Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Łącznik dwubiegunowy-podłączenie
Autor Wiadomość
upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 02-06-14, 22:46   

CKCK napisał/a:
Kol. upin a jak jest inspektor nadzoru to jak to wygląda?
Może kolega się wypowie?

Pewnie, że się wypowiem:) Do każdej faktury Wykonawcy potrzebny jest protokół odbioru robót (częściowy lub końcowy). Zanim go podpiszę to sprawdzam zakres robót, zapisy w umowie i jakość wykonanych prac. Wcześniej oczywiście rozbieram projekt.
Nie ma podpisu inspektora, nie ma podstawy do fakturowania. Krótka piłka.
PS
Będąc inspektorem nie czepiam się pierdół dla zasady. Po prostu znam wartość i ciężar swojego podpisu.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 02-06-14, 23:19   

Jacku to są kwestie, które w ogóle nie powinny zajmować inspektora.
Każdy elektryk powinien (musi) wiedzieć, że żyła PE ma docierać do każdego zakończenia czy odgałęzienia obwodu i zawsze nosi barwę zielono-żółtą, i nigdy jej przeznaczenia zmieniać nie wolno.

Niestety dzisiejsze atrybuty nadwiślańskiego elektryka to wyłącznik RCD bo bez niego nie istnieje ochrona przeciwporażeniowa, uziom pionowy bo punkt podziału PEN uziemić trzeba i marker z koszulkami do zmiany przeznaczenia żyły ochronnej.
I tu zasób wiedzy tego gościa się wyczerpuje.
A przecież tyle lat wałkujemy to na forach a jednak zawsze znajdzie się jakiś chłopek roztropek, który pisze kolejny podręcznik elektryki alternatywnej.

Ludzie, przecież mamy XXI wiek i czasy łataniny minęły.
Bezpowrotnie.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 00:12   

Dziękuje za konwersację , oczywiście widzę że koledzy się przyłożyli i odrobili solidnie i kolektywnie lekcję.
Oczywiście mógłbym dyskutować o pkt 412.2.3.2 bo jest tam wyraźnie napisane " za wyjątkiem..." ... i moglibyśmy się tu dalej spierać o interpretacje słowa: "...autoryzacji" w pkt 412.1.3 ; ale przypomnę Panom że mamy tu do czynienia ze stanem zastanym, a w związku z tym, delikatnie przytoczę normę PN-90/E-05023 i to że dopuszczała ona oznaczanie przewodów innym kolorem w przypadku braku żyły o odpowiednim oznaczeniu. ;-)
Kolego upin ciesze się że wrzucasz cenne kamyki do tego ogródka i pilnujesz porządku na budowie, ale nadzór nad budową nowej instalacji to nie to samo co sprawdzanie czegoś co już jest. Nie karzesz chyba w odebranej instalacji komuś zmieniać przewodów, bo brak w nim koloru ż/z. O zgrozo , a czy wy wiecie ile jest instalacji wykonanych w rurach PCV jednokolorowym DY ???
cyt;"Ludzie, przecież mamy XXI wiek i czasy łataniny minęły" - jak widzicie, długo jeszcze nie miną.
PS
kkas12 napisał/a:
I tu zasób wiedzy tego gościa się wyczerpuje.
- a po czym kolega wnosi ? - bo inni napisali za kolegę kilka mądrych zdań , a kolega błyskotliwie wyciąga pochopne wnioski ?...kolejny raz =D>

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 00:27   

matik napisał/a:
ale nadzór nad budową nowej instalacji to nie to samo co sprawdzanie czegoś co już jest. Nie karzesz chyba w odebranej instalacji komuś zmieniać przewodów, bo brak w nim koloru ż/z.

Słowa Twoje są oczywistą oczywistością ;) jak mawiał klasyk :D . Ja pisałem tylko o nowych instalacjach.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 00:33   

upin napisał/a:
Ja pisałem tylko o nowych instalacjach.

