Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
30-06-08, 21:30
Rzemieślnicza produkcja lamp
Autor Wiadomość
pkarwat 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-11-14, 22:04   

Trzy tygodnie temu rozmawiałem z rzemieślnikiem zajmującym się metaloplastyką (i wykonującym akurat kilkadziesiąt przeróżnych opraw "na zamówienie" na jeden z obiektów, przy którym współpracujemy), na pytanie o certyfikaty i stopień ochrony oprawy (montaż przy zlewie w toalecie) odpowiedział, że jeżeli produkt wykonywany "rzemieślniczo" jest w ilości powtarzalnych egzemplarzy nie przekraczającej 50szt. to jedzie do ITB i pobiera (w sensie płaci za to) indywidualne świadectwo dopuszczenia do stosowania w danych warunkach.

Nie wiem na czym się opierał, może mało precyzyjnie, ale zawsze to jakiś trop w takich przypadkach. Więcej szczegółów nie znam.

pzdr
Paweł

fmblack 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-10-15, 10:28   

Odświeżę temat bo pasuje do mojego pytania a nie udało mi się wyszukać odpowiedzi.

Mianowicie, podobnie jak autora, interesuje mnie interesuje rzemieślnicza produkcja lamp/ek (kilka-kilkanaście szt/rok)

Mam już gotową lampkę, w przyszłym tygodniu trafi ona do laboratorium, które ma stwierdzić zgodności z normami niezbędnymi do wystawienia przeze mnie deklaracji zgodności CE.

Pojawia się pytanie o uprawnienia SEP. Miałem w planach wybrać się na kurs i egzamin, żeby dostać świadectwo kwalifikacyjne E. Dostałem jednak informację, że produkując wspomniane lampki, uprawnień SEP posiadać nie muszę. Trochę mnie to zaskoczyło - podpowiedzcie mi proszę czy to prawda ? :neutral:

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 08-10-15, 13:53   

fmblack napisał/a:
Dostałem jednak informację, że produkując wspomniane lampki, uprawnień SEP posiadać nie muszę. Trochę mnie to zaskoczyło - podpowiedzcie mi proszę czy to prawda ?

Świadectwo Kwalifikacji.

Jako pracodawca sam decydujesz o ryzyku zawodowym. Musisz je określić i sprawdzić czy pracownik powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje.
Świadectwo kwalifikacji (a nie świadectwo SEP, bo nie SEP to wystawia) określa nie możliwość produkcji czegoś a kwalifikacji przy wykonywaniu czynności związanych z eksploatacją urządzeń i instalacji elektrycznych.
Więc, jeżeli produkujesz lampę, ktoś ją sprawdzi pod względem bezpieczeństwa elektrycznego a ty nie bawisz się z elektryką (w sensie napięcia) to nie widzę podstaw do takiego działania.

fmblack 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-10-15, 14:46   

Czyli rozumiem, że świadectwo kwalifikacji jest zorientowane na bezpieczeństwo osoby wykonującej zawód, a nie osoby korzystającej z efektów jego pracy (coś jak z BHP - zatrudniając pracownika powinienem mu zrobić szkolenie, ale sam dla siebie mieć nie muszę)?

Co za tym idzie żeby samodzielnie produkować lampki nie muszę mieć świadectwa.

Co masz na myśli pisząc o sprawdzaniu przez kogo pod względem bezpieczeństwa? Czy na którymkolwiek etapie produkcji (pomijając te pierwsze badania laboratoryjne w zgodnie z dyrektywami nowego podejścia) powinna pojawić się osoba ze świadectwem? Tj każdorazowo ktoś musi sprawdzić moją robotę, czy wystarczy że mam profesjonalnie przebadaną pierwszą sztukę z deklaracją i po prostu ją dokładnie powielam?

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 08-10-15, 14:52   

To znaczy, że jeżeli osoby pracujące u ciebie wykonują pracę np. przy napięciu niebezpiecznym nad produktem. To znaczy np. podłączają taki pół-produkt pod napięcie i bawią się miernikiem czy oby wszystko jest ok, to wypadało aby mieli do tego kwalifikacje.

Nie mówię tu o produkcie pełnym lub o uniwersalnych wtyczkach itd.

ŚK musi posiadać osoba podpadająca pod to rozporządzenie:
Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828
http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20030890828

Odpowiedz do tematu