Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Moja rozdzielnia
Autor Wiadomość
KrzysztofPro 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-08-10, 19:59   Moja rozdzielnia

Witam wszystkich forumowiczów!

Na wstępie opiszę jak wygląda instalacja elektryczna w moim mieszkaniu w bloku 4 piętrowym z lat 60. Generalnie mamy dwa obwody zabezpieczone bezpiecznikami 10A.
1 obwód to: gniazdka w łazience; 2 obwód to: dwa pokoje (gniazda i oświetlenia), kuchnia, przedpokój i górny punkt oświetleniowy w łazience. Do mieszkania w żaden sposób nie jest doprowadzony przewód ochronny. Całe zabezpieczenie uziemiające w łazience i kuchni to doprowadzony (przez fachowców) kabel uziemiający do rury :? Ciekawostką jest to, że zasilanie łazienki jest poprowadzone kablem 3x1.5mm w rurce pod boazerią drewnianą. Druga ciekawostka jest taka, że w dwóch pokojach są po dwa gniazdka! z czego jedno w 1 pokoju jest umiejscowione na wysokości 1,5m od ziemi #-o
W tym roku, niedawno fachowcy wymieniali w bloku piony elektryczne i (chyba) doprowadzili do każdego mieszkania uziemienie do poziomu licznika. Szkoda, że w mieszkaniach od razu nie założyli - teraz jak już wszystko zagipsowane to będzie problem... No dobra, taki jest stan faktyczny-przejdźmy do rozdzielnicy

Najpierw pokażę jak wyglądała stara "rozdzielnica". W sumie trudno ją tak nazwać patrząc na jej wykonanie oraz stopień zaawansowania :neutral:

Porcelanowe gniazdo na dwa bezpieczniki topikowe przykręcone - o zgrozo - do deski drewnianej :shock: , główne kable zasilający w ogóle nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka, odejścia to zielone kable oraz ten idący w prawo (do łazienki). Chyba nie wygląda to najlepiej... :-k

A oto nowa rozdzielnica mojego wykonania. Na razie zrobiłem nową rozdzielnicę, w planach bardzo dalekich zastanawiam się nad gruntowną wymianą instalacji w mieszkaniu, już z poprowadzonym uziemieniem, większą ilością gniazd oraz normalnym rozdziałem obwodów. Niestety będzie to duży remont ale chyba się opłaci.

Oceńcie proszę nową rozdzielnicę.

Pewnie napiszecie, że mogłem dać różnicówkę... Zastanawiałem się nad tym i pomijając koszt to nie bardzo wiedziałem na który obwód ją dać... na zdrowy rozum różnicówkę powinno się dać na łazienkę i kuchenkę, czyli w moim przypadku dwie różnicówki... ? Sam nie wiem...

Proszę, napiszcie co o tym wszystkim myślicie, oraz oceńcie rozdzielnicę.

Pozdrawiam
Krzysztof

michcio 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-08-10, 20:21   

Różnicówkę możesz założyć tylko na obwody z przewodem PE, a skoro masz jeszcze starą instalację, to i RCD nie ma do czego stosować.
Jak wymienisz instalację, to założysz różnicówki.
Tylko ta "rozdzielnica" pójdzie do wymiany, bo w 2 obwodach to się na pewno nie zmieścisz (pewnie ze 2x12 miejsc będzie wymagana).

KrzysztofPro 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-08-10, 20:43   

Cytat:
Tylko ta "rozdzielnica" pójdzie do wymiany, bo w 2 obwodach to się na pewno nie zmieścisz (pewnie ze 2x12 miejsc będzie wymagana).

Wiem, wiem. Mam w przygotowaniu prosty schemat rozdzielenia obwodów.
Jeśli - drodzy forumowicze- chcielibyście zobaczyć to mogę go wygrzebać z otchłani mojego komputera ;-)

scat 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 18-08-10, 22:20   

jak instalacja z lat 60 to gniazda 10A oświetlenie 6A instalacja w łazience do wymiany nie można podłączać styku ochronnego do instalacji wodnej, jężeli do łazienki jest 3x1,5mm2 to można zmodernizować.

