Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
TN-SC ????
Autor Wiadomość
laser1797
Uczestnik forum

Wysłany: 23-02-06, 18:51   TN-SC ????

Witam :D dlaczego firma która wymienia WLZ na osiedlu na którym pracuje podłacza mieszkania w układzie TN-C do układu TN-SC do przewodów L i PE a nie do L i N bo pojac nie moge :Dpozdrófki :D

mały 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-02-06, 20:54   

witam--jeśli można to napisz to troszke jaśniej bo z Twoja wypowiedz jest nieco zagmatwana--sieć w systemie TN-C to przewody L i PEN natomiast sieć w sytemie TN-CS to przewody L i PEN gdzie przewód PEN w danym miejscu rozdziału rozdziela się na dwa osobne przewody: N i PE--pozdrawiam

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-02-06, 12:46   

Witam Kolegę „laser1797” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Domyślam się że wymieniane są WLZ’ty (piony) na instalację 5-cio przewodową a mieszkania mają dwuprzewodową lub czteroprzewodową.
Można założyć że chodzi o to aby kiedyś cały obiekt WLZ’tów i mieszkań pracował w układzie TN-S.
Dopóki instalacja w wszystkich mieszkaniach nie zostanie zmieniona na TN-S, dopóty WLZ nadal będzie pracował jako TN-C.
Dlaczego?
Dlatego że choćby w jednym mieszkaniu w TN-C podłączymy przewód „PEN” do „N” WLZ’tu, to jest niezgodne z normą, gdyż „N” WLZ’tu zostanie połączony np. przez kuchenkę gazowo-elektryczną z rurą gazową (inaczej z PEN) co jest niezgodne z normą.
Natomiast gdy choćby w jednym mieszkaniu w TN-C podłączymy przewód „PEN” do „PE” WLZ’tu, to wg mnie nie będzie zgodne z moją wiedzą techniczną, gdyż „PE” jest przeznaczone do bardzo małych prądów upływowych i nie powinien być stosowany większych obciążeń, które w tym przypadku wystąpią.
laser1797 napisał/a:
dlaczego firma która wymienia WLZ na osiedlu na którym pracuje podłacza mieszkania w układzie TN-C do układu TN-SC do przewodów L i PE a nie do L i N bo pojac nie moge
Niestety, chyba żadna norma nie opisuje takiego przypadku.
Moim zdaniem przewody PEN z mieszkań powinny być podpinane do przewodu „N” WLZ’tu a nie do „PE” WLZ’tu, gdyż wprowadza to wszystkich w błąd.

laser1797
Uczestnik forum

Wysłany: 24-02-06, 21:07   

mały napisał/a:
witam--jeśli można to napisz to troszke jaśniej bo z Twoja wypowiedz jest nieco zagmatwana--sieć w systemie TN-C to przewody L i PEN natomiast sieć w sytemie TN-CS to przewody L i PEN gdzie przewód PEN w danym miejscu rozdziału rozdziela się na dwa osobne przewody: N i PE--pozdrawiam
Ok nowy WLZ jest w systemie 5 cio przewodowym a mieszkania w 2 przewodowym gdzie przewód N z mieszkania jest podlaczany do PE na WLZ a nie do N

mały 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-02-06, 13:50   

witam ponownie--moim skromnym zdaniem cos się tutaj rypło--jeżeli nawet koledzy elektrycy przygotowali WLZ w systemie TN-S a mieszkania które podłańczają są w systemie TN-C to miejsce rozdziału PEN-a na PE i N zapewne znajduje się w piwnicy budynku ale na okres w którym mieszkania pracują na sieci TN-C mogą połączyć przewód PE oraz N WLZ-tu z przewodem PEN mieszkania--w tej sytuacji którą opisujesz moim zdaniem popełniają błąd łącząc przewód PEN mieszkania z przewodem PE WLZ-tu--ale może się mylę--pozdrawiam

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-02-06, 14:42   

Witam Kolegę „laser1797” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Do mojego postu dopiszę jeszcze 3 grosze.
Jak wspomniałem poprzednio dopóki wszystkie mieszkania nie będą w TN-S, to WLZ będzie nadal w TN-C. W TN-C przewód PEN jest koloru niebieskiego i do takiego przewodu należy podłączać PEN z mieszkań.
Podłączanie PEN z mieszkań do przewodu żółtozielonego PE wg mnie jest dużym błędem w sztuce i takich podłączeń nie powinna wykonywać firma a tym bardziej nie powinien tego odebrać inspektor nadzoru czy główny energetyk, którzy posiadają UB. Nie wspominam o projektancie.
PE WLZ’tu powinien być wykorzystywany jako przewód ochronny a nie ochronno-neutralny!!!
Może Kolega wydrukować moje posty i przesłać do w/w osób i niech odpowiedzą pisemnie jeżeli będą się upierać przy swoim.

