Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Praca na wysokości w utrzymaniu ruchu
Autor Wiadomość
marcus72 
Uczestnik forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 38
Skąd: opolskie
  Wysłany: 07-12-12, 10:12   Praca na wysokości w utrzymaniu ruchu

Pracuje w utrzymaniu ruchu w naszym zakładzie kilka lat, w tym roku pracodawca zarządzeniem firmy wprowadził przepisy pracy na wysokościach.
Mój charakter pracy wymaga często pracy powyżej 1m a warunki uniemożliwiają przestrzegania tych zarządzeń. Czy do pracy na wysokości potrzeba 2 pracowników lub czy można pracować samemu na drabinie , jeśli tak to jaki musi być ten typ drabiny , proszę podać normy i przepisy prawne.
 
     
Paweł0381 
Uczestnik forum


Pomógł: 39 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Kwi 2012
Posty: 466
Skąd: lubelskie
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 07-12-12, 12:05   

marcus72 napisał/a:
Mój charakter pracy wymaga często pracy powyżej 1m

Praca na wysokości w przedziale od 1 m do 2,5 m nie jest pracą na wysokości kolego i nie są potrzebne badania wysokościowe...)))
A przy pracach powyżej 2,5 m jest wymagana asekuracja drugiej osoby w niektórych przypadkach i czynnościach...
Przynajmniej tak było kiedyś...Ale nie wiem czy się coś zmieniło.
 
     
mar_1981 
Uczestnik forum


Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 5
Skąd: Bydgoszcz, Pionki
Wysłany: 07-12-12, 12:25   

1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i polityki społecznej z dnia 30 września 2003 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy

2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - §108 powinien Cię zainteresować.
 
     
simcode 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 91 razy
Dołączył: 17 Sty 2011
Posty: 1495
Skąd: śląsk
Wysłany: 07-12-12, 15:23   

podam kolegą pomocne dane pozwalające ogarnąć tematykę wysokości takie ;Resime'
Szczegółowe wytyczne, którym powinien podporządkować się szef zatrudniający pracowników przy pracach nadziemnych, wynikają z rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dalej: „rozporządzenie”.

Nie każda praca ponad ziemią jest pracą na wysokości

Ustawowa definicja pracy na wysokości stanowi, że jest to praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m ponad poziomem podłogi lub ziemi. Przepisy wyraźnie podkreślają, że nie chodzi tu jednak o prace na powierzchniach (§ 105 ust. 1-3 rozporządzenia):
osłoniętych ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi,
wyposażonych w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Balustrady albo inna ochrona

Powierzchnie znajdujące się na wysokości przekraczającej 1 m (z wyłączeniem ramp przeładunkowych), na których- ze względu na pełnione obowiązki służbowe- mogą znajdować się pracownicy, należy starannie zabezpieczyć. Szef powinien więc zadbać, aby zainstalowano na nich balustrady składające się z (§ 106 ust. 1 rozporządzenia):
poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m oraz
krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m.

W połowie wysokości pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona poprzeczka. Drugą ewentualnością jest wypełnienie tej przestrzeni w sposób, który uniemożliwia wypadnięcie pracujących na wysokości osób. W sytuacji, gdy ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac montaż balustrad jest wykluczony, pracodawca powinien zastosować inne (stosowne do rodzaju i warunków, w których wykonywane są prace) skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości (§ 106 ust. 2 rozporządzenia).

Należy również pamiętać, że prace na wysokości powinny być organizowane w taki sposób, aby ich wykonywanie nie wymuszało na pracowniku wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi (§ 107 rozporządzenia).

Do 2 metrów…

Drabiny, klamry, rusztowania i inne podwyższenia, na których praca odbywa się na wysokości nieprzekraczającej 2 metrów, niewymagające wychylania się poza obrys urządzenia, na którym stoi pracownik, albo przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości powinny być (§ 108 pkt 1 rozporządzenia):
stabilne,
zabezpieczone przed nieprzewidywaną zmianą położenia,
wytrzymałe na przewidywane obciążenie.

