Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rezystancja 13ohm uziomu pionowego w budynku jednorodzinnym
Autor Wiadomość
sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-09-15, 13:09   Rezystancja 13ohm uziomu pionowego w budynku jednorodzinnym

Witam,

przy okazji odkopania fundamentów wykonałem uziomy pionowe w postaci 4 dedykowanych szpilek (stal ocynk) skręcanych o łącznej długości 3m każda, połączyłem je ze sobą bednarką 25x4mm (stal ocynk). Połączenia skręcone i oczywiście pospawane. Włącznie z dwu metrowym wykopem fundamentów - 3 metrowe szpilki mają wbite końce na głębokość około 5 metrów. Poziom wody (lustra w studni) to średnio 3 do 3,5 metra od powierzchni ziemi, więc szpilki są pogrążone średnio 1-1,5 metra poniżej wód gruntowych.
Odległości pomiędzy szpilkami to średnio 1,5 metra.
Reszta bednarki około 10 metrów pozostawiona w ziemi.
Grunt (ziemia) z wykopu typowo żółta jak piaski, czarnej ziemi brak. Rezystywności gruntu na razie nie mogłem zmierzyć.

Niestety od razu po wbiciu tych szpilek i połączeniu bednarką nie mogłem wykonać pomiarów - liczyłem na to, że 4 szpilki i dodatkowa bednarka w wykopie wystarczy. Teraz w perspektywie czasie żałuję, że nie dołożyłem jeszcze dwóch szpilek aby rezystancja uziomu była poniżej 10 ohmów.

1. I tutaj moje pytanie czy osiągnięty wynik 13 ohm jest zadowalający?

2. Czy zgodnie z normą wartość 13 ohm wystarczy jako uziom ochronny mający służyć jako wyrównawczy dla N (przyłącze TN-C).

3. Czy z doświadczenia rezystancja tak wykonanych uziomów obniży się jeszcze trochę? Wykopy zostały zasypane dopiero 2 tygodnie temu a ziemia zarówno w wyopie jak i ta z wykopu dość mocno wyschła ze względu na upał.

matik 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-09-15, 13:39   

sunlux napisał/a:
Czy zgodnie z normą wartość 13 ohm wystarczy jako uziom ochronny mający służyć jako wyrównawczy dla N (przyłącze TN-C)
Aktualnie nie ma przepisu/normy określającego wartość rezystancji uziemienia, co najwyżej zalecenie w normie PN-EN 62305 , co do potrzeb ochrony przeciwprzepięciowej. Gwoli ścisłości w układzie TN-C nie mówimy o przewodzie N tylko PEN. Jeżeli układ uziomowy jest poprawnie wykonany to możesz uznać go za zadowalający. Co do wyniku 13 om ,to masz (tak piszesz) do czynienia z piaskiem w którym wbiłeś sondy pomiarowe, więc materiał o dużej rezystywności zatem sądzę że całkiem niezły wynik. Za kilka miesięcy i przy wilgotnym gruncie nie wykluczone, że otrzymasz lepszy wynik ale po przemnożeniu go przez współczynnik korekcyjny - wyjdzie podobnie.

Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 10-09-15, 08:23   Re: Rezystancja 13ohm uziomu pionowego w budynku jednorodzin

sunlux napisał/a:
1. I tutaj moje pytanie czy osiągnięty wynik 13 ohm jest zadowalający?
D oczego ma być zadowalająca ?
sunlux napisał/a:
Czy zgodnie z normą wartość 13 ohm wystarczy jako uziom ochronny

Co to jest uziom ochronny - przed czym ma chronić ?
sunlux napisał/a:
mający służyć jako wyrównawczy dla N (przyłącze TN-C).
Co ma ten uziom wyrównywać ?
Ja tam nie widzę N .
Podstawą ochrony przeciwporazeniowej w instalacji TN (TN-S) jest przewód PEN.
Żaden uziom nie jest w stanie przejąć na siebie roli PEN.

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-10-16, 20:31   

Dziękuje za odpowiedzi.

Po roku wykonany pomiar wykazuje 12,3Ω więc niestety dużo wartość nie polepszyła się co ogólnie jest związane z coraz niższym poziomem wód gruntowych.

To zrozumiałe, że wykonany uziom ochronny nie zastąpi PENa cel był takie aby był ochroną w przypadku przerwania PENa do punktu podziału na N i PE np. przez jakiegoś operatora koparki... choć jeśli dobrze pytam w wątku http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=12891 nie jest to takie proste...

Instalacji odgromowej nie będzie.

O wartości tego uziomu pytałem w przypadku zastosowania ograniczników przepięć... tutaj, jeszcze całkiem do niedawna, większość producentów podawało wymaganą rezystancję uziomu niższą od 10Ω - ostatnio nabrali wody w usta jak Legrand czy Dehn i zostają już tylko przy wymogu minimalnych przekrojów LGY od GSU oraz długości tego połączenia.

Przy okazji mam kilka pytań do kolegów:

1. Proszę mnie poprawić jeśli jest inaczej ale w przypadku wykonania instalacji elektrycznej i pomiarów odbiorczych w nowo wykonanym obiekcie wymagany jest uziom (najlepiej fundamentowy bądź ostatecznie otokowy lub inny). W szczególności chodzi mi o budynki jednorodzinne. Czy można przywołać konkretny zapis normy wymagające wykonania uziomu ?

