Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to jest wyspa TT ?
Autor Wiadomość
cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 18-11-08, 00:46   Co to jest wyspa TT ?

http://www.edwardmusial.info/pliki/alt_tn_tt.pdf
siekierowy napisał/a:
Witam.
Jezeli skorzystałes z podanego linka i przeczytałeś artykuł, to pisze tam wyraźnie, że utrzymanie w jednym domu TT wsród TN raczej mozliwe nie jest.

Jack napisał/a:
Witam
Cytat kolegi Przemo1234:
Cytat:
cała instalacja wykonana w TN-c-s poza tym jednym obwodem

A skąd taka opinia ?
Czy aby kolega dobrze przestudiował lekturę podaną przez jarecki56.
Na załączonym schemacie poniżej warunek wyspy TT w sieci TN.
Aby być pewnym w hali należy sprawdzić połączenie uziemienia TO z TG lub uziemionym rozdziałem PEN w złączu.
A swoją drogą to wyspa TT powinna obejmować cały obiekt a nie jej fragment.

Te dwie wypowiedzi podkusiły mnie do otwarcia tematu na temat „wyspy TT”.
Wypowiedzi są słuszne, bo trudno zrealizować TT . jeszcze trudniej sprawdzić, czy to jest TT.
W omawianym przypadku wypowiedzi nie są słuszne, ponieważ TT dodano bezpodstawnie.
Pytanie podstawowe, dlaczego ma to być akurat „TT” ?

Czyli co to jest wyspa TT ?
Przeczytałem artykuł doktora Musiała, a także normy.
Powstaje podstawowy dylemat - czym różni się TT od TN ?
To jest punkt wyjścia do rozważań.

Rożnica polega na tym, że wykorzystujemy tylko i wyłącznie uziom jako przewód ochronny.
Oddzielny uziom, podkreślam, normy wymagają oddzielnego uziomu.Co daje nam oddzielny uziom ?
Daje odseparowanie przewodu ochronnego od sieci zasilającej.
Czyli, na obudowach urządzeń nie będzie zakłóceń i zagrożeń z PEN.

Jest to sieć o wyższym standardzie bezpieczeństwa. Dobre rozwiązanie dla obiektów badawczych, szpitali, gdzie precyzyjne i czułe urządzenia sa uziemione, i nie ma zakłóceń i zagrożeń wynikających z PEN.

Wniosek finalny: kiedy musi być TT – kiedy projektant sieci, lub elektryk instalator, daje konkretne wymagania na TT.
Cerberus

cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 18-11-08, 00:53   

Bardzo często spotkałem się określeniem „wyspa TT”.
Dlaczego ma to być akurat wyspa TT, jeżeli nie ma wymogów projektanta na sieć TT.
Tak naprawdę, nazwa „TT” jest dodana w sposób nieuzasadniony, tylko i wyłączne w celu klasyfikacji sieci, czyli w celu dopasowania pod normy.
Z użycia nazwy „TT” wynikają konsekwencje. Spełninie wymagań na TT.
Krytyka jest uzasadniona , ponieważ rozwiązanie nie spełnia wymagań na TT.

A to wcale nie musi być „TT”, bo TT w danym przypadku nikt nie wymaga.
Wiec z jaka siecią mamy do czynienia ?
Z siecią TN, z jej pewną odmianą, co prawda nie sklasyfikowaną, ale występującą w praktyce.

W przypadku kolegi Przemo, także w innych przypadkach, jest to wykorzystanie innego przewodu połączonego z ziemią jako przewodu ochronnego.
I ten przewód nie jest to bezpośredni przewód z GSU. Ale jest to TN.
Ponieważ jest to z reguły przewód uziemiony, to nie można takiej opcji postawić jakichkolwiek zarzutów technicznych.
Nie jest to oddzielny uziom zapewniający separację od sieci na TT, ale jest to uziom.
I dale zrzut urządzenia ochronnego.
Realizuje także redukcję wartości napięcia rażeniowego.

Jak to jest w praktyce z PE.
Bardzo często PE jest podłączone do uziomu odgromowego, jak to było publikowane na forum.
Podstawowa praktyka ,to jak ja nazywam „naciągane TN-S”.Na przyłącze jest doprowadzone TN-C z sieci napowietrznej, A TN-S robi z tego uziom na przyłączu.
Tak więc praktycznie uziom wykorzystujemy jako PE, i nikt nie mówi, że to coś złego.
Jest to znacznie gorsze rozwiązanie od uziomu z „rzekomej wyspy TT” ponieważ PEN wymusza napięcie na uziomie i na wszystkich obudowach urządzeń.
W przypadku awarii sieci zasilającej to katastrofa.
Cerberus

Przemo1234 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-11-08, 07:39   

Niema wymogów projektanta ale taka jest rzeczywistość,uziom o którym mowa w moim temacie jest odseparowany od innych uziomów niema z nimi metalicznego połączenia niema równiez połączenia z N lub PEN wiec wszystko wskazuje na sieć TT, dlaczego Twoim zdaniem rozwiązanie nie spełnia wymagań na TT?

