Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Koszty zakupu obudowy złącza.
Autor Wiadomość
Gościu 
Uczestnik forum


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 286
Skąd: Śląsk
Wysłany: 03-12-06, 23:22   Koszty zakupu obudowy złącza.

Witam

Trafiłem na kominikat prezesa URE dotyczący zakupu obudowy złącza kontrolno pomiarowego.

Cytat:
W związku ze stosowaniem przez przedsiębiorstwa energetyczne różnych praktyk w zakresie dotyczącym pokrywania kosztów obudowy układu pomiarowo – rozliczeniowego, w odniesieniu do podmiotów starających się o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej przyłączem kablowym, zakwalifikowanych do IV lub V grupy przyłączeniowej, kierując się obowiązkiem kontrolowania stosowania taryf, wynikającym z postanowień art. 23 ust. 2 pkt 2) ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625), uznaję za konieczne przedstawienie mojej interpretacji postanowień taryf w tym zakresie.

W aktualnie obowiązujących taryfach funkcjonują dwa brzmienia zapisów regulujących tę kwestię:

„Stawki opłat za przyłączenie do sieci dla IV i V grupy przyłączeniowej dla przyłącza kablowego uwzględniają koszty zakupu i montażu złącza kablowego i szafki złączowo – pomiarowej lub szafki złączowej w przypadku budynków wielolokalowych, w których lokalizacja układów pomiarowych nie pokrywa się z lokalizacją złącz kablowych.”

lub

„Stawki opłat za przyłączenie do sieci dla IV i V grupy przyłączeniowej dla przyłącza kablowego uwzględniają koszty zakupu i montażu złącza kablowego rozumianego jako:
- obudowa złącza wraz z jego wyposażeniem oraz
- obudowa układu pomiarowo - rozliczeniowego wraz z wyposażeniem związanym z zabezpieczeniem przedlicznikowym i montażem licznika (nie ma zastosowania do przyłączy do budynków wielolokalowych, w których lokalizacja układów pomiarowych nie pokrywa się z lokalizacją złącz kablowych.”

Intencją powołanych wyżej postanowień było, pomimo odmiennego ich brzmienia, ustalonego we współpracy z przedsiębiorstwami energetycznymi, stworzenie jednakowych warunków przyłączenia, na terenie kraju, dla podmiotów IV i V grupy przyłączeniowej, przyłączanych przyłączem kablowym, poprzez określenie podmiotu zobowiązanego do zakupu i sfinansowania obudowy układu pomiarowo – rozliczeniowego.

Powołane postanowienia taryfy należy rozumieć jako obowiązek zakupu i montażu złącza oraz szafki zabezpieczającej złącze i układ pomiarowo – rozliczeniowy, przez przedsiębiorstwo energetyczne, a w przypadku budynków wielolokalowych, gdy lokalizacja układów pomiarowych nie pokrywa się z lokalizacją złączy kablowych, ograniczenie tego obowiązku przedsiębiorstwa do zapewnienia jedynie obudowy złącza. W przypadku, gdy lokalizacja układu pomiarowo – rozliczeniowego pokrywa się z lokalizacją złącza na ogół stosowane jest złącze zintegrowane z układem pomiarowym, a więc występuje wspólna obudowa złącza i układu pomiarowego. Jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zamierza zastosować inne rozwiązanie techniczne, powinno zapewnić zarówno obudowę złącza jak i układu pomiarowo – rozliczeniowego. Dotyczy to zarówno rozwiązań modułowych jak i szafek instalowanych niezależnie, w każdym przypadku, gdy warunki przyłączenia przewidują ich lokalizację w miejscu ogólnodostępnym.

Pragnę zwrócić uwagę na okoliczność, że przedsiębiorstwa energetyczne w warunkach przyłączenia wydawanych dla przyłączy kablowych, określają lokalizację układów pomiarowo – rozliczeniowych w miejscach ogólnodostępnych, zazwyczaj na działce odbiorcy, w linii ogrodzenia. Na mocy przepisów § 17 pkt 7) rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci (Dz. U. z 2005 r. Nr 2, poz. 6) odbiorca energii elektrycznej zabezpiecza przed uszkodzeniem układ pomiarowo – rozliczeniowy i zabezpieczenia główne na warunkach ustalonych w umowie, jeżeli znajdują się na terenie lub w obiekcie odbiorcy. A więc w sytuacji umieszczenia tego układu w miejscu ogólnodostępnym, na warunkach przedsiębiorstwa i w celu ułatwienia przedsiębiorstwu dostępu do odczytów liczników, to przedsiębiorstwo powinno zabezpieczyć układ przed zniszczeniem, poprzez zastosowanie odpowiedniej obudowy uniemożliwiającej lub ograniczającej możliwość jego zniszczenia, ponieważ w przypadku zniszczenia układu zlokalizowanego w miejscu ogólnodostępnym przedsiębiorstwo ponosi koszty związane z wymianą lub naprawą tego układu, a także narażone jest na straty związane z nieprawidłowym pomiarem pobranej energii elektrycznej w okresie niesprawności układu pomiarowego.