Określone wymogi musi spełniać także pomost roboczy. I tak (§ 108 pkt 2 rozporządzenia):
jego powierzchnia powinna być wystarczająca dla pracowników, narzędzi oraz niezbędnych materiałów,
podłoga pomostu powinna być pozioma i równa, trwale umocowana do jego elementów konstrukcyjnych,
w widocznych miejscach pomostu powinny zostać umieszczone czytelne informacje traktujące o dopuszczalnym obciążeniu.

…i wyżej

Organizując prace wykonywane na rusztowaniach na wysokości wynoszącej ponad 2 m od otaczającego poziomu podłogi lub terenu zewnętrznego oraz na podestach ruchomych wiszących, pracodawca powinien przykładać szczególną wagę do (§ 109 pkt 1 rozporządzenia):
zapewnienia bezpieczeństwa przy komunikacji pionowej i dojścia do stanowiska pracy,
zagwarantowania stabilności rusztowań oraz odpowiedniej ich wytrzymałości na przewidywane obciążenia,

Przed rozpoczęciem użytkowania rusztowania konieczne jest również dokonanie odbioru technicznego w trybie przewidzianym w odrębnych przepisach. Ponadto nie można zapominać, że rusztowania i wiszące podesty ruchome powinny czynić zadość wymaganiom określonym odpowiednio tak w odrębnych przepisach, jak i w Polskich Normach.

Słupy, maszty itp.

Przedsięwzięcie wyjątkowych środków ostrożności wskazane jest także przy pracach na słupach, masztach, konstrukcjach wieżowych, kominach, konstrukcjach budowlanych bez stropów, a także przy ustawianiu lub rozbiórce rusztowań. Tu pracodawca jest zobowiązany do (§ 110 ust. 1 rozporządzenia):
kontroli stanu technicznego konstrukcji lub urządzeń jeszcze przed rozpoczęciem prac; chodzi tu w szczególności o sprawdzenie ich stabilności, wytrzymałości na przewidywane obciążenie oraz zabezpieczenie przed nieprzewidywaną zmianą położenia, a także o stan techniczny stałych elementów konstrukcji lub urządzeń mających służyć do mocowania linek bezpieczeństwa,
zapewnienia zatrudnionym odpowiedniego do rodzaju wykonywanych prac sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, tj.: szelek bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji, szelek bezpieczeństwa z pasem biodrowym (służących do prac w podparciu - na słupach, masztach itp.) oraz hełmów ochronnych.

Wyżej określone wymagania dotyczą również prac wykonywanych na galeriach, pomostach, podestach i innych podwyższeniach, jeżeli rodzaj pracy wymaga od pracownika wychylenia się poza balustradę lub obrys urządzenia, na którym stoi, albo przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości. Co więcej, respektowanie ich jest konieczne także w przypadku prac na drabinach i klamrach na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu zewnętrznego lub podłogi.

Nadzór i instruktaż

Warto także przypomnieć, że na barkach szefa zatrudniającego osoby wykonujące prace na wysokościach spoczywa także zapewnienie, aby (§ 81 rozporządzenia):
prace te były bezpośrednio nadzorowane przez wyznaczone w tym celu osoby,
załoga została wyposażona w odpowiednie środki zabezpieczające,
pracownicy odbyli instruktaż obejmujący w szczególności informacje dotyczące: imiennego podziału pracy, kolejności wykonywania działań oraz wymagań w zakresie bhp przy poszczególnych czynnościach,
dostęp do miejsc wykonywania prac miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane.
 
     
marcus72 
Uczestnik forum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 38
Skąd: opolskie
  Wysłany: 07-12-12, 20:32   

Przepis przepisami ale jak wytłumaczyć pracodawcy, że np zawór regulujący parę do urządzenia znajduje sie na wysokości 2,40m, nie ma balustrad, podestów (konstrukcja z profili), a on każe brać drabinę rozkładaną około 2m i wchodzić na kostrukcję demontować zawór stojąc jedną nogą na drabinie ,a drugą na profilu i twierdzi że do tej pracy wystarczy drugi pracownik jako asekuracja. Jak ma łapać asekurujący pracownik jak tamtemu pośliźnie się noga i będzie jeszcz trzymał zawór do naprawy. Miejsca miedzy urządzeniami jast tak mało że nawet paleciak elektryczny nie wjedzie?
Do tego dochodzi ciasnota urządzeń w imię oszczędności powierzchni urzytkowej.
Morze są przepisy określające odległości miedzy ramami urządzeń, określające minimalne prześwity lub wysokości podestów itd
 
     
simcode 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 91 razy
Dołączył: 17 Sty 2011
Posty: 1495
Skąd: śląsk
Wysłany: 07-12-12, 21:16   

teraz nie wiem o co ci chodzi masz ostatni punkt nadzór i instruktaż ja wchodzę na drabiny 6 m w odpowiedniej asekuracji jestem przeszkolony na kwestię ryzyka zawodowego .Mam badania wysokościowe i tyle jest potrzeba, chyba robisz sztuczny problem.
 
