Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana instalacji- problem.
Autor Wiadomość
Elektryk585 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-07-17, 09:43   Wymiana instalacji- problem.

Witam.
Mam problem chce wymienić instalację elektryczną w swoim budynku oraz dołożyć nowej.
Prawdopodobnie do mojego domu dochodzi układ TT. Wiem że za rok będzie wymiana całego zasilania od transformatora więc pewnie zrobią układ TNS.
A teraz moje pytania:
1.Chce wymienić u siebie wszystkie gniazdka oraz założyć wyłącznik różnicowo prądowy. Problem polega na tym że nie mam nigdzie w domu przewodu ochronnego PE. Skąd go teraz wziąć?
Czy cała instalację wykonywac przewodem 3- żyłowym dla 1f i 5 żyłowym dla 3f.
2. Mam budynek oddalony o jakieś 70m. Chce zrobić do niego zasilanie. Rozmawialem z gościem z hurtowni i mówi że na takie przyłącza daje się przewód czterożyłowy. Tylko teraz pozostaje kwestia co z przewodem ochronnym ?
Poproszę naprawdę o pomoc ponieważ chce się rozeznać w temacie.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-07-17, 14:29   

Elektryk585 napisał/a:
Elektryk585 napisał/a:
więc pewnie zrobią układ TNS
Zrobią TN-C.
Elektryk585 napisał/a:
Czy cała instalację wykonywac przewodem 3- żyłowym dla 1f i 5 żyłowym dla 3f.
Tak, tak należy to zrobić.
Elektryk585 napisał/a:
2. Mam budynek oddalony o jakieś 70m. Chce zrobić do niego zasilanie. Rozmawialem z gościem z hurtowni i mówi że na takie przyłącza daje się przewód czterożyłowy. Tylko teraz pozostaje kwestia co z przewodem ochronnym ?
Użyć czterożyłowego.
Na chwilę obecną (TT) należy wykonać uziemienie dla potrzeb jednego i drugiego budynku, a wszystkie żółto-zielone żyły połączyć pewnie z takim uziemieniem. Po zmianie systemu zasilania (TN-C) dzisiejszy przewód neutralny zasilania (N) stanie się przewodem neutralno-ochronnym (PEN) i zostanie połączony z Twoim istniejącym systemem uziemień. W drugim budynku należy również żyłę PEN połączyć z uziemieniem.
Elektryk585 napisał/a:
Jak się już rozeznasz, zaproś Elektryka do wykonania wszystkich tych czynności. Chyba że chcesz być bohaterem w swoim domu, lub zabić teściową...

Elektryk585 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-07-17, 17:47   

Dziękuje Wieslaw za odpowiedz. Nie nie bede sam wykonywal instalacji bo wiem ze musi byc ona bezpieczna i wykonana przez osobe uprawniona.
Poprostu chce sie rozeznac ile jest do zrobienia i chce byc rozeznany zeby potem ktos mi tego zle nie wykonal.
Tylko mam pytanie jeszcze czy jak elektrycy zrobia uziemienia bede mogl zalozyc roznicowki ?

Odpowiedz do tematu