Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie awaryjne w KNX
Autor Wiadomość
scss 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-09-11, 13:56   Oświetlenie awaryjne w KNX

michal_rogu w temacie okablowanie i sterowanie w KNX/EIB napisał/a:
W systemie eib/knx sterowanie oświetleniem nie odbywa się tylko na zasadzie włącz wyłącz, można ściemniać i rozjaśniać oświetlenie np. w zależności od światła dziennego lub za pomocą odpowiednio zaprogramowanych przycisków.

Fajny temat, wiec dorzucę swoje pytanko. A jak są realizowane lampy oświetlenia awaryjnego? Czy wymagany jest jakiś konkretny moduł, który należy sprogramować ETSem, czy można "normalnie" zastosować najprostszy moduł awaryjny w układzie 4 przewodów? Może ma ktoś jakiś przykładowy schemat?
Ostatnio zmieniony przez Lucius 26-09-11, 18:31, w całości zmieniany 2 razy  

Lucius 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-09-11, 15:35   

Nie miałem zbyt wiele do czynienie z lampami oświetlenia awaryjnego więc poproszę o jakąś DTR'ke lub jakiś schemat podłączenia i działania.

Ogólnie spotkałem się dwa razy z tematem... Zazwyczaj oświetlenie typowo awaryjne jest poza knx...

scss 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-09-11, 16:24   

Witam ponownie!

Niestety, nie posiadam DTR-ki, ani schematu. Mam taką sytuację: sala konferencyjna wyposażona w system EIB-sterowanie żaluzjami, ściemnianie oświetlenia, sterowanie audio.
Teraz mam pytanie jak i czy w ogóle w EIB(KNX) są jakieś aktory specjalnie przeznaczone do zastosowania jako moduły awaryjne (np. specjalnie programowalne), czy oprawę awaryjną realizuje się metodą "tradycyjną" tzn. akumulator + inewrter?

Dziękuje za odpowiedź.

Lucius 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-09-11, 18:24   

KNX to standard otwarty w którym produkuje swoje urządzenia ponad 200 producentów... Być może (a raczej na pewno) któryś z nich wymyślił takie cacko, ale żadna ze znanych mi firm oferujących KNX na rynku polskim nie posiada w ofercie specjalnego modułu...

Elektronika jak wiemy bywa zawodna więc wracam do pytania po co i jak??

Jest to otyle istotne, że bałbym się wykorzystać KNX jako podstawowy sterownik do oświetlenie awaryjnego... Dlatego pytanie jak Kolega widzi to sterowanie co ten KNX miałby robić i w jakich sytuacjach...

Jeśli KNX miałby starować tym oświetleniem w sytuacji awaryjnej to trzeba wziąć pod uwagę, iż KNX zostanie wyłączony jeśli ktoś pociągnie za wyłącznik PPOŻ - a robienie buforowanie do KNX choć możliwe i proste to dyskusyjne z punktu widzenia właśnie ochrony PPOŻ... Dlatego uważam, że sterowanie ośw. awaryjnym powinno być uniezależnione od innych elementów sterujących, a KNX mógłby tu być wykorzystany jako sterowanie dodatkowe w sytuacjach "nie awaryjnych"??

Może właśnie warto w ten sposób zrobić - czyli równolegle dwa sterowania?? Niezależne awaryjne sterowanie do którego równolegle podłączone jest wyjście przekaźnikowe z KNX... W takiej sytuacji lampa zaświeci zarówno w przypadku alarmu jak i w przypadku ręcznego sterowania z knx...

Tak odpowiadam troszkę po omacku bo nie do końca wiem po co KNX miałby tym oświetleniem sterować - proszę mi przybliżyć temat z punktu widzenia lampy, kiedy miała by być załączana to postaram się bardziej precyzyjnie odpowiedzieć...

scss 
Uczestnik forum

Wysłany: 30-09-11, 22:17   

Witam!

Jest tak jak kolega pisze. Sterowanie typu ciemniej-jaśniej jest z knxa, zaś awaryjne jest zrealizowane na zwykłym module awaryjnym. Moduł jest zasilany sprzed urządzeń knxowych i w razie braku napięcia załącza jedną świetlówkę. Także knx i awaryjne są kompletnie rozdzielone!

mar_cik 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 01-10-11, 10:27   

Siemens GE141 KNX-DALI gateway

Warto poczytać.

Odpowiedz do tematu