Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Praca na budowie - młody inżynier elektryk
Autor Wiadomość
baniax 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-04-12, 19:25   Praca na budowie - młody inżynier elektryk

Witam wszystkich. Niedługo zacznę pracę jako inżynier robót elektrycznych na budowie, jestem młodym inżynierem elektrykiem, bez praktyki. Dotychczas pracowałem w szkole. Ciesze się, że będę mógł pracować z fachowcami, zdobywać umiejętności praktyczne. Ciekawi mnie jak wygląda praca na budowach, na co mam się przygotować, jak ludzie zapatrują się współpracę z młodymi inżynierami? Pozdrawiam.

elmacher 
Uczestnik forum
elmacher

Wysłany: 18-04-12, 20:14   

Witaj młody inżynierze na budowie, no cóż trzeba patrzeć obserwować pytać i nie
wymądrzać się zbytnio bo starzy doświadczeni fachmani zapędzą Cię szybko do"narożnika".
Tak się składa iż obserwuję tych świeżo upieczonych mgr inż. na co dzień i mi czasem
ręce opadają gdy widzę ich umiejętności .Zwykle z komputerem są zaznajomieni dobrze lecz
wiadomości praktycznych ZERO co dotyczy budowy ,a prawie każdy by już się widział
projektantem. Dobrze było by popracować na konkretnej budowie by poznać cały tok
inwestycji od projektu do "wiechy" by nabrawszy doświadczenia poprawnie wypełnić
dziennik praktyk przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane.Powodzenia.

baniax 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-04-12, 16:56   

Czy to bardzo niebezpieczna praca?

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 19-04-12, 18:58   

baniax napisał/a:

Tak. Budowa, to strefa wydzielona która rządzi się swoimi prawami.
Nadrzędnym jest to, że wszystcy grają w jednej drużynie i kopią na jedną bramkę. Odbiór budowy.
Usmiechaj się zawsze, powodzenia O:)

mintus 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-04-12, 19:22   

Witam kolegów, jestem w tej chwili w podobnej sytuacji jak autor, również po obronie inż, pomimo że również studiowałem dziennie, to jednak sumując okresy pracy w wakacje i podczas technikum i studii parę lat by się nazbierało. Nie rozumiem kolegi pytania.

baniax napisał/a:

Skoro spędziłeś kilka lat na studiach (nie wiem jaki rodzaj szkoły średniej wcześniej skończyłeś) miałeś laboratoria, to nie miałeś wcześniej kontaktu z elektryką nie "bawiłeś się" w proste podłączanie jakichś np obwodów oświetleniowych, nawet na zajęciach czy w domu. Bez obrazy ale nie wiem jak można być inżynierem skończyć szkołę i zadać pytanie czy ten zawód jest bezpieczny.

Proponuję koledze na swoim przykładzie iść na budowę porobić jako elektromonter, pokuć, nauczyć się kłaść przewody, łączyć "puszki" z czasem więcej, a tytuł inżyniera schować na czas pracy a wrócić do niego po pracy, gdyż sama wiedza z budowy nie wystarczy.

baniax 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-04-12, 19:53   

Jestem świadomy swojej niewiedzy szczególnie tej praktycznej i jak tylko będę miał okazję i czas nauczyć się montowania instalacji to bardzo chętnie skorzystam. Nie przywiązuję też zbytniej uwagi do mojego tytułu, bo dawno już zrozumiałem, że nie dyplom czyni inżynierem i dobrze poznać fach od początku. Nie mam zamiaru się wywyższać i nie uważam, że z okazji mgr inż. przed nazwiskiem cokolwiek mi się należy.
Z uśmiecham zawsze i wszędzie może być różnie, ale rozumiem, że trzeba umieć do całości sprawy nabrać duużego dystansu.

Pytanie o bezpieczeństwo - dużo mówi się, że budowy są wyjątkowo niebezpieczne (upadki, nieprzestrzeganie bhp, pijaństwo itp.) chciałem się dowiedzieć od kogoś kto pracuje jak jest?

mintus 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-04-12, 21:27   

No zazwyczaj sam musisz postarać się o to by pracować bezpiecznie, musisz uważać gdzie stajesz i na co stajesz, jeśli to możliwe to zakładaj okulary gdy coś tniesz, lub wiercisz w betonie np w suficie, często sypie się po oczach w najlepszym przypadku się nasypie i wyleci w gorszym czasem coś się wbije i musi to wyjmować lekarz.
Inna sprawa to sprawdzaj czy nie ma napięcia gdy coś robisz, czasami kolega wyłączy nie ten obwód co trzeba, inny załączy wyłącznik nadprądowy gdy wywalisz różnicówkę różnie to bywa.

Jeszcze taka rada zainwestuj w dobre buty do pracy, jeśli firma nie ci ich nie za sponsoruje.

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 19-04-12, 21:45   

baniax napisał/a:
Pytanie o bezpieczeństwo

Podaj mi na Pw swój mail, mam plik PDF spakowany w ZIP, który ma trochę za duży rozmiar na możliwości tego forum. Niby bez ograniczeń, ale 20kB przekroczenia, to jak złoty, ciepły deszcz O:)

zbynu 
Uczestnik forum
asystent

Wysłany: 16-06-12, 17:59   

ale odróżnijcie elektromontera od inżyniera na budowie bo to są 2 różne stanowiska.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu