Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i rozłącznik główny
Autor Wiadomość
misiek_n 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-10-16, 09:50   zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i rozłącznik główny

Mam 2 pytania:
1. Odnośnie montażu zabezpieczenia przeciwprzepięciowego B+C. Powinno być zainstalowane przed rozłącznikiem instalacji np fr304 czy za nim ? (3-fazowa TN-S z poprawnie rozdzielonym i uziemionym PE i N w ZK1 i dodatkowo wyrównanym PE w budynku, budynek z instalacją odgromową - czyli sytuacja modelowa)
2. Rozłącznik dla powyższego układu, obecnie mam na zapleczu 4p Moellera ale zauważyłem że są również 3P+N z opóźnieniem rozłączania N i priorytetem załączania. Czy jeżeli jest 4P np Schneidera to on ma już to przewidziane czy nie ( w ulotce nic nie ma) i jaka jest obecnie praktyka (nigdy nie montowałem rozdzielnicy ;-) ). W sprzedaży są 4p, 3p+n, 3N i 3p... można się pogubić.

Pytam ponieważ problem pojawił się przy okazji tłumaczenia różnic w instalacji TNS i TNC-S na zajęciach dla mechatroników.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 28-10-16, 21:26   

misiek_n napisał/a:
1. Odnośnie montażu zabezpieczenia przeciwprzepięciowego B+C. Powinno być zainstalowane przed rozłącznikiem instalacji np fr304 czy za nim ? (3-fazowa TN-S z poprawnie rozdzielonym i uziemionym PE i N w ZK1 i dodatkowo wyrównanym PE w budynku, budynek z instalacją odgromową - czyli sytuacja modelowa)

Nie określa się juz zabezpieczeń poprzez litery B,C,D. Określa się poprzez T1, T2, itd.
Jeżeli FR stanowi "główny" rozłącznik instalacji, to za nim. Chyba, że chce kolega dodatkowo chronić sieć zasilającą.
misiek_n napisał/a:
Czy jeżeli jest 4P np Schneidera to on ma już to przewidziane czy nie

4P to 4P, to nie to samo co 3P+N. Aparaty 4P stosujemy do poszczególnych odpływów dla pojedynczych urządzeń a nie dla całej instalacji. Do instalacji to albo 3P+N albo 3P (w tej sytuacji nie rozłączamy toru N który nie jest wymagany do rozłączania).
misiek_n napisał/a:
Pytam ponieważ problem pojawił się przy okazji tłumaczenia różnic w instalacji TNS i TNC-S na zajęciach dla mechatroników.

W TNS 3P+N lub 3P, w TNC-S 3P (PEN nie przerywamy).

Odpowiedz do tematu