Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zarobki - astystent projektanta
Autor Wiadomość
BytCodzienny 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-11-16, 12:25   Zarobki - astystent projektanta

Witam,

pracuję w firmie (małe biuro projektowe) prawie 3 lata (moja 1sza praca w zawodzie po studiach). Zarabiam minimum krajowe + 400 zł ("pod stołem") czyli prawie 1800,00 PLN netto na miesiąc. Czasem jakaś premia i wychodzi 2000,00 PLN netto. Praca 40h tygodniowo - czasem jakieś nadgodziny. Jestem sumienną osobą i potrafię się wyrobić w czasie.

Kwotę tą pod stołem "wynegocjowałem" kilka miesięcy temu. Powiedziałem podczas rozmowy o podwyżce, że chce dostawać netto minimum 2000,00 PLN. Oczywiście było targowanie się, mowa o niepewnym rynku, narzekanie na koszta różnego rodzaju (w tym koszta pracownika czyli ja + mój kolega z biura). Ok, zaakceptowałem. Kończy mi się umowa o pracę w styczniu. Teraz chcę być stanowczy i zarabiać minimum 2300,00 PLN netto. Wzrastają mi moje koszta. Po prostu zarobki, które teraz dostaję nie będą mi wystarczały.

Na L4 nie chodzę. Urlopu prawie nie biorę (dostaje ekwiwalent za niewykorzystany urlop - bardziej mi się finansowo opłaca).

Mieszkam i pracuję w Polsce B (lubelskie), miasto od 50-100 tys mieszkańców.
Projektuję (elektryka, teletechnika + kosztorysowanie). Zamysł całego projektu w 80% jest mój.
Przyłącza nN, linie kablowe nN, SN, mieszkaniówka od jednorodzinnych po wielorodzinne (1500 m2), usługowe etc.

Uprawnień póki co brak. Zostało mi jeszcze rok czasu praktyki w wykonawstwie, aby mieć możliwość o ubieganie się o uprawnienia projektowe i wykonawcze bez ograniczeń.

Moje obowiązki wzrastają, coraz więcej projektów w krótszym czasie.

Czy moje oczekiwania są wygórowane dla mgr inż. z takim doświadczeniem?

oraz

Jakie widełki płacowe są dla osób na podobnym stanowisku, o takim doświadczeniu? (chce wiedzieć przy negocjacjach do nowej umowy)

Znowu duży projekt do zrobienia na "jutro". Nie mam już motywacji patrząc na moje konto bankowe i stan środków na nim. Dodatkowo mam 28 lat, tytuł mgr inż.. Czasem smutno i głupio mi jest, gdy wiem, że Pani w kasie w biedronce więcej zarabia niż Ja (oczywiście nie chcę dewaluować pracy tej Pani i niech Ona zarabia jak najwięcej), tylko, jakoś tak po prostu.

Pozdrawiam :)

stopanini 
Uczestnik forum

Wysłany: 15-11-16, 11:02   

Nie znam realiów w tej części Polski, ale niezależnie od wszystkiego to płaca minimalna + 400 "na czarno" to urąga wszelkim standardom. Wykwalifikowany elektromonter dostaje minimum 2200 netto (wszystko "oZUSowane") lub 2500-2800 bez ZUS, a są tacy co mają znacznie więcej.
Są to stawki z firm z którymi współpracuję. W bardzo dużych miastach stawki są jeszcze wyższe.
Inżynier z 3 letnim stażem (bez uprawnień) moim zdaniem powinien zarobić co najmniej 3000 zł netto.
Wiem, że biura projektów stosują takie praktyki (nazwałbym to niewolnictwem), a z drugiej strony pracownicy biur znikają zaraz po zdaniu egzaminu na UB.

Tak na marginesie to czasami współpracuję z biurem projektów gdzie są bardzo fajne zasady rozliczania: 50% dla biura i 50% dla projektantów, elektryka to zazwyczaj 20-30%. Czyli dostajemy 10-15% wartości kontraktu.
Życzę powodzenia

Odpowiedz do tematu