Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Piekarz-elektryk i jego robota
Autor Wiadomość
collet 
Uczestnik forum
moze kiedys ...

Wysłany: 07-07-09, 18:36   Piekarz-elektryk i jego robota

witam serdecznie

w domku jednorodzinnym robie schody i zaintrygowalo mnie podlaczenie wiekszosci urzadzen do gniazdka, a wygladalo to miedzy innymi tak

sprzet tv itp podlaczony bardziej skomplikowanym zwodem

przewody laczone jak kto mial okazje i chec

jakis gipsiarz-tynkarz-akrobata pojechal na ostro

a osadzanie puszek to pewnie cwiczyl z podskoku (zdjecie zrobione od dolu)

i jeszcze tylko uzupelnienie

po prostu rece opadaja ](*,)
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 07-07-09, 19:46, w całości zmieniany 1 raz  

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 07-07-09, 20:33   

Witam
To jest ilustracja dlaczego oświadczenie o stanie instalacji i poprawności jej wykonania musi podpisać osoba z uprawnieniami budowlanymi. Świadectwo kwalifikacyjne może zdobyć każdy jak się trochę przeszkoli i zda egzamin.
Oczywiście są elektrycy, którzy szanują swój zawód i znają swój fach tylko trudno ich ocenić po numerze świadectwa kwalifikacyjnego a legalne UB już nie tak łatwo zdobyć.

PS
Jakbym wiedział co to za aparat robił tą instalację i posiadał on świadectwo kwalifikacyjne to załatwił bym mu powtórkę z egzaminu kwalifikacyjnego. Prawo przewiduje taką możliwość i możliwe jest skierowanie na egzamin sprawdzający przed upływem terminu ważności świadectwa.

collet 
Uczestnik forum
moze kiedys ...

Wysłany: 07-07-09, 20:38   

przypuszczam, ze wiekszosc robil sobie sam wlasciciel domu (widze jak lubi dlubac tu i tam, a ma kolo 60-ki) natomiast czesc instalacji wymienial mu jakis gosc i chyba uprawnienia to ma, ale na wozki widlowe

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 07-07-09, 22:34   

Jarek79 napisał/a:
Witam
To jest ilustracja dlaczego oświadczenie o stanie instalacji i poprawności jej wykonania musi podpisać osoba z uprawnieniami budowlanymi. Świadectwo kwalifikacyjne może zdobyć każdy jak się trochę przeszkoli i zda egzamin.

Sorry Kolego ale to naiwne podejście do sprawy - Kierownicy budowy którzy niewątpliwie mają UB często gęsto przepuszczają nie takie fuszerki - to jedno, drugie -to nie papier czyni z partacza mistrza; jeśli trzeba będzie mieć UB, to wielu je zdobędzie i nadal będzie robiło to, co robi....
I po trzecie, instalacja ta kiedyś była odebrana i zapewne spełniała ówczesne przepisy, ale o to lokator wpadł na pomysł remontowo - modernizacyjny. Zapewne też robił to sam. Na litość Boską: jeśli gościu chce we własnym domu podłączyc gniazdko na krótko - to powiedzcie sami - czemu ma tego nie zrobić? To Jego dom, Jego zamek i twierdza.
Gościu świadomy wynajmie fachowców, klient nie zamożny zapyta, po prosi o wyjaśnienie ale czemu odmawiamy dla Ryzykanta prawa do eksperymentu na własnej rodzinie? My wiemy czym to może się skończyć- Naszą rolą jest (może zabrzmi to kolokwialnie) edukacja. To ON bierze odpowiedzalność.
Przepraszam rozpisałem się lecz boję się że MY jako naród tracimy rozsądek. Zdrowy rozsądek. Na wszystko szukamy przepisu, na wszystko papieru, a przez to traci się Sens.
Rok temu (ponad) wprowadzono nakaz jazdy na światłach przez cały rok - trąbiono że taki przepis w innych krajach obniżył wypadkowość o 30% - i co? Nikt teraz nie odnosi statystyki, minąl przecież odpowiedni czas aby porównać dane. Może zły przykład ale jest to podobne zaklinanie rzeczywistości zę wystarczy dać przepis i .........

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-07-09, 23:39   

witam.
Sprawa dla mnie jest prosta. Do odbioru budynku powinny być załączane oświadczenia branżystów, że instalacje .........
W przypadku wtopy lub wpadki podpisujący powinien dostać żółtą kartkę a recydywa to utrata prawa do wykonywania zawodu.
Na dodatek ubezpieczyciel powinien pieczątkarza pozwać do sądu i z torbami go puścić.

Dla przykładu zapodam fotkę wnętrza tablicy jaką zmajstrował pseudoelektryk a kierbud, budowlaniec napisał, że wszystko jest ok (przepraszam za słabą jakość, obiecuję nie zapominać już aparatu).
W tej chwili wkroczyłem do akcji bo to był mój projekt a teraz robię projekt rozbudowy instalacji.
Tak to jest jak inwestor chce jak najtaniej, byle potem ktoś klepnął pieczątkę za przysłowiową flaszkę.

Krótki komentarz,
- osznurowanie linką oczywiście bez końcówek,
- N-ki skręcone na maksa i zapięte na RCD,
- rozdzielnia na ful, nie mylić z wypasem,
- przewody ułożone wzorcowo,

seba201991 
Uczestnik forum
SeKo

Wysłany: 08-07-09, 13:07   

A ile razy się słyszy Panie to ma działać a nie wyglądać #-o 8-[

thomyk 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-12-10, 19:41   

Wtedy się mówi że tak czy tak będzie tyle samo kosztować :)

obywatel 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-01-11, 10:14   

Wydaje mi się ze to nie robota elektryka , tylko osoby niewykwalifikowanej.

dendrytus 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-03-11, 09:14   

A mnie się tam podoba. Zawsze pokazuje moim klientom takie smaczki i nie ma wtedy specjalnych dyskusji o cenie za moją pracę. Nie ma też specjalnych dyskusji o cenę materiałów.
PS.
Z takimi instalacjami, to tak samo jak z używanymi samochodami w Polsce. Prawie wszystkie to 10 letnie diesle z przebiegiem 160 000 km, bezwypadkowe, używane przez emeryta do jeżdżenia do kościoła i na zakupy. Jedynie sprawną klimę trzeba nabić, a to koszt 80 zł.

Jeśli uważasz, że wszystko jest możliwe to przejdź w nartach przez drzwi obrotowe.

Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-03-11, 02:33   

dendrytus napisał/a:
używane przez emeryta do jeżdżenia do kościoła i na zakupy

Albo żona dzieci do przedszkola woziła...albo jak dostawcze to tylko chrupki woziło... :roll:

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

Odpowiedz do tematu