Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
14-07-12, 19:16
Wycena terenu pod kabel
Autor Wiadomość
outcome 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-07-12, 12:05   Wycena terenu pod kabel

Witam! Na tym forum jestem nowy i mam nadzieję, że nie pomyliłem tematu ani działu. Otóż na mojej działce (1,5 ha, działka budowalno-rolnicza, że tak ją nazwę) energetyka planuje wkopać kabel wysokiego napięcia na głębokość ok 90 cm. I tu moje pytanie, w jakiej odległości od takiego kabla można ewentualnie coś budować (czytałem w którymś z tematów coś o starych normacch wynoszących około 0,5m) a także jak należy wycenić szkody spowodowane tym kablem? Mianowicie skoro kabel będzie kopany na głębokości jednego metra, 0,5 metra nie wolno nic robić, długość kopania ok 300 metrów. I na tej podstawie i średniej ceny jednego ara w okolicy wycenić? Wstępnie zaproponowaliśmy energetyce 15 tys. złotych na co energetyka odpowiedziała, 2000 zł, czyli dość spory rozrzut. Co radzicie?

sensei 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-07-12, 13:03   

Po pierwsze ile kV? Wysokie napięcie różnie jest rozumiane.

outcome 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-07-12, 13:26   

dokładnie to wiem tylko tyle, że "trzyfazowy" lub siła, jak to inaczej określono

sensei 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-07-12, 14:37   

Czyli nic nie wiemy. Siła to potocznie niskie napięcie, Ty piszesz, że chcą kłaść wysokie napięcie a coś czuje, że się skończy na średnim :) A trójfazowe to wszystkie z w/w. Dowiedz się najpierw jakie napięcie.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 13-07-12, 19:29   

Witam,

Jakie znaczenie ma tu napięcie kabla? Chcą wykorzystać twój teren i tyle.
Jak zachowasz odległość przynajmniej 1 metra od kabla to możesz sobie nawet i gazociąg kłaść tam.
głębokość zakopania kabla to 80cm dla kabli do 30kV i 1m dla kabli powyżej 30kV. Ja sądze tak jak kolega sensei, że ma szanse to być kabel SN bądź nn.
Norma w której znajdziesz wymagania co do kabli: N-SEP-E-004
Kolego, z energetyką ty się musisz ugadać.
Możesz się ubiegać o jednorazową wypłatę odszkodowania, miesięczne wynagrodzenie za wykorzystanie gruntu, wykup działki, itd. Nie jest to ani forum prawne, ani nikt ci nie skalkuluje ile możesz wziąć.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 17-07-12, 22:11   

kozi966 napisał/a:
Norma w której znajdziesz wymagania co do kabli: N-SEP-E-004
Norma, o której Waść prawisz, została zdelegalizowana, albo jak wolisz wycofana z obrotu prawnego. Niektórzy ładnie piszą: jest obecnie aktualizowana.
A oznacza to ni mniej, ni więcej, że nie wolno na tego gniota powoływać się w żadnym przypadku.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 19-07-12, 15:00   

Witam,

Możesz kolego Wiesławie przytoczyć rozporządzenie które ów normę delegalizuje bądź usuwa?
Bo to że SEP sobie ją aktualizuje i wycofuje, nie znaczy że w świetle prawa jest nieaktualna.
Jak na razie tyle co znalazłem:
Cytat:
Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461 2009.07.08 obowiązujący

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Aktualny tekst rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nadal przywołuję nieszczęsną normę.
Zgadzam się również, że jest to gniot. Jednak w temacie o wykorzystaniu trasy kabla przez energetykę przynosi pewne rozeznanie co i jak, gdzie nikt nie potrzebuje ów normy do projektowania, instalowania bądź sprawdzania czegokolwiek.

Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu