Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przewody elektryczne przechodzące przez łazienkę
Autor Wiadomość
kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 20-03-14, 19:17   

I tej odpowiedzi się nie doczekamy gdyż jaka by ona nie była to w jednym przypadku zaprzeczy siłą rzeczy temu co nasz "ekspert" do tej pory napisał, zaś w drugim przypadku wykaże iż "ekspert" kompletnie standardów nie zna.
Czyli jakby się nie odwrócił to d..a zawsze z tyłu.
I "ekspert" doskonale sobie z tego sprawę zdaje.

Więc każda zmiana toru dyskusji będzie skwapliwie rozbudowywana w myśl zasady: pisać o wszystkim, byle nie na temat bo indolencja zostanie obnażona.
Taki to już przywilej trolla.

ekmir 
Uczestnik forum
ekmir

Wysłany: 20-03-14, 22:15   

robert99

Skoro masz inne zdanie od pozostałych Kolegów to bardzo proszę o odpowiedź na moje wcześniejsze zapytanie:

Czy Twoim zdaniem to co wykonałem wcześniej (sytuacja opisana we wcześniejszych wątkach) było prawidłowe a przeróbki niepotrzebne ?

Chciałbym się upewnić co do swojej potrzebnej, bądź niepotrzebnej pracy.

AK
[Usunięty]

Wysłany: 20-03-14, 22:19   

robert99 napisał/a:
701.512.3 Ochrona oprzewodowania ze względu na wpływy zewnętrzne

Następujące wymagania stosuje się odpowiednio:
a) Oprzewodowanie zasilające urządzenie elektryczne w strefie 0, 1 lub 2 i wykonane na częściach ścian, które graniczą z tymi strefami, powinno być instalowane albo na powierzchni, albo wbudowane wewnątrz ściany na głębokości minimum 5 cm.
Oprzewodowanie zasilające odbiornik energii elektrycznej w strefie 1 powinno być wykonane:
– albo pionowo z góry przez ścianę z tyłu urządzenia lub poziomo w ścianie z tyłu urządzenia, jeżeli stały odbiornik jest zainstalowany nad wanną (np. urządzenie ogrzewające wodę);
– albo pionowo z dołu, albo poziomo przez przyległą ścianę, jeżeli urządzenie jest umieszczone w przestrzeni poniżej wanny.
b). Wszelkie inne osadzone oprzewodowanie łącznie z osprzętem wbudowane wewnątrz części ścian lub przegród ,które ograniczają strefę 0,1 lub 2 powinny być umieszczone co najmniej na głębokości 5cm

Chwilowo nie posiadam tej normy, ale czy kolega może powiedzieć mi, czy cytowany fragment nie jest uwagą?
I w czym właściwie jest problem?

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 20-03-14, 23:02   

kol Ekmir:
Cytat:

Skoro masz inne zdanie od pozostałych Kolegów to bardzo proszę o odpowiedź na moje wcześniejsze zapytanie:

Czy Twoim zdaniem to co wykonałem wcześniej (sytuacja opisana we wcześniejszych wątkach) było prawidłowe a przeróbki niepotrzebne ?

Chciałbym się upewnić co do swojej potrzebnej, bądź niepotrzebnej pracy.

Już dałem Ci odpowiedź:
Cytat:

Z wypowiedzi Autora nie wynika że zostały spełnione wymagania normy -pkt a,b lub c o których mowa stąd moja sugestia w kierunku Autora sugerująca "samodzielne myślenie " z Jego strony

Co jasno wskazuje że (bazując na Twoich wypowiedziach/opisach )że: przeróbki są niezbędne, jednak nie z tych powodów które sugerował kol kkas12 -a niespełnienia wymagań normy o której szeroko jest mowa w odniesieniu do Twoich opisów
1.
Cytat:
Mam dużą ilość przewodów elektrycznych ułożonych w łazience. Są to przewody 3 x 2,5 mm2; 3 x1,5 mm2 oraz 3 x 1,0 mm2 (od zasilania, oświetlenia i sterowania). Ułożone są pod sufitem i schodzą po scianie w dół. Następnie przechodzą przez tą ścianę do garażu, gdzie będzie tablica elektryczna....Ściana ta zostanie wyłożona oczywiście płytkami i będzie tam prysznic.