2 . Jeśli budynek nie jest wyposażony w zabezpieczenie przeciw-przepięciowe i instalację odgromową a jedynie ma spełniać warunek SWZ nie jest ustalona w nowych zapisach normy konkretna, minimalna wartość rezystancji uziomu. Czy mam rację ?

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 20-10-16, 21:22   

sunlux napisał/a:
Czy można przywołać konkretny zapis normy wymagające wykonania uziomu ?

Artykuł 184 punkt 1. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Cytat:
1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.

sunlux napisał/a:
2 . Jeśli budynek nie jest wyposażony w zabezpieczenie przeciw-przepięciowe i instalację odgromową a jedynie ma spełniać warunek SWZ nie jest ustalona w nowych zapisach normy konkretna, minimalna wartość rezystancji uziomu. Czy mam rację ?

Budynek nie może spełniać SWZ! SWZ może spełniać typ ochrony przeciwporażeniowej.
Co do wartości rezystancji uziemienia (a nie rezystancji uziomu) to wszystko zależy od układu sieciowego i sposobu ochrony przeciwporażeniowej. Wartość "konkretna" nie ma w tym przypadku zastosowania.

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-10-16, 11:30   

kozi966 napisał/a:
Artykuł 184 punkt 1. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Rozumiem, że kolega kozi966 ma na myśli paragraf 184 punkt 1:
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
o treści:
§ 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów
oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.

Staram się czytać ze zrozumieniem ale tutaj nigdzie nie jest napisane, że punkt podziału PENa na N i PE musi być uziemiony.
Przejrzałem też kilka paragrafów poprzedzających ten 184 jak i kolejne po nim i nigdzie tego tutaj nie ma.
Swoją drogą to rozporządzenie to bardzo ciekawa lektura, której w całości jeszcze nie czytałem a na pewno to zrobię.

kozi966 napisał/a:
Budynek nie może spełniać SWZ! SWZ może spełniać typ ochrony przeciwporażeniowej.
Co do wartości rezystancji uziemienia (a nie rezystancji uziomu) to wszystko zależy od układu sieciowego i sposobu ochrony przeciwporażeniowej. Wartość "konkretna" nie ma w tym przypadku zastosowania.

Przecież to jasne, że rozmawiamy o instalacji elektrycznej w budynku, obiekcie a nie o samym budynku - to taki skrót myślowy.
Układ sieciowy w przeważającej ilości odbiorców prywatnych to TN-C i taki też mam na myśli.
Wartości rezystancji uziemienia przykładowo dla budynków jednorodzinnych często są przytaczane. Często jest używana wartość nie większa niż 10Ω przy zabezpieczeniu SPD czy instalacji odgromowej. Wartość tej rezystancji ma wpływ na wystąpienie asymetrii po wewnętrznej stronie odbiorcy przy przerwie PENa.
Mimo, że zapewne nikt nie robi samemu takich testów to można to w jakiś sposób obliczyć.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-10-16, 19:17   

sunlux napisał/a:
Staram się czytać ze zrozumieniem

Chyba nie kolego . Pytasz ;
sunlux napisał/a:
Czy można przywołać konkretny zapis normy wymagające wykonania uziomu ?

I dostałeś odpowiedź. Ani słowa o uziemianiu PEN-a w pytaniu 1 .

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-10-16, 08:45   

To może tak ](*,) Dwa proste pytania:
W przypadku budynku zasilanego w układzie TN-C:

1. Jaki konkretnie punkt przepisów (prawa, rozporządzenia lub normy), mówi o tym, że punkt podziału PEN na N i PE musi być uziemiony ?

2. Jaki konkretnie punkt przepisów (prawa, rozporządzenia lub normy), mówimy o tym, że nowo wybudowany obiekt musi mieć wykonany uziom ?

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum
wkładam kij w mrowisko

Wysłany: 26-10-16, 18:45   

sunlux napisał/a:
1. Jaki konkretnie punkt przepisów (prawa, rozporządzenia lub normy), mówi o tym, że punkt podziału PEN na N i PE musi być uziemiony ?
Żaden
sunlux napisał/a:

2. Jaki konkretnie punkt przepisów (prawa, rozporządzenia lub normy), mówimy o tym, że nowo wybudowany obiekt musi mieć wykonany uziom ?
PN-HD 60364-5-54:2010 rozdz. 542.2.1 (jest nowsza wersja normy)
Zasady projektowania tutaj: PN-EN 62305-3:2009 (jest nowsza wersja normy)
Tutaj materiał do poczytania: http://www.rst.pl/images/...nia_uziomow.pdf

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-10-16, 12:11   

e-sparks napisał/a:
sunlux napisał/a:
Żaden
sunlux napisał/a:

PN-HD 60364-5-54:2010 rozdz. 542.2.1 (jest nowsza wersja normy)
Zasady projektowania tutaj: PN-EN 62305-3:2009 (jest nowsza wersja normy)
Tutaj materiał do poczytania: http://www.rst.pl/images/...nia_uziomow.pdf

Dziękuję koledze e-sparks za konkretną odpowiedź.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 28-10-16, 21:22   

sunlux napisał/a:

Punkt podziału nie musi być uziemiony. Natomiast szyna PE lub szyna PEN musi być uziemiona.
O tym pisze kolega e-sparks (nawiązanie do normy 60364-5-54).
sunlux napisał/a:

Otrzymał kolega odpowiedź ode mnie w poście. Jak kolega nie wykona uziomu, to jak spełni wymaganie rozporządzenia? nie spełni.

Odpowiedz do tematu