     
Paweł0381 
Uczestnik forum


Pomógł: 39 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Kwi 2012
Posty: 466
Skąd: lubelskie
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 08-12-12, 10:35   

marcus72 napisał/a:
i twierdzi że do tej pracy wystarczy drugi pracownik jako asekuracja.

No i ma rację...
marcus72 napisał/a:
Jak ma łapać asekurujący pracownik jak tamtemu pośliźnie się noga i będzie jeszcz trzymał zawór do naprawy.

Na żadnym szkoleniu BHP dotyczącym prac na wysokości nikt nikogo nie każe łapać tym bardziej z zaworem :mrgreen: Osoba asekurująca nie powinna znajdować się w strefie zagrożenia upadkiem przedmiotu lub kolegi)) A więc do czego ona jest potrzebna? A no do tego kolego że jak byś zasłabł lub bałbyś się zejść. Lub ze strachu wyszły by jakieś inne okoliczności które nie umożliwiłyby Ci zejście to ta osoba wtedy powinna Ci pomóc.
Lub po prostu jeśli oceni że nie jest Ci w stanie pomóc wezwać pomoc.
A Ty jak pracujesz na wysokości to powinieneś przejść szkolenie z BHP prac na wysokości, badania lekarskie oraz sprzęt asekurujący jeśli dana sytuacja lub otoczenie lub urządzenia na których pracujesz wymagają tego.
Kolejna sprawa jak się po prostu boisz prac na wysokościach to powiedz to swojemu przełożonemu nawet na piśmie...jak ustnie nie rozumie.
Bo nie licz na to że nawet jak będziesz miał 5 osób asekurujących na dole to one Cię będą próbowały łapać. :mrgreen: Bo wtedy będzie 6 osób poszkodowanych a nie jedna. Więc dla dobra współpracowników powiedz swojemu szefowi że nie możesz pracować na wysokości.
Jak nie chce mieć wypadku w pracy to zrozumie. Ja wiem że niektóre osoby które boją się prac na wysokościach udają że się nie boją ale to można łatwo sprawdzić nawet po tym jak wchodzi czy schodzi po zwykłej drabinie...
 
     
Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek


Pomógł: 1053 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 3992
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-12-12, 11:57   

Witam
Cytat kolegi marcus72:
Cytat:
w tym roku pracodawca zarządzeniem firmy wprowadził przepisy pracy na wysokościach

Ano właśnie, pracodawca ma obowiązek jeżeli występują okoliczności pracy z drabin, opracować Instrukcję BHP do prac wykonywanych z drabin. Kolega ma obowiązek zapoznać się z takową oraz ją zatwierdzić do wiadomości składając pod nią autograf.
Czy zostały spełnione przez kolegę powyższe wymagania ?
W instrukcji powinno być jasno i wyraźnie wymienione co wolno a co nie wolno przy pracy z drabiny.
Jeżeli kolega uzna że polecone prace przez przełożonego są niezgodne z Instrukcją BHP to może odmówić wykonania tej czynności lub ewentualnie ryzykować na własną odpowiedzialność - czyli "O" zł odszkodowania w razie wypadku, jeżeli wykonywane czynności będą niezgodne z zakładową Instrukcją BHP.
A pracownik asekurujący ma ponadto zabezpieczać drabinę z pracownikiem przed ewentualnym poślizgiem po podłożu oraz stabilnie trzymać.
 
     
stobejczyk 
Uczestnik forum


Dołączyła: 20 Sty 2014
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-01-14, 01:21   

A jakby tak wynająć wynająć podnośniki koszowe , to nie byłoby bezpieczniej?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group