KrzysztofPro 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-08-10, 09:57   

Teoretycznie mógłbym do trzeciej żyły podpiąć przy bezpiecznikach uziemienie tylko tak jak napisałem nie mam do bezpieczników podciągniętego kabla ochronnego z klatki schodowej.

Nie napisałem o czymś jeszcze... jak widzicie na pierwszym zdjęciu, do lampki (kabel idący w lewo) i do łazienki (w prawo) idą kable trój-żyłowe. Niebieski jest podłączony do zera, czarne do bezpieczników a brązowe są nieużywane (nie podłączone w ogóle, czyli niby czekają na podłączenie przewodu ochronnego) i tu pojawia się problem, bo okazuje się, że na obydwu kablach brązowych jest napięcie 230V. Kable były przez cały czas nie podłączone, nawet nie zaizolowane. :neutral:

UNITRA_SERVICE 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-08-10, 21:45   

Napięcie 230V w stosunku do przewodu zerowego?
A czy po zwarciu trzeciego przewodu (tego nie używanego) z zerem albo fazą wyrzuca jakieś zabezpieczenie?
Możliwe że gdzieś w puszkach przewody są pozwierane.

Pozdrawiam

KrzysztofPro 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-08-10, 22:21   

Źle mnie zrozumiałeś. Mamy trzy przewody: fazowy (podłączony, OK); zerowy (podłączony OK) i brązowy nie podłączony do niczego (przynajmniej przy bezpiecznikach) i to właśnie na nim jest, nie wiadomo skąd, napięcie 230V. Kabel ten nie był zaizolowany a wręcz dotykał gołym drutem do ściany! #-o

Cytat:
A czy po zwarciu trzeciego przewodu (tego nie używanego) z zerem albo fazą wyrzuca jakieś zabezpieczenie?

Nie próbowałem zwierać go z jakimkolwiek przewodem.

Również pozdrawiam :)

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 19-08-10, 22:26   

A czym Kolega zmierzył,że jest 230V AC?W stosunku do czego mierzyłeś brązową żyłę?

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

KrzysztofPro 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-08-10, 22:36   

Próbnikiem :mrgreen: wywnioskowałem, że jest 230V bo identycznie świeciła na przewodzie na którym miałem pewność, że jest 230V :)

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 19-08-10, 22:40   

KrzysztofPro napisał/a:
Próbnikiem

Czyli próbówką za 3zł z ruskiego rynku? :roll:

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

KrzysztofPro 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-08-10, 22:47   

Nie... zdecydowanie nie :mrgreen: Wolę na tego typu rzeczach nie oszczędzać ;-)

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 19-08-10, 22:50   

Kolega ma puszki pod boazerią?Sprawdzałeś gniazda i łączniki?

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

KrzysztofPro 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-08-10, 09:10   

Cytat:
Kolega ma puszki pod boazerią?

Niestety tak. Dwie tylko puszki (w kuchni i pokoju) są na zewnątrz i je sprawdziłem.

Cytat:
Sprawdzałeś gniazda i łączniki?

Gniazda i włączniki sam wymieniałem więc nie przypominam sobie żeby były tam jakieś nieprawidłowości. Na przykład w dużym pokoju są 2 gniazda (+ 1 na wys. 1.5m które jest zaizolowane) i jeden włącznik do oświetlenia. Co ciekawe nad żadnym z gniazd nie ma żadnej puszki. Jedynie nad włącznikiem... Tak samo jest w całym mieszkaniu :?

UNITRA_SERVICE 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-08-10, 23:12   

Mimo wszystko proponuje zewrzeć ten trzeci przewód do zerowego - ale nie gołymi łapami - jeżeli jest na nim faza to po zwarciu z zerem wyrzuci zabezpieczenie.

Odpowiedz do tematu