2.
Cytat:
To jest duża wiązka. Niektóre będą więc głębiej, a inne nie. Na te przewody przyjdzie warstwa tynku i płytki.
Czy to wystarczy?...Będą pod tynkiem i płytkami.

Te "pierwsze"opisy nie sugerują jednoznacznie spełnienia w/w wymagań ....
stąd jedna z poprzednich moich uprzednich wypowiedzi sugerowała:
Cytat:
Z wypowiedzi Autora nie wynika że zostały spełnione wymagania normy -pkt a,b lub c
dodałem ponadto ( na początku pisałeś iż nie posiadasz w/w normy) przedstawione zostały ważne i dość obszerne fragmenty -istotne dla Twojego przypadku toteż mogłeś już samodzielnie wyciągnąć wnioski w oparciu o znaną Ci sytuacje i cytowane fragmenty owej normy stąd moje kolejne stwierdzenie :
Cytat:
stąd moja sugestia w kierunku Autora sugerująca "samodzielne myślenie "

sugerując iż mając stosowne informacje oraz linki opracowań możesz kolego samodzielnie wyciągnąć właściwe wnioski(Ty najlepiej wiesz jak głęboko i jak zabezpieczone obwody poprowadziłeś pod warstwą tynku i kafelek oraz jakie inne "elementy instalacji " i jak "oddalone" i w jaki sposób i jak usytuowane pozostają w stosunku do sąsiadujących stref 0,1,2) czy poczynione przeróbki były czy nie-konieczne #-o

AK:
Cytat:
Chwilowo nie posiadam tej normy, ale czy kolega może powiedzieć mi, czy cytowany fragment nie jest uwagą?

Ciekawe pytanie w odniesieniu do wielokrotnego cytowania i omawiania wskazanego fragmentu ,
str 7 dokumentu punkt 701.512.3 nosi nazwę :
Cytat:

Pozdrawiam
Robert

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 20-03-14, 23:32   

AK napisał/a:

:mrgreen: ..... O:)

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 13:14   

Cytat:
Co jasno wskazuje że (bazując na Twoich wypowiedziach/opisach )że: przeróbki są niezbędne, jednak nie z tych powodów które sugerował kol kkas12

Więc może dowiemy się jakie to powody przemawiają Twoim zdaniem za dokonaniem przebudowy instalacji i jakie to ja rzekomo popełniłem błędy twierdząc, że takie wykonanie jest niedopuszczalne???

zbich70 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 19:02   

kkas12 napisał/a:
jakie to ja rzekomo popełniłem błędy twierdząc, że takie wykonanie jest niedopuszczalne???

Może błędem było samo podjęcie dyskusji, czym wywołałeś naturalną awersję rozmówcy... :mrgreen:

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 19:45   

Zauważ jakie było "wejście" w tym wątku naczelnego "eksperta" tego forum.
Cytat:

Kkas12 i pozostali czytelnicy:

Kolego Krzysztofie ,odnośnie owych "5 cm" o których wspomniał kol myśliciel
to znowu manipulujesz informacją...
...norma wreszcie "mówi" o sytuacji w której punkty a i b nie są spełnione...

Zarzuca mi manipulację a sam perfidnie na swój sposób interpretuje i wmawia innym treść zapisu jemu wygodną.
Bo norma wcale nie mówi, że punkty a i b nie są spełnione lecz punkty a lub b nie są spełnione.
I wcale tu nie chodzi i te 5 centymetrów (jak usiłuje nam wmówić), ale o to że w strefie 0; 1 i 2 nie mają prawa znajdować się żadne "obce" przewody.

Reszta to beletrystyka i dorabianie ideologii mającej umożliwić "wyjście" z twarzą.
W efekcie mamy kolejny prosty temat który powinien zakończyć się na pierwszej (może drugiej) stronie a tymczasem (tradycyjnie) za sprawą trolla mamy stronę piątą.
Mimo, że wszystko jest jasne co doktor swym autorytetem również wyjaśnił.

