendację.
P.S.
[ Traktuje to jako żart. ]

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 31-01-09, 11:10   

EDI napisał/a:
Witam!
Kol. (siekierowy) napisał/a:
Niech kazdy robi to co umie. A zawsze mieć można firmę (wykonawcę) zaprzyjaźnionego, którego polecisz inwestorowi, czyli dasz mu rekomendację. A on - ten wykonawca - niech ci za to odpali kasy. Wtedy nie ponosisz kosztów na codzień. I masz czysty zysk.

Niech każdy robi swoje, ale niech nie szuka jelenia, który będzie płacił za rekomendację.
P.S.
[ Traktuje to jako żart. ]

żart żartem, ale na poważnie to nie jest rekomendacja, bo tej udziela (lub nie) inwestor a nie znajomy.
A kasa jest (może być) za znalezienie zlecenia a nie za rekomendację.

Odpowiedz do tematu