Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
170V w gniazdku.
Autor Wiadomość
minoru 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-03-15, 00:07   170V w gniazdku.

Witam kolegów. W dniu wczorajszym doszło w moim mieszkaniu do dość dziwnej awarii. Gdy byłem w pracy moja żona sprzątała. poodkurzała w małym pokoju i przeszła do dużego. podlączając odkurzacz w okolicach gniazda i z pod parkietu zaczął wydobywać sie gęsty zawiesisty dym. zadzwoniła do mnie i kazałem jej wykręcic wkładkę topikową. Po powrocie postanowiłem zrobić oględziny. Odłączyłem wszystko i sprawdziłem które gniazda były pod wykręconym zabezpieczeniem. łącznie były 3 gniazda: 1 w przedpokoju bezpośrednio z puszki, i 2 gniazda w dużym pokoju... i tu zaczynają się schody.Układ sieci TN-C 2x2,5mm Cu. gniazdo nr1 posiada 4 przewody 2xN i 2xL1 po parze z puszki i do następnego gniazda w kturym... równierz znajdują sie 4 przewody jednak podłączone 2 przewody do zacisku N i tylko jeden przewód do zacisku L1. druga brązowa żyła była zaiwolowana.
a teraz przejdę do sedna sprawy. otóż po rozpoznaniu sieci wkręciłem korek na miejsce i zmierzyłem napięcie w gniazdach. Aż mi sie smutno zrobiło że tak mało wiem o mojej życiowej pasji. w gnieździe w przedpokoju Napięcie wynosiło 227V więc nie najgorzej, ale pomiar na pozostałych dwóch gniazdach w dużym pokoju mnie zaszokował. napięcie wynosi tam zaledwie 170V. z kąd może wziąć się tak ogromny spadek napięcia? do puszki nie mam dostępu. jest albo w dużym pokoju pod tapetą albo w przedpokoju pod tynkiem strukturalnym. mieszkam na wynajmie to nie moge raczej dłubać w ścianach:( czekam skruszony na oświecenie ze strony starych wyjadaczy. z góry dziękuję.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 23-03-15, 09:06   

Dzwoń Pan po elektryka i właściciela lokalu.
Już się paliło (o czym świadczy dym) a ty się jeszcze zastanawiasz co to może być!
Chcesz się w domu spalić?

Odpowiedz do tematu