Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zerwane plomby przed licznikiem?
Autor Wiadomość
Kuqi 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-10-12, 17:38   

Przepraszam - to w żadnym wypadku nie był atak na Ciebie - miałem nadzieję że napiszesz dlaczego wolisz stosować DO1 zamiast eski - tzn wytłumaczyć z grubsza różnice w działaniu laikowi (nie chodzi mi tu o różnice w konstrukcji i zasadzie działania tylko że Twoim zdaniem jeden działa szybciej / wolniej od drugiego i zapewnia w ten sposób np selektywność / lepszą ochronę itd..)
Miałeś może do czynienia z bezpiecznikami o charakterystyce Cs - jak to się sprawuje i czy jest warte swojej ceny bo są kilkukrotnie droższe od esek?

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-10-12, 17:50   

Wyłącznik o ch-ce Cs to nic innego jak nadmiarowoprądowy wyłącznik selektywny.
Poczytaj http://www.urzadzeniadlae...d=191&Itemid=27

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-10-12, 21:15   

ja się wcale nie obraziłem za stary już jestem .Przeczytałem twój pierwszy post i pomyślałem że to co ci podaje kkas jest dobrym rozwiązaniem bo ty mieszkasz w bloku co uszło mi w pózniejszej wypowiedzi .Ale dla domku jednorodzinnego gdzie pan domu lubi majsterkować jakieś maszynki w domu to tylko topiki to moja sugestia.Ale powtażam to ZE czy administracja ci powie co tam ma być.

elmacher 
Uczestnik forum
elmacher

Wysłany: 03-10-12, 21:28   

Witam i chcę kol Upin poinformować iż na fotografii niema przedstawionej rozdzielni typu ZELP.
Tak się składa że pracuję w firmie która opracowała i wdrożyła do produkcji i produkuje
Zespoły Elektrycznych Linii Pionowych/ZEPL/ . \:D/

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-10-12, 21:45   

Kuqi napisał/a:
upin Pod skrótem "ZELP" kryje się jak rozumiem szafka elektryczna z przyłączem licznikiem i bezpiecznikami (przed i za licznikiem) która znajduje się w mieszkaniu i wg tego co piszesz powinna być zamknięta na klucz i w przypadku wywalenia korka zostaje tylko telefon do administracji aby przysłali kogoś żeby wcisnął automat/wymienił wkładkę?

Generalnie remont pewnie będzie w przeciągu pół roku - moje pytanie to: Czy przed remontem powinienem jak najszybciej coś zrobić z tym przyłączem które w tym stanie zastałem w kupionym mieszkaniu (aby nie było nieprzyjemności związanych z posądzeniem o kradzież prądu w razie wizyty inkasenta/czegokolwiek) i wg 3 osób są 3 wersje:

Napisałeś w swoim pierwszym poście tylko o mieszkaniu w wielkiej płycie czyli w systemie OWT. W takich blokach były dwa rozwiązania. Starsze z tzw. CPR (centralna puszka rozdzielcza) w przedpokoju, nowsze z tzw. ZELP-em czyli szybem na klatce schodowej przez który przebiegał wlz i w którym zlokalizowana była listwa zaciskowa Lz dla odejścia zasilaczy przedlicznikowych dla mieszkań. Liczniki były montowane w ZELP-ach a od liczników były zasilacze CPR-ów lub tablic mieszkaniowych. Tak więc mój post odnosił się do tego przypadku.
Inaczej sprawa wygląda kiedy wlz przebiega przez mieszkanie i tam również znajduje się licznik. Wobec powyższego moje słowa co do administracji nie do końca są aktualne. W tym przypadku Odbiorca czyli Ty jesteś odpowiedzialny za stan techniczny instalacji (szczegóły kompetencji należy sprawdzić w umowie przyłączeniowej, umowie sprzedaży oraz w umowie ze spółdzielnią/wspólnotą).
Przy dobrej Twojej woli należy posprzątać ten bałagan przy pomocy elektryka z papierami.
Co do rodzaju zabezpieczenia przedlicznikowego. Wyłączniki nadmiarowo-prądowe typu S mają swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że nie musisz wzywać energetyki/spółdzielni w przypadku jego zadziałania. Ty masz do niej dostęp i sam możesz sobie ją załączyć. Ale najzwyklejsza S-ka pozbawia Cię selektywności. Dobrze by było zabudować wyłącznik selektywny ale tu pojawia się problem ceny takiego aparatu.
W wielu przypadkach przy bezpieczniku topikowym można zapewnić selektywność ale Ty nie masz dostępu do jego wymiany.
Reasumując, dobry elektryk, standardy lokalnego ZE i Twoja kasa to pewny sukces ;)
PS
Wszystkie obwody i urządzenia montowane w obwodach niemierzonych (przed licznikiem) muszą być zaplombowane.