Bardzo się cieszę, że się zrozumieliśmy, niestety , mnie w udziale przypadło w większości parać się starymi ;-)
I doceniam Kolegi trud w utrzymaniu porządku na budowie, bo nie jestem klasykiem, ale mawiam: "grunt to dobry inspektor" (potem ja mam łatwiejszą robotę) :grin:

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 08:19   

Cytat:
...nie można wykluczyć użycia oznaczników na końcówkach żył w momencie kiedy instalator zakopał w tynku YDY3x1,5 z przewodem ż/z, tym bardziej że w handlu nie specjalnie jest dostęp do innych przewodów, takich bez koloru zarezerwowanego dla PE (owszem jest - teoretycznie). A więc odcinek puszka - łącznik , jak najbardziej oznaczyć i wykorzystać żyłę ż/z. ale w odcinku puszka - lampa, niestety , można zrobić to samo tylko wtedy gdy lampa (żyrandol) jest w II kl. ochronności...
Więc znów dorabiasz ideologię do durnych rad udzielonych wcześniej. Wyraźnie piszesz o dniu dzisiejszym a nie o ochronie zastanej gdyż to dziś w istniejącej instalacji każesz istniejący przewód ochronny zastąpić fazowym aby zadowolić autora wątku.
A takie postępowanie jest karygodne.

Co do PN-90/E-05023 nie ma jej w bazie PKN ponieważ została zastąpiona przez:
PN-EN 60446:2002 (U) (o czym pisałem wcześniej) Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, oznaczanie i identyfikacja. Oznaczenia identyfikacyjne przewodów elektrycznych barwami lub cyframi

Jednak niezmiernie jestem ciekaw w którym miejscu owa wycofana norma na którą się powołałeś dopuszczała zmianę przeznaczenia żyły o specyficzniej zielono-żótej barwie?

Weź jednak pod uwagę, że od momentu jej zastąpienia trochę wody jednak upłynęło i wypada być trochę bliżej dnia dzisiejszego i rzeczywistości.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 03-06-14, 10:08   

matik napisał/a:

Oczywiście mógłbym dyskutować o pkt 412.2.3.2 bo jest tam wyraźnie napisane " za wyjątkiem..." ... i moglibyśmy się tu dalej spierać o interpretacje słowa: "...autoryzacji" w pkt 412.1.3 ;

Nie mógłbyś nawet starać się z tym polemizować. Punkt 412.1.3 wyraźnie wskazuje na budowę urządzenia a nie sposób jego zasilenia.
Proszę:
Cytat:
412.2.3.1 Urządzenia wymienione w 412.2.1 (umocowania, połączenia przewodów, itd.) powinny być instalowane w taki sposób, aby nie osłabić ochrony osiągniętej z uwzględnieniem wymagań zawartych w specyfikacji urządzeń.

matik napisał/a:
ale przypomnę Panom że mamy tu do czynienia ze stanem zastanym,

Stan zastany to taki w którym nic nie zmieniasz. Ty chcesz wprowadzić modernizację obwodu. Wtedy to już nie jest stan zastany ale stan po modernizacji.
Każda modernizacja obwodu powinna być dostosowana do obecnych standardów.

Nawet rozporządzenie jasno wskazuje jakie żyły powinny być stosowane.
Cytat:
2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych,

Łącznik "i" oznacza że oba mają być. To znaczy, żadne "w zamian", "lub".

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 15:04   

Ja bym miał inne pytanie czy instalacja zrobiona np. 3 lata temu (jak na zdjęciu) i spartolona to stan zastany, bo tak nam kolega próbuje wmówić.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 22:52   

Ehh, no dobra , powiem sobie swoje, a Koledzy chcą, to niech się rozstrząsają:
1.
kozi966 napisał/a:
Nie mógłbyś nawet starać się z tym polemizować. Punkt 412.1.3 wyraźnie wskazuje na budowę urządzenia a nie sposób jego zasilenia.

"412.1.3 Jeżeli ten środek....(tj tam, gdzie jest przewidziane, ze obwód lub część instalacji będzie składać się wyłącznie z wyposażenia o podwójnej lub wzmocnionej izolacji) to powinno być sprawdzone, że rozpatrywany obwód, lub część instalacji... Dlatego ten środek ochrony nie powinien być stosowany do żadnego obwodu , który zawiera gniazda wtyczkowe lub gdzie użytkownik może zmieniać części wyposażenia bez autoryzacji"
- a więc do obwodów i do części instalacji. Dodam jeszcze że w tym wypadku żyrandol jest na stałe podłączonym urządzeniem elektrycznym i nie ma tu mowy wymianie bez autoryzacji.

kozi966 napisał/a:
412.2.3.1 Urządzenia wymienione w 412.2.1 (umocowania, połączenia przewodów, itd.) powinny być instalowane w taki sposób, aby nie osłabić ochrony osiągniętej z uwzględnieniem wymagań zawartych w specyfikacji urządzeń.

Specyfikacja urządzenia w II kl. nie wymaga przewodu PE , zatem jego brak nic nie osłabi.

kozi966 napisał/a:
Stan zastany to taki w którym nic nie zmieniasz. Ty chcesz wprowadzić modernizację obwodu. Wtedy to już nie jest stan zastany ale stan po modernizacji.

Zmiana przewodu brązowego z czarnym przy zmianie obrotów silnika 3F to też modernizacja? Zastaje taki , a nie inny stan przewodów w ścianach , a mam potrzebę podłączyć na jego końcu urządzenie o innej specyfice , a istnieją takie możliwości techniczne.

kozi966 napisał/a:
2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych

Przyznam, że wobec tego argumentu (nie wziąłem go pod uwagę) rozwiązanie które zaproponowałem dyskwalifikuje w instalacji TN-S , jednak TN-C uważam , dalej daje możliwości zastosowania w/w żyrandola.

2.
simcode napisał/a:
Ja bym miał inne pytanie czy instalacja zrobiona np. 3 lata temu (jak na zdjęciu) i spartolona to stan zastany, bo tak nam kolega próbuje wmówić.

Kol. Simcode już Ci odpowiadam... jedną z pierwszych czynności przy badaniu jest sprawdzenie dokumentacji (również projektu) , jeżeli stan instalacji odpowiada założeniom projektu, a budynek i instalacja zastała odebrana, to jest to już stan zastany.

3.
kkas12 napisał/a:
Wyraźnie piszesz o dniu dzisiejszym

hmmm ... wiesz kolego co to czas przeszły dokonany ;-) ?
kkas12 napisał/a:
Co do PN-90/E-05023 nie ma jej w bazie PKN ponieważ została zastąpiona przez

Ja jej do kosz nie wyrzuciłem , a Ty ? , bo jak i ja wcześniej pisałem jest jeszcze dużo instalacji wykonanej w DY jednokolorowym, a żeby było ciekawiej na Śląsku w okolicach kopalń znajdziesz jeszcze (oczywiście to stan zastany) przewód niebieski będący fazowym natomiast kolor biały jako PEN.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 23:05   

Kolego wiem co to są rady z pogranicza debilizmu zawodowego.
Jedną z nich jest proponowanie zmiany przeznaczenia przewodu o zielono-żółtej barwie.
A Ty właśnie bez "autoryzacji" w tym kierunku zmierzasz.

Więc lepiej już nic nie "mów" bo koledzy wszystko rozsądzili już po Twym pierwszym (jakże błyskotliwym) poście w tym wątku.

Ale prosiłem wcześniej byś wskazał w którym miejscu norma na którą się powołujesz wyraźnie wskazuje/zezwala by zmieniać przeznaczenie żyły ochronnej.

Tylko konkretnie i bez zbędnej beletrystyki proszę.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 23:12   

kkas12 napisał/a:
Kolego wiem co to są rady z pogranicza debilizmu zawodowego

Kolego kkas12 jakakolwiek rozmowa z Tobą może mieć miejsce jeżeli zmienisz swój stosunek arogancji do wiedzy (na razie wysoce odwrotnie proporcjonalny)

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 23:21   

[quote="matik"]a budynek i instalacja zastała odebrana, to jest to już stan zastany. [/quote]
Nie prawda kolego poczytaj znowu ci radzę to stan prawny na dzień obowiązywania przepisów ,czyli jeśli lampa była wykonana 3 lata temu to obowiązywały ją przepisy z przed 3 lat, a przepis o kolorach przewodów jak ci koledzy napisali obowiązuje już wiele wiele lat więc nie pisz absurdów.
[quote="matik"]Zmiana przewodu brązowego z czarnym przy zmianie obrotów silnika 3F to też modernizacj[/quote]
PB się kłania znowu polecam czytanie.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-06-14, 23:32   

simcode napisał/a:
Nie prawda kolego poczytaj znowu ci radzę to stan prawny na dzień obowiązywania przepisów ,czyli jeśli lampa była wykonana 3 lata temu to obowiązywały ją przepisy z przed 3 lat

