Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
31-03-11, 19:41
Sterowanie piecem i c.w.u.
Autor Wiadomość
Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 12-09-10, 22:58   Sterowanie piecem i c.w.u.

Witam. Koledzy z branży hydraulicznej, którym powierzyłem swoją kotłownię nie bardzo radzą z pewnym problemem - tak w skrócie chodzi o utrzymanie ciepłej wody w zasobniku wtedy gdy w piecu wygasa. Było trzy ekipy - oprócz tej co montowała piec, na pocieszenie powiem że tak samo jak w naszej branży każda następna ostro "jechała" po poprzedniku.
Mniejsza o to - sam mam pomysł, który działa. Wstawiłem 4 elektrozawory które zamykają zasobnik gdy temperatura wody zasobniku jest wyższa niż na piecu a otwierają na mieszkanie.
Chciałbym tylko w mieszkaniu mieć wyświetlacz który pokazywał by mi aktualną temperaturę zarówno na piecu, na zasobniku ciepłej wody, wewnątrz i na zewnątrz - pociągnąlbym wówczas sterowanie do srodka - nie dreptałbym do piwnicy. Fajnie by było jakby 4 pozycje wyświetlały się na raz.
Macie jakieś sugestie??
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 13-09-10, 08:36, w całości zmieniany 1 raz  

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 12-09-10, 23:06   

Witam,
Janek.G napisał/a:
Wstawiłem 4 elektrozawory które zamykają zasobnik gdy temperatura wody zasobniku jest wyższa niż na piecu a otwierają na mieszkanie.

osobiście...osobiste mieszanie,dodawanie,modyfikowanie instalacji cieplnej,w zbiornikach ciśnieniowych,tym bardziej podlegających UDT jest niewskazane,zabronione...najlepiej według schematu,DTR...trzeba się znać,mieć doświadczenie w sterowaniu,aby przypadkiem czegoś nie odciąć,gdzieś podać ciśnienie,napięcie...od tego są oryginalne zawory,bypassy czy naczynia wyrównawcze.Rozwagi,kosultacji i powodzenia życzę.

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 12-09-10, 23:20   

czarek04.02 napisał/a:
Witam,
Janek.G napisał/a:
Wstawiłem 4 elektrozawory które zamykają zasobnik gdy temperatura wody zasobniku jest wyższa niż na piecu a otwierają na mieszkanie.

osobiście...osobiste mieszanie,dodawanie,modyfikowanie instalacji cieplnej,w zbiornikach ciśnieniowych,tym bardziej podlegających UDT jest niewskazane,zabronione...najlepiej według schematu,DTR...trzeba się znać,mieć doświadczenie w sterowaniu,aby przypadkiem czegoś nie odciąć,gdzieś podać ciśnienie,napięcie...od tego są oryginalne zawory,bypassy czy naczynia wyrównawcze.Rozwagi,kosultacji i powodzenia życzę.

Spoko - mój dom, moja twierdza. A na poważnie. Jest problem latem. Palę w piecu tylko i wyłącznie po to by mieć ciepłą wodę. Po zakręceniu (ręcznymi zaworami) zasobnika ciepłą wodę mam przez dwa dni - gdy tego nie zrobię woda krąży pomiedzy piecem a zasobnikiem i w południe dnia następnego prysznic jest taki że ........ małego trudno znaleźć.
hydraulicy zwalają na grawitację itp. Owszem mimo że drożej mnie to kosztowało ale spokojnie mogę palić w piecu gdy nie ma prądu. zawory kulowe nieco poprawiły sytuację.

Dodam jeszcze tylko tyle że do wstawienia tych elektrozaworów zmusiło mnie życie - ja zamknąłem zasobnik nie otworzyłem zaworu na dom - żona rozpaliła i wodę zagotowała. Sytuacja o tyle niebezpieczna że naczynko wyrównawcze jest na najwyższej kondygnacji z ostatniego grzejnika pociągnięte.
Widziałem kiedyś jak piec "wychodził" z kotłowni, chociaż były wybuchy na dachu. Nic ciekawego.
Dlatego teraz przynajmniej u mnie nie ma możliwości że zasobnik i obieg mieszkania będzie zamknięty - albo jedno albo drugie lub oba na raz otwarte.
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 13-09-10, 08:34, w całości zmieniany 1 raz  

b@b@ 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-09-10, 07:27   

Janek.G napisał/a:
... Sytuacja o tyle niebezpieczna że naczynko wyrównawcze jest na najwyższej kodygnacji z ostatniego grzejnika pociągnięte. ...

nie żebym nie chciał pomóc - ale Twoja instalacja c.o. jest nieprawidłowo wykonana.
wiem już, że sam wiesz o tym, że naczynie wyrównawcze stanowi zabezpieczenie KOTŁA, nie instalacji.

Twoja instalacja ma podstawową wadę.

taka wada instalacji nie daje szans na sensowne radzenie dotyczące sterowania instalacją.

może zamieścisz schemat hydrauliczny?

pozdrawiam

Odpowiedz do tematu