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-10-12, 21:47   

elmacher napisał/a:
Tak się składa że pracuję w firmie która opracowała i wdrożyła do produkcji i produkuje
Zespoły Elektrycznych Linii Pionowych/ZEPL/ . \:D/

Pozdrawiam rzeszowski ELEKTROMONTAŻ. :) Kilkadziesiąt bloków w Tarnowie zaprojektowałem na Waszych ZELP-ach ;) Tak sentymentalnie napiszę (bez wazeliny), że były to dobre rozwiązania.

Kuqi 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-10-12, 22:59   

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Czyli szukam elektryka który posprząta wokół licznika i jeszcze muszę się dobrze zastanowić nad wydaniem kasy na selektywny automat..

xCamil 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-10-12, 21:21   

Przepraszam admina, że nie w temacie

simcode napisał/a:
Xkamil po 40 latach pracy zawodowej jako elektryk wiem co piszę jestem praktykiem nie wzorującym się na modach i trendach .Zresztą ZE robi to samo ;ale będziesz miał więcej praktyki to dojdziesz do takich i innych przemyśleń.Pozdrawiam.

Bezpiecznik automatyczny to żadna moda czy trend, to nawet nie jest nowość. A stosowanie topików w zwykłym mieszkaniu to po prostu archaizm. Automat w charakterystyce C jako przedlicznikowe w zupełności wystarczy. Ja nie neguje Twojej wiedzy czy doświadczenia a Ty się oburzasz po zwykłym pytaniu dlaczego właśnie DO1. Każdy ma swoje zdanie i swoje przemyślenia ale jak Pan przerobił 40 lat to zjadł wszystkie rozumy. Tylko jak Ty zaczynałeś swoją praktykę to instalacja była budowana na 2 obwodach i puszkach zasilających pomieszczenie a ja "wychowałem" się już na obowiązujących obecnie zasadach więc połowa lat Twojej praktyki zawodowej jest teraz poprawiana przez takich jak ja, ale pocieszę Cię bo za 30 lat mojej praktyki następny młody będzie poprawiał po mnie bo znów zmieni się technologia i uznają bezpieczniki automatyczne i "nowoczesne: instalacje jako archaizm.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 04-10-12, 21:34   

xcamil ja przecież pisałem że to moje zdanie i w kolejnym poście wyjaśniłem dlaczego w bloku dobra eska a w domku według mnie to korki Z co do anachronizmów to jesteś w głębokim błędzie pracuję w firmie gdzie stosuje się technologie o których ty dowiesz się za kilka lat.Uznając zasadę że kto stoi w miejscu ten się cofa idę z bardzo dalekim postępem.Ale to nie miejsce na ten temat.I pamiętaj określanie kogoś że zjadł
rozum nie przystoi osobie uchodzącej za postępową.

xCamil 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-10-12, 22:48   

Ja czegoś nie doczytałem tak jak i Ty. I wyszło nam małe spięcie, za które przepraszam. Ale wciąż jesteś kąśliwy. Powiem Ci tylko, że mam tyle szczęścia w życiu, że mogę studiować i pracować w "rodzinnej firmie" budując instalację w dużych obiektach zapewne wykorzystując technologię, której Ty używasz. Tzw. fuszki czyli domki lub mieszkania zdarzają mi się sporadycznie. To, że ktoś jest młody nie znaczy, że nie umie zbudować instalacji w banku czy szkole. Jeszcze raz przepraszam za poprzedniego posta :smile: Młody niewyparzony jeszcze język. Pozdrawiam

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 05-10-12, 08:14   

Cytat:
Automat w charakterystyce C jako przedlicznikowe w zupełności wystarczy.
Kolejny nowomodny nie znający znaczenia słowa selektywność.
Mogę zrozumieć zauroczenie treścią jednego z punktów rozporządzenia (mimo, że w innym punkcie jest wyraźna z tym sprzeczność), ale głoszenia teorii nie mającej żadnych podstaw nie potrafię.

Elektromonter2 
Aktywny uczestnik forum
OW SEP

Wysłany: 07-10-12, 23:48   

Witam ,

Zastosowanie wyłącznika typu C nie pozwala zachować selektywności zabezpieczeń .
Skoro studiujesz i pracujesz powinieneś być bardziej zorientowany . Proszę rozważyć zamontowanie wyłącznika selektywnego . Bezpieczniki topikowe instalowane przed licznikiem to nadal często spotykane rozwiązanie .

Odpowiedz do tematu