Tak, ale ja (ani żaden kto coś wykonuje w odebranej już instalacji) nie mogę podważać ani wykonywać samodzielnych zmian niezgodnych z projektem chociaż miałbym pewność że jest błąd w projekcie. Jeżeli istnieje zagrożenie życia i zdrowia, mogę co najwyżej wyłączyć instalację do wyjaśnienia, a droga wyjaśnienia może być oczywiście różna.
Jeżeli PB dyktuje co innego to powiedz gdzie.
Przepisy o których piszesz obowiązują projektanta, kierownika robót i ew. wykonawcę.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 04-06-14, 07:59   

matik napisał/a:
Ehh, no dobra , powiem sobie swoje, a Koledzy chcą, to niech się rozstrząsają

Żeby nie było, sam chciałeś :mrgreen:

matik napisał/a:
kozi966 napisał/a:

Specyfikacja urządzenia w II kl. nie wymaga przewodu PE , zatem jego brak nic nie osłabi.

Zaznaczyłem ci tekst który odnosi się do tego punktu normy. Sposób instalacji ma nie wpływać na ochronę. Nie ma tu nic o istnieniu lub nie przewodu PE od strony zasilania.

matik napisał/a:
kozi966 napisał/a:

Zmiana przewodu brązowego z czarnym przy zmianie obrotów silnika 3F to też modernizacja? Zastaje taki , a nie inny stan przewodów w ścianach , a mam potrzebę podłączyć na jego końcu urządzenie o innej specyfice , a istnieją takie możliwości techniczne.

Wytłumaczę zatem, stan zastany to stan instalacji który został odebrany zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami które na dzień dzisiejszy są nieaktualne. Dlatego możesz dopuścić do dalszej eksploatacji instalację w układzie TN-C.
Nie ma to nic wspólnego ze źle wykonaną instalacją lub dopuszczalnymi w niej przełączeniami.
Nie ma on też umocowania, gdy rozmawiamy o stanie obecnym.

matik napisał/a:
kozi966 napisał/a:
2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych

Przyznam, że wobec tego argumentu (nie wziąłem go pod uwagę) rozwiązanie które zaproponowałem dyskwalifikuje w instalacji TN-S , jednak TN-C uważam , dalej daje możliwości zastosowania w/w żyrandola.

W układzie TN-C przewód zielono-żółty jako samodzielny nie istnieje. Więc nie możesz zamienić jego przeznaczenia bo go nie ma.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 04-06-14, 09:45   

Więc posłużę się cytatem zaczerpniętym z jednego opracowań http://ckp.nowysacz.pl/us..._wyrwnawcze.pdf dr Musiała:
Cytat:
...nasuwa się pytanie, jakie są granice debilizmu zawodowego.
by proponować zmianę przeznaczenia najważniejszej żyły w instalacjo elektrycznej?
Żyły o specyficznej zielono-żółtej barwie.
Żyły ochronnej.
Na doktora też się synku obrazisz???

Widzisz matik problemem jest to, że dobrze wiesz iż walnąłeś babola, ale Twe rozbuchane ego nie pozwala Ci na zmianę zdania.
Więc dalej dorabiasz ideologię do przegranej sprawy.
Typowe postępowanie trolla.

A tak na marginesie to na elektrodzie za taką radę otrzymałbyś ostrzeżenie a gdybyś dalej w taki sposób udowadniał swe "racje" (robiąc wodę z mózgu innym osobom) to Twa "błyskotliwa" kariera na forum byłaby bardzo krótka.

Pisałem:
Cytat:
...prosiłem wcześniej byś wskazał w którym miejscu norma na którą się powołujesz wyraźnie wskazuje/zezwala by zmieniać przeznaczenie żyły ochronnej.

Tylko konkretnie i bez zbędnej beletrystyki proszę.

Odpowiedz do tematu