Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomiary impedancji pętli zwarcia dla zabezpieczeń poniżej 4A
Autor Wiadomość
skali 
Uczestnik forum

Wysłany: 27-10-16, 13:37   Pomiary impedancji pętli zwarcia dla zabezpieczeń poniżej 4A

Pojawił mi się problem z pomiarem impedancji pętli zwarcia silników i innych urządzeń, które są zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi poniżej 4A. Kiedyś posiadałem MZC-303E Sonela i kiedy mierzyłem urządzenia zabezpieczone od 4A w dół to używałem funkcji dla wyłączników RCD. Pomiar trwał dłużej i był z dokładnością do 1Ω ale dla tak małych zabezpieczeń to wystarczało.
Teraz mam MPI-505 i mimo, że ten miernik też posiada funkcję dla pomiaru z wyłącznikami RCD to niestety do pomiaru potrzebny już jest L, N, i PE i prąd pomiaru wybija zabezpieczenia.
Jak sobie wy radzicie, jak macie takie małe zabezpieczenia?

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum
wkładam kij w mrowisko

Wysłany: 27-10-16, 19:00   

skali napisał/a:
Pojawił mi się problem z pomiarem impedancji pętli zwarcia silników
A nie pojawiło Ci się pytanie, po jakiego grzyba robisz pomiar impedancji pętli zwarcia silników?????? Czy aby na pewno te silniki są podłączone na stałe do instalacji elektrycznej jakiegoś obiektu budowlanego, bezpośrednio do tablicy rozdzielczej??? Czy stanowią część/element instalacji elektrycznej????

A może należałoby potraktować je jako element maszyny?

Pomiar Zs nic nie wnosi do stanu ochrony przeciwporażeniowej, w instalacji maszyny przekroje przewodów często nie są podobne nawet do tych w instalacji budynku, stąd nawet trudno przyjąć te same czasy wyłączania zabezpieczeń, czy "pętle zwarcia".
W praktyce jedynie należy sprawdzić Riso wszystkich dołączanych stycznikami elementów, Riso całej maszyny i potwierdzić ciągłości połączeń ochronnych i wyrównawczych, czyli ich rezystancje.

Nie widziałem jeszcze miernika/testera urządzeń mierzącego jakąś impedancję pętli zwarcia...

skali 
Uczestnik forum

Wysłany: 27-10-16, 21:05   

Właśnie, chodzi o elementy obrabiarek. Oczywiście protokół pomiarów izolacji też wykonuję, silniki z kablami, transformatory, wyłącznik główny, kabel dopływowy itp. Ale oprócz tego robię jeszcze pomiar impedancji pętli zwarcia dla szafy, pulpitu sterowniczego i elementów maszyny gdzie może wystąpić przebicie L do PE. I dajmy na to taka pompka chłodziwa jest zabezpieczona wyłącznikiem silnikowym 1,6A, dlaczego nie miałbym jej zmierzyć impedancję pętli zwarcia, by zabezpieczenie zadziałało w czasie krótszym niż 0,4s.
Pozdr.

Odpowiedz do tematu