A jeżeli posiadanie innego zdania wywołuje awersję i agresję to niech troll założy sobie bloga i tam swe "nauki" zamieszcza.

zbich70 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 19:58   

kkas12 napisał/a:
W efekcie mamy kolejny prosty temat który powinien zakończyć się na pierwszej (może drugiej) stronie a tymczasem (tradycyjnie) za sprawą trolla mamy stronę piątą.

Krzyśku, sorry, ale w mojej ocenie to Ty sam najbardziej karmisz trolla...

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 20:01   

Ale na temat którego troll unika jak ognia, gdyż tej karmy nie trawi :mrgreen:

zbich70 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 20:23   

kkas12 napisał/a:
Ale na temat którego troll unika jak ognia, gdyż tej karmy nie trawi :mrgreen:

Ale karmienie trolla niestrawną karmą też dostarcza pewnych przyjemności. Prawda? :mrgreen:

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 20:33   

Nie kolego.
Chodzi i to, że nie trawię bzdurnych teorii wypowiadanych mentorskim tonem i robienia wody z mózgu innym osobom.
A samopoczucie trolla nic a nic mnie nie obchodzi.

P.S.
Nie sądzisz, że Twój udział w takim kształcie w tym wątku może być postrzegany jako domaganie się karmy?
Sorry, ale naprawdę miałem Cię za poważniejszego.

zbich70 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 20:46   

kkas12 napisał/a:
Nie sądzisz, że Twój udział w takim kształcie w tym wątku może być postrzegany jako domaganie się karmy?
Sorry, ale naprawdę miałem Cię za poważniejszego.[/i]

Ja, Krzysztofie, po Twojej stronie. Boli mnie tylko, że ze swoją wiedzą mógłbyś być bardziej potrzebny w poważniejszych tematach a tymczasem marnujesz swój czas i energię w głupich pyskówkach. Ale jeżeli czujesz potrzebę "naprawiania świata" oraz czasu i energii masz pod dostatkiem - nie moja sprawa. Ja tylko sygnalizuję swoje spostrzeżenia.

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 22-03-14, 19:24   

zbich70 napisał/a:
Ja tylko sygnalizuję swoje spostrzeżenia.

Poziom wyższy to komunikacja bez wysyłania sygnałów. O:)
Każde forum powinno dzielić się, ale nie animozjami, tylko wiedzą.
Niestety, dostęp do wiedzy to też próg wyższy. I tak karawana się toczy, oblepiana postami userów..

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 23-03-14, 13:33   

Kkas12
1.
Cytat:
kkas12 ;Zarzuca mi manipulację...

A czymże jest poniższy Twój cytat w połączeniu z z cytatem z normy skrzętnie omijającym zasadniczą część ?
Cytat:
kkas12:
Cytat:
Po drugie uznaje się że przewody na głębokości 5cm (np. w ścianie, stropie...) są już "poza łazienką"

Nieprawda :^o :^o :^o
Nikt tak nie uznaje.
Gdzie to wyczytałeś???
W oławskim "vadamecum"???
Proszę przed "doradzaniem" zapoznać się z "łazienkową" normą.

Cytat:
kkas12:
Cytat:
Dodaje się:
Następujące wymagania stosuje się odpowiednio:
a) Oprzewodowanie zasilające urządzenie elektryczne w strefie 0, 1 lub 2 i wykonane na częściach ścian, które graniczą z tymi strefami, powinno być instalowane albo na powierzchni, albo wbudowane wewnątrz ściany na głębokości minimum 5 cm.
Oprzewodowanie zasilające odbiornik energii elektrycznej w strefie 1 powinno być wykonane:
– albo pionowo z góry przez ścianę z tyłu urządzenia lub poziomo w ścianie z tyłu urządzenia, jeżeli stały odbiornik jest zainstalowany nad wanną (np. urządzenie ogrzewające wodę);
– albo pionowo z dołu, albo poziomo przez przyległą ścianę, jeżeli urządzenie jest umieszczone w przestrzeni poniżej wanny.(CDN :mrgreen: )

Jak sam widzisz takie rozwiązanie jest niedopuszczalne.

Cytat:
kkas12:Ponadto w strefach układamy tylko przewody zasilające odbiorniki usytuowane z tych strefach.
Reszta w cytacie. (???)