Albercik321 
Uczestnik forum
Nie ma to jak prąd

Wysłany: 20-11-16, 19:48   

Witajcie. Szukałem w necie o wyspie TT i trafiłem na ten temat. Dlatego postanowiłem go odkopać. Tym bardziej, że nie został kontynuowany. A szkoda, bo jest dość ciekawy, tym bardziej, że nie wszystko zostało w tym temacie powiedziane, a nawet chyba pojawiły się nieprecyzyjne zdania.
cerberus napisał/a:
(...)bo trudno zrealizować TT . jeszcze trudniej sprawdzić, czy to jest TT.

Moim zdaniem, nie ma w tym nic trudnego. A to, jaka to jest sieć ( czy TT czy np. TNC ) to można sprawdzić w warunkach technicznych przyłącza.
cerberus napisał/a:
Wniosek finalny: kiedy musi być TT – kiedy projektant sieci, lub elektryk instalator, daje konkretne wymagania na TT.

No tu też się nie zgodzę - o tym, jaki jest układ sieci, nie decyduje ani projektant, ani elektryk, ani nikt inny jak tylko dostawca prądu. Jeżeli w danej miejscowości jest układ sieci TT, to elektryk wykonujący instalację w domu, musi się dostosować do sieci TT. Nie da się zrobić z sieci TT sieci TNC.
Jaka jest różnica między TT a TNC? Ano taka, że w TT jest przewód N, a w TNC jest przewód PEN ( i ten i ten idzie od trafo ). Tego pierwszego nie można nigdy ani nigdzie łączyć z uziemieniem, czyli przewodem żółto-zielonym. A w tym drugim można rozdzielić na N i PE, uzyskując wówczas sieć TNC-S. W tej sieci, przewody N i PE są połączone tylko w jednym miejscu - punkcie rozdziału. Z przewodu N nie da się zrobić N i PE. Oprócz tego, PE można w dowolnym miejscu uziemiać. Przewodu N już absolutnie nie.
Co do wyspy TT - wyspa TT jest to instalacja trzyprzewodowa - przewód L, przewód N i przewód PE. Z tym, że przewód PE jest zupełnie oddzielny, poza jakby resztą instalacji.
Nie wiem, czy jasno to napisałe, jakby co, to mnie poprawcie i dopiszcie.
A zadam pytanie godne dyskusji - co złego jest w wyspie TT przy układzie sieci TNC?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-11-16, 18:02   

Albercik321 napisał/a:
cerberus napisał/a:
No tu też się nie zgodzę - o tym, jaki jest układ sieci, nie decyduje ani projektant, ani elektryk, ani nikt inny jak tylko dostawca prądu.

Nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi kolegi cerberus to projektant podczas projektowania, a elektryk podczas wykonywania jego założeń spowoduje że instalacja nazywa się TT . Mylnie założyłeś że sieci przesyłowe projektują i wykonują krasnoludki .
Albercik321 napisał/a:
Jaka jest różnica między TT a TNC? Ano taka, że w TT jest przewód N, a w TNC jest przewód PEN ( i ten i ten idzie od trafo )

Według ciebie to wystarczy napisać na papierze że coś nazywa się PEN a inne N i już mamy TT lub TN-C . Bo przecież i jeden i drugi mają te przewody od trafo , wiec się niczym nie różnią.
Albercik321 napisał/a:
Tego pierwszego nie można nigdy ani nigdzie łączyć z uziemieniem, czyli przewodem żółto-zielonym.

Dawno nie słyszałem większej bajki. Kolego dowiedz się gdzie w twojej okolicy jest TT i przejdź się po słupach tej sieci i zdaj nam sprawozdanie .
Albercik321 napisał/a:
Nie wiem, czy jasno to napisałe, jakby co, to mnie poprawcie i dopiszcie.

Komentarz zbyteczny , kolego nie wystarczy przeczytać kilka artykułów w internecie by się tobie wydawało ze wiesz wszystko. Piszę to kolejny raz nie traktuj to jako uszczypliwość ale sam wywołujesz temat .

Albercik321 
Uczestnik forum
Nie ma to jak prąd

Wysłany: 23-11-16, 14:29   

Ale dlaczego kolego od razu tak ostro na mnie wyskskujesz? Ja dopiero się uczę, a o wyspie TT usłyszałem niedawno od znajomego elektryka z energetyki. Ale to nie ma znaczenia. Więc jeżeli kolega uważa, że jest zbyt doświadczonym elektrykiem dla takiego uczniaka jak ja, to proszę nie odpisywać, a nie mnie od razu gnoić. Myślę, że kolega kiedyś też się uczył i zadawał być może głupie dla elektryków pytania, ale ważne dla siebie.
Analizowałem schemat układu sieci TT i TNC i jedyną róznicą jaką zauważyłem, to taka, jak pisałem - w sieci TT jest przewód N, a w TNC jest przewód PEN. Idąc dalej tym tropem ( narazie tropem wiedzy jaką posiadam ), to przewód PEN można rozdzielić na N i PE. Wówczas mamy sieć TNCS. I wtedy przewód N w miejscu podziału jest połączony z przewodem PE, a PE jeszcze dodatkowo się uziemia z np. uziomem fundamentowym. I dalej już nigdzie nie można łączyć N z PE. Czy tak? Jeżeli mam rację, to proszę o potwierdzenie jakiejś cierpliwej osoby, a jeżeli źle myślę, to proszę napisać w którym miejscu. Natomiast w układzie sieci TT, mamy od trafo przewód N i z tego co się dowiedziałem, nie można go łączyć z przewodem PE, który robi się indywidualnie w domu, np. z uziemienia fundamentowego, bądż, np. tak jak u mnie kiedys elektryk robił w starym domu, że PE został wzięty z metalowej rury wodnej. Wcześniej jak się nie mylę, rodzice składali wniosek czy coś takiego do wodociągów, bo elektryk chyba kazał. Ale tego nie jestem pewny.
Bardzo proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Dziękuję

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-11-16, 20:25   

Albercik321 napisał/a:
Ale dlaczego kolego od razu tak ostro na mnie wyskskujesz?

Albercik321 napisał/a:
że nie wszystko zostało w tym temacie powiedziane, a nawet chyba pojawiły się
nieprecyzyjne zdania.

Albercik321 napisał/a:
Moim zdaniem, nie ma w tym nic trudnego

Kolego to te stwierdzenia umocniły mnie w przekonaniu że jesteś fachowcem w tej dziedzinie . Jeśli ktoś pisze ze to nic trudnego a potem pisze ze się uczy tego to sobie sam zaprzecza . Tak więc moje ostre wypowiedzi , wcale zresztą takie nie są jeśli się weźmie pod uwagę to co napisałem.
Niech kolega teraz porówna to co napisał teraz z tym co było wcześniej.
Albercik321 napisał/a:
Analizowałem schemat układu sieci TT i TNC i jedyną róznicą jaką zauważyłem, to taka, jak pisałem

Teraz .
Albercik321 napisał/a:
w sieci TT jest przewód N, a w TNC jest przewód PEN. Idąc dalej tym tropem ( narazie tropem wiedzy jaką posiadam ), to przewód PEN można rozdzielić na N i PE.

Było.
Albercik321 napisał/a:
Ano taka, że w TT jest przewód N, a w TNC jest przewód PEN ( i ten i ten idzie od trafo ). Tego pierwszego nie można nigdy ani nigdzie łączyć z uziemieniem, czyli przewodem żółto-zielonym. A w tym drugim można rozdzielić na N i PE

Teraz.
Albercik321 napisał/a:
Natomiast w układzie sieci TT, mamy od trafo przewód N i z tego co się dowiedziałem, nie można go łączyć z przewodem PE, który robi się indywidualnie w domu

Było .
Albercik321 napisał/a:
że w TT jest przewód N, a w TNC jest przewód PEN ( i ten i ten idzie od trafo ). Tego pierwszego nie można nigdy ani nigdzie łączyć z uziemieniem,

Albercik321 
Uczestnik forum
Nie ma to jak prąd

Wysłany: 27-11-16, 14:47   

Ale co jest źle w tym co napisałem? Bo nie rozumiem twojego przesłania? Może mniej wywyższania się, a więcej zrozumienia? Tak dla grzeczności...

Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 11-02-17, 09:05   

simcode napisał/a:
Kolego to te stwierdzenia umocniły mnie w przekonaniu że jesteś fachowcem w tej dziedzinie . Jeśli ktoś pisze ze to nic trudnego a potem pisze ze się uczy tego to sobie sam zaprzecza . Tak więc moje ostre wypowiedzi , wcale zresztą takie nie są jeśli się weźmie pod uwagę to co napisałem.
Masz racje.
Albercik321 napisał/a:
Wcześniej jak się nie mylę, rodzice składali wniosek czy coś takiego do wodociągów, bo elektryk chyba kazał. Ale tego nie jestem pewny.Bardzo proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Dziękuję
Sytuacja jest taka, że kolega modernizuje instalacje w swoim domku. Chce się z postów na forum i przypadkowego czytania książek nauczyć elektryki.

Tak się nie da.
Wyrwanie zęba zlelca się dentyście a wykonanie instalacji elektrykowi.
Albercik321 napisał/a:
Analizowałem schemat układu sieci TT i TNC i jedyną róznicą jaką zauważyłem, to taka, jak pisałem
Tego możesz nie analizować.
Bo to nie są prawdziwe schematy i układy sieci.

To tylko rysunki poglądowe przedstawiające IDEĘ działania systemów ochrony.
Te rysunki poglądowe nie przedstawiają realnych instalacji.

Jest wiele zakazów nie mających nic wspólnego z tym co jest na schematach ideowych - nawet tych rzeczywistych.

Wiedza jest - ale nie jest zgromadzona w jednej książce.
To wiele różnych opracowań
Dlatego zasad instalacji należy się uczyć w szkole, a także od ludzi z praktyką.

Odpowiedz do tematu