Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Słup SN a podstawy prawne
Autor Wiadomość
dominis_p 
Uczestnik forum

Wysłany: 12-07-17, 00:19   Słup SN a podstawy prawne

Dzień dobry,

na mojej działce stoi słup średniego napięcia (nieuziemiony). W odległości 7,5 m od skrajnego przewodu zgłosiłem chęć budowy budynku rekreacji indywidualnej - licząc do najbliższej, najbardziej wystającej krawędzi dachu.
Zaprzyjaźniony elektryk i firma wykonawcza dla elektrowni podawali bezpieczny i wystarczający odstęp 5-7 m - który pozwoli taką zgodę uzyskać.

Niestety, Starostwo zażądało uzgodnienia z Zakładem Energetycznym - czy 7.5 m jest odległością wystarczającą. ZE, wydał warunki usunięcia kolizji takie, ze budynek nie może być postawiony bliżej niż 10 m (na jakiej podstawie?).
A warunkiem spełnienia odległości 7.5 m jet uziemienie go na własny koszt wraz z załatwieniem firmy wykonawczej i opłaceniu przerw w dostawie energii (pewnie z uwagi na fatalny stan słupa i przerzucanie odpowiedzialności na inwestora).

Słup znajduje się na działce budowlanej, w pełni uzbrojonej, nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej się tam znalazł, został wybudowany w latach 50-60 (drewniany) a później przebudowany - lata 70. Nieruchomość została mi przepisana w 1996 r.
Słup ze względu na swoją lokalizację (skraj działki) jest odchylony od pionu ok. 120 cm, w złym stanie technicznym (pordzewiały) i może stanowić zagrożenie dla mnie i rodziny - ogródek.

Wyłączone pole powierzchni z racji niemożności wykonania żadnej inwestycji (dla ustalonego odstępu) wynosi około 3,3 a licząc za ar 12000 zł (miejscowość turystyczno-rekreacyjna, całosezonowa) daje to prawie 40000 tysięcy straty.
W jaki sposób mogę sprawdzić podstawę prawną lokalizacji tego słupa? Czy warto sprawdzić Księgę Wieczystą mojej działki czy nie jest wpisana służebność?

Jakie są szanse, czas trwania i co trzeba spełnić, żeby:

a) zrealizować uziemienie na koszt ZE?
b) uzyskać służebność gruntową za wynagrodzeniem + wynagrodzenie za bezumowne korzystanie?
c) wszcząć postępowanie w sprawie usunięcia nielegalnej istniejącej budowli energetycznej na mojej działce (gdy nie ma podstawy prawnej)?

Co w sytuacji, gdy w czasie wichury taki słup się złamie? ZE ma prawo wkroczyć na taką działkę i wykonać naprawę słupa SN bez zgody właściciela działki?

Co powinienem zrobić, gdzie się udać i jakie informacje zaczerpnąć przed udaniem się do prawnika w tej sprawie?

Pozdrawiam serdecznie,
Dominik.

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 04-09-17, 09:08   

Z opisu wynika, że słup stoi od bardzo dawna. Jak dostałeś działkę to słup na niej był więc stan zastany. Jak w KW tej działki nie ma służebności przesyłu to możesz o taką wystąpić zgodnie z Kodeksem Cywilnym. Odpłatność za słup SN to kilkaset złotych max. Oczywiście możesz dochodzić przed sądem i udowadniać że nie możesz korzystać z działki itp. ale wcześniej poczytaj czym się takie rozprawy zakończyły i ile kosztowały.

Jeżeli w czasie wichury słup się złamie i kilka wsi nie będzie miało prądu to oczywiście jako właściciel możesz nie wyrazić zgodę na wejście służb celem naprawy ale możesz narazić się na gniew tych co prądu nie mają.

Co zrobić? Zebrać dostępne papiery opisujące historię działki oraz sposób lokalizacji słupa i udać się do prawnika co się specjalizuje w takich sprawach. Po stronie zakładu energetycznego zawsze będzie prawnik więc bez merytorycznego wsparcia prawnego trudno powalczyć.

Oczywiście zanim pójdziesz do prawnika to możesz iść do ZE i pogadać jak człowiek z człowiekiem może uda się znaleźć kompromisowe rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 04-09-17, 18:41   

dominis_p napisał/a:
a) zrealizować uziemienie na koszt ZE?

Przecież odpisali że nie muszą zrobić tego i mają rację.
dominis_p napisał/a:
b) uzyskać służebność gruntową za wynagrodzeniem + wynagrodzenie za bezumowne korzystanie?

Jest najbardziej realną przesłanką .
dominis_p napisał/a:
c) wszcząć postępowanie w sprawie usunięcia nielegalnej istniejącej budowli energetycznej na mojej działce (gdy nie ma podstawy prawnej)?

Jest podstawa prawna by słup stał ,to 30 lat użytkowania go przez ZE .
Jedno co polecam to jeśli słup jest w złym stanie monitować o jego wymianę na nowy wraz z uziemieniem go podczas wymiany.

Odpowiedz do tematu