Niektóre przedsiębiorstwa energetyczne, w taryfach których przyjęto zapis w pierwszym brzmieniu, interpretują go w sposób niekorzystny dla odbiorców, a mianowicie przerzucają na przyszłego odbiorcę obowiązek sfinansowania szafki zabezpieczającej układ pomiarowo – rozliczeniowy. Interpretacja tego postanowienia jest błędna oraz świadczy o braku woli jego stosowania zgodnie z intencją, dla której wspomniany zapis znalazł się w taryfie.

Przedstawiając powyższe zwracam się do Zarządów przedsiębiorstw energetycznych, które nieprawidłowo interpretują postanowienia taryfy, o zaniechanie działań polegających na przerzucaniu na podmioty IV i V grupy przyłączeniowej, przyłączane przyłączem kablowym, obowiązku zakupu i sfinansowania właściwej obudowy zabezpieczającej układ pomiarowo – rozliczeniowy. Działania te uznaję jako stosowanie przez przedsiębiorstwa warunków innych, niż wynikające z zatwierdzonej przeze mnie taryfy.

Prezes

Urzędu Regulacji Energetyki

/-/

dr Leszek Juchniewicz


Czy zakłady energetyczne zastosowały się do oficjalnego stanowiska prezesa URE ??
Jesli nie i to odbiorca jest obarczony kosztami zakupu to co mozna zrobić w tej sprawie ??
_________________
www.elektroinstalacje.info
 
     
Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek


Pomógł: 1053 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 3993
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-12-06, 23:38   

Witam
Nareszcie URE wziął się do roboty.
Cytat kolegi Gościu:
Cytat:
Czy zakłady energetyczne zastosowały się do oficjalnego stanowiska prezesa URE ??

Czy się zastosowały, czy nie, to jest nareszcie jakaś podstawa do interwencji i odwołań.
Cytat:
Jesli nie i to odbiorca jest obarczony kosztami zakupu to co mozna zrobić w tej sprawie ??

Odwołać się na konkretne rozporządzenie prezesa URE.
 
     
ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum


Wiek: 65
Dołączył: 27 Maj 2005
Posty: 1585
Skąd: Kraków
Wysłany: 04-12-06, 22:21   

Witam wszystkich, Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Ja wielokrotnie pisałem i chyba nadal będę pisał o małej aktywności URE.
Nie pisałem, piszę, czy będę pisał jako krytyk, gdyż jestem „malusieńki” aby nim być.
To co piszę jest tylko w celu pewnej mobilizacji URE mając skromną nadzieję, że któryś z pracowników URE na to forum zaglądnie.
Przedstawiony cytat prezesa URE (przez kolegę „Gościu”) jest bardzo ciekawy i miejmy nadzieję, że URE więcej takich publikacji ujawni w Internecie, jak również więcej czasu poświęci na uporządkowanie rynku energetyki.
I tu nie chodzi mi o globalny rynek energetyczny, tylko aby URE zajął się również drobiazgami, czyli bezprawnymi lub nieuzasadnionymi wymaganiami dostawców energii eklektycznej.
 
     
ostelektryk 
Uczestnik forum


Wiek: 42
Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 3
Skąd: Ostołęka
Wysłany: 13-12-06, 19:38   

Z tego co mi wiadomo to się bynajmniej strają do tego stosować
 
 
     
eden
Uczestnik forum


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 11
Skąd: Siemiatycze
Wysłany: 13-12-06, 22:56   

Witam Kolegę Gościu.
Proszę podaj źródło tej interpretacji Prezesa URE.(tj.gdzie to znalazłeś)
Pozdrawiam
 
     
eden
Uczestnik forum


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 11
Skąd: Siemiatycze
Wysłany: 14-12-06, 22:42   

Już znalazłem-prośba nieaktualna.
 
     
Gościu 
Uczestnik forum


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 286
Skąd: Śląsk
Wysłany: 18-03-07, 11:55   

Narazie niewiele się zmienia, chyba że strony Vattenfall nie sa uaktualniane :
Cytat:
Vattenfall odpowiada za:
wykonanie niezbędnego projektu technicznego na budowę przyłącza i/lub sieci elektroenergetycznej niezbędnej do realizacji przyłączenia (pełna dokumentacja sieci elektroenergetycznej do miejsca dostarczania energii)

Przyłącze elektryczne nie może kolidować z innymi instalacjami: gazową, wodną, kanalizacyjną czy teletechniczną. Przyłącze po wrysowaniu w aktualną mapę geodezyjną z zaznaczonymi wszystkimi instalacjami zostaje przekazane do zaopiniowania przez zakład wodociągów i kanalizacji, zakład gazowniczy, telekomunikacja itd.
uzyskanie niezbędnych pozwoleń
zlecenie wykonania robót budowlanych i elektromontażowych związanych z przyłączem i/lub siecią elektroenergetyczną
przyłączenie do sieci i podanie napięcia

Inwestor odpowiada za:
wykonanie instalacji elektrycznej wewnątrz obiektu i od budynku do miejsca dostawy (wybudowanie złącza kablowego) zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
_________________
www.elektroinstalacje.info
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group