2.
Cytat:
kkas12:...a sam perfidnie na swój sposób interpretuje i wmawia innym treść zapisu jemu wygodną.

Patrz: Robert99 napisał Wysłany: 19-03-14, 10:12 str4 tam ustosunkowałem się do swojej omyłki zwanej przez Ciebie perfidną manipulacją ,odpowiedz więc jaki był cel owej perfidnej manipulacji odpowiadając na pytanie które w podanym poście już zadałem ](*,)
Cytat:
kkas12:I wcale tu nie chodzi i te 5 centymetrów (jak usiłuje nam wmówić), ale o to że w strefie 0; 1 i 2 nie mają prawa znajdować się żadne "obce" przewody.

Oczywiście że oto chodzi bowiem owe 5cm ściśle związane jest z pkt c cytowanego fragmentu :
Cytat:
b) Wszelkie inne osadzone oprzewodowanie łącznie z osprzętem wbudowane wewnątrz części ścian lub przegród, które ograniczają strefę 0, 1 lub 2, powinno być umieszczone co najmniej na głębokości 5 cm.
c) Gdzie a lub b nie są spełnione oprzewodowanie może być wykonane jeżeli:
-obwody są chronione za pomocą dodatkowego środka jaki -zgodnie z podrozdziałem 415.1 HD 60365-4-41 zapewnia RCD o znamionowym prądzie różnicowym nie przekraczającym 30mA Taki obwód powinien zawierać przewód ochronny

Cytat:
kkas12:Napisz wyraźnie, że można obce przewody prowadzić przez strefę 0; 1 i 2
.
Zachowując zgodność z w/w cytatem(z normy) czyli zarówno głębokość ułożenia oprzewodowania minimum 5cm o której pisze norma jak i zadość czyniąc pkt c -wszelkie inne oprzewodowanie nie tylko te służące do zasilania odbiorników w strefach 0,1lub2 może przebiegać w ścianie graniczących z w/w strefami

Cytat:
kkas12:Reszta to beletrystyka i dorabianie ideologii mającej umożliwić "wyjście" z twarzą.
=D> =D> =D>
Cytat:
kkas12:Mimo, że wszystko jest jasne co doktor swym autorytetem również wyjaśnił.

Cytat:
E Musiał :grubość ściany działowej pomiędzy powierzchnią ograniczającą strefę 0, 1 lub 2 a oprzewodowaniem innych obwodów,łącznie ze sprzętem nie służącym do zasilania urządzeń w pomieszczeniu kąpielowym, powinna wynosić co najmniej 5 cm
.
Cytat:
kkas12:Więc może dowiemy się jakie to powody przemawiają Twoim zdaniem za dokonaniem przebudowy instalacji i jakie to ja rzekomo popełniłem błędy twierdząc, że takie wykonanie jest niedopuszczalne???

Patrz (moje posty) Wysłany: 18-03-14, 19:59 str 3 ,Wysłany: 19-03-14, 00:58 str 3 ,bo nie lubię się powtarzać :mrgreen:

Cytat:
kkas12 Ale Ty nic nie "analizowałeś".
Bo aby coś analizować trzeba to coś znać.
Ty natomiast powoływałeś się na zapis który jest ściśle związany z owym dopiskiem (uwagą) Dodaje się.
Jest to widoczne w poście mego autorstwa z zamieszczonym cytatem z normy.

A cóż ów dopisek "dodaje się " w/g Ciebie oznacza?? Czyżby ten sam stek bzdur ](*,) jak zinterpretował ten zwrot (i nie tylko,bowiem cała Jego interpretacja była stekiem bzdur ) kol siekierowy ? napisałeś przecież :
Cytat:

kkas12:Proponuję również cofnąć się do PN-IEC 60364-7-701:1999
A może jakaś jeszcze inna interpretacja tego "tajemnego" zwrotu ???

Cytat:
Zbich70:Ja, Krzysztofie, po Twojej stronie.
to coś więcej niż spolegliwość ,to niemal przysięga wierności =D> =D>
To wszystko z mojej strony :-({|=

Pozdrawiam
Robert

Odpowiedz do tematu