laser1797
Uczestnik forum

Wysłany: 25-02-06, 18:31   

Własnie mam taki zamiar Sznowni koledzy
bo mnie tez cos tu nie gra przeciez PE nie jest przewodem roboczym a oni go tak traktują . dziekuje za wyczerpujące odpowiedzi::D POZDRAWIAM

elek
Uczestnik forum

Wysłany: 22-03-06, 09:54   TN C-S

Temat już nieco ostygł, ale muszę jednak coś dodać.
1. Stan istniejący.
Zasilenie budynku ( np. kablowe ) jest 4-przewodowe, w budynku wlz 4przewody, wlz do lokalu 2 przewody, w lokalu 2 przewody czyli jest układ TN C.
2. Stan projektowany.
Zasilenie budynku pozostaje. Wymieniamy tablicę główną, robimy uziemienie w punkcie podziału PEN na PE i N, wlz na 5-przewodowy, zasilenia do mieszkań 3przewody, lokale pozostają po staremu i sukcesywnie są modernizowane. Układ TN C-S.
3. Ponieważ instalacja w lokalach nie jest wymieniona wlz będzie pracował jako L1,L2,L3, PEN, PE. Do PEN podłączamy "stary" wlz mieszkaniowy, do PEN i PE podłaczamy nowe wlz. Dopiero po wymianie całej instalacji odbiorczej wlz będzie pracował jako L1,L2,L3, N, PE - układ TN C-S.
Bez wymiany zasilenia zewnętrznego nigdy nie będzie to TN S, jak ktoś błędnie napisał.
Pozdrawiam.

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 22-03-06, 12:33   

Witam Kolegę „elek” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
elek napisał/a:
Bez wymiany zasilenia zewnętrznego nigdy nie będzie to TN S, jak ktoś błędnie napisał.
Moim zdaniem można się z tym zgodzić ale wszystko zależy w którym miejscu jest punkt rozdziału PEN na PE i N oraz jak będziemy kwalifikować obiekt w trakcji pomiarów.
Jak przypuszczam 99% obiektów zasilanych z sieci TN jest zasilana z sieci TN-C. Jeżeli punkt rozdziału znajduje się w złączu na zewnątrz obiektu to jednoznacznie możemy powiedzieć że obiekt pracuje w TN-S.
Natomiast jeżeli punkt rozdziału znajduje się w TG wewnątrz obiektu to możemy powiedzieć że obiekt pracuje w TN-C-S ale ja w takim przypadku zawszę piszę że obiekt pracuje w TN-S.
Czy mam w 100% rację, to przyznam się że nie wiem. Ale widziałem kilkadziesiąt projektów wykonanych przez różnych projektantów gdzie na projektach też piszą TN-S.

elek
Uczestnik forum

Wysłany: 23-03-06, 20:24   

Definicja układu wynika z tych literek TN C S i określa układ sieci począwszy od transformatora, mówiąc krótko. Trzeba je tylko rozszyfrować i wszystko powinno być jasne.
Pozdrawiam.

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-03-06, 22:52   

Witam Kolegę „elek” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Ja troszkę inaczej podchodzę to tego stwierdzenia.
Załączę rys. „r_13_3_2.jpg” z książki „Wytyczne SEP - Pomiary w elektroenergetyce do 1 kV...” oparty na podstawie oryginalnej normie IEC 364, na którym widzimy całość sieci którą nazwiemy TN-C-S.
Natomiast w PN-IEC 60364-3 na rys. 31A już źródło zasilania (np. stacja trafo) nie jest narysowane.
Jeżeli będziemy rozważać całą się TN, to prawie nigdy nie napiszemy że jest ona w układzie TN-S gdyż dostawcy energii przeważnie zasilają obiekty w TN-C.
Są takie absurdy że dostawcy energii w dokumentacji piszą że zasilanie obiektu jest w sieci nn TT, po czym nakazuje w warunkach wykonać uziemienie przewodu „N” a następnie inwestor wykonuje instalację w obiekcie w układzie TN-S. Jak taką całą sieć nazwać? TT-TNC-TNS?
Albo zasilanie obiektów medycznych gdzie obiekt jest zasilany z sieci TN-C (czy błędnie zapisanych jako TT) instalujemy transformator separacyjny i obiekt ten jest w układzie IT? Czy mamy napisać że obiekt pracuje w sieci TN-C-IT lub TT-IT?
Ja się z Kolegą zgadzam że z powodu nie jasnych norm, każdy z nas się w tym może pogubić.
Gdy napisałem pismo do URE o złym i nieprawidłowym oznaczaniu instalacji (sieci nn) przez dostawców energii, to pismo to zostało przesłane do biura prawnego URE i otrzymałem odpowiedź, że URE nie może się w tym temacie wypowiedzieć.

r_13_3_2.jpg
Plik ściągnięto 7981 raz(y) 11,66 KB

rys_31A.jpg
Plik ściągnięto 162 raz(y) 17,24 KB

Odpowiedz do tematu