Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z wyborem specjalności na studiach.
Autor Wiadomość
Totek 
Uczestnik forum

Wysłany: 11-12-15, 00:35   Problem z wyborem specjalności na studiach.

Przede wszystkim na początek chciałbym się przywitać ponieważ jestem nowym użytkownikiem.

Obecnie studiuję elektrotechnikę i w tym semestrze stoję przed wyborem specjalizacji, który niestety spędza mi sen z powiek. Mianowicie od jakiegoś czasu hobbystycznie zajmuję się elektroniką i mikrokontrolerami oraz z tym właśnie wiązałem swoją przyszłość, lecz niedawno zapisałem się na SEP przez co miałem okazję mieć styczność z, że tak to nazwę, większymi prądami. No i nie ukrywam, zafascynowała mnie dziedzina jaką są instalacje i urządzenia elektryczne. I tutaj rodzi się kilka pytań które być może ułatwią mi podjęcie decyzji:

1. Czy można te dwie dziedziny w ciekawy sposób powiązać ? Słyszałem o takich rzeczach jak budynek, instalacje inteligentne itp, lecz mógłby ktoś napisać czy jest popyt na tego rodzaju instalacje ? Czy to raczej wymysł bogatych ludzi którzy lubią jak świeci im się dom i koniec końców skończę robiąc klasyczne instalacje ?

2. Ktoś się orientuje jak wygląda rynek pracy dla elektronika a jak dla elektryka ? Gdzie mogę spodziewać się większych zarobków i możliwości rozwoju ?

3. Czy znając się na obu tych dziedzinach mocno zwiększy się moja wartość rynkowa czy raczej zatrudniając się jako elektryk ta druga dziedzina zejdzie mocno na drugi plan i równie dobrze nie musiałbym nic wiedzieć w tym zakresie ?

Dodam, że rozważam nad specjalnościami "Urządzenia i instalacje elektryczne" oraz "Układy elektryczne i informatyczne w przemyśle i pojazdach". Pierwszy wybór przemawia za mną ponieważ wiedza tam zdobyta wydaje się być bardziej interdyscyplinarna, zaś na pojazdach mamy taki misz masz, który wydaje się być przyszłościowy, chyba że to tylko ładnie brzmiące hasła ?

Liczę na wyczerpujące odpowiedzi,

Pozdawiam.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 11-12-15, 22:26   

Totek napisał/a:
Czy to raczej wymysł bogatych ludzi którzy lubią jak świeci im się dom i koniec końców skończę robiąc klasyczne instalacje ?

To zależy od rodzaju budynku. Prywaciarze rzadko chcą mieć full-wypas ze względu na koszt.

Totek napisał/a:
2. Ktoś się orientuje jak wygląda rynek pracy dla elektronika a jak dla elektryka ? Gdzie mogę spodziewać się większych zarobków i możliwości rozwoju ?

Dla elektryka przeważnie zawsze się znajdzie robota.
Kwestia tylko jakiego elektryka: projektanta, pomiarowca, kierownika robót, inżyniera robót, montera, itd.
Elektronika to chyba węższa grupa niż elektrycy... ale specjalista w danej dziedzinie zapewne też znajdzie pracę.

Totek napisał/a:
3. Czy znając się na obu tych dziedzinach mocno zwiększy się moja wartość rynkowa czy raczej zatrudniając się jako elektryk ta druga dziedzina zejdzie mocno na drugi plan i równie dobrze nie musiałbym nic wiedzieć w tym zakresie ?

To raczej atut. Choć w swojej pracy nie spotkałem elektryka, który musiałby coś grzebać w elektronice. Przeważnie elektryk otrzymuje lub kupuje gotowe elementy, składa razem, programuje (jak np. automatyk) i uruchamia.

Totek napisał/a:
Urządzenia i instalacje elektryczne

W tym zawsze jest robota, czasem nawet nie do "przejedzenia".
Jak jeszcze zrobisz odpowiednie uprawnienia budowlane do samodzielnej funkcji technicznej, to czesto robota sama wpada w ręce ;) .
W elektryce jak coś się zepsuje, to trzeba przeważnie elektryka na miejsce a prrzy elektronice to albo serwis albo nowa część.

Rób to co lubisz a nie to do czego masz się zmuszać.

majsterkowiczto 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-11-17, 13:00   

Im więcej wiesz tym lepiej dla Ciebie, ale firma pewnie będzie chciała wiedzieć co robiłeś wcześniej, jakie masz przepracowane doświadczenie. Możliwe, że każą Ci coś zrobić na początek. Jesteś już po praktykach?

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 16-11-17, 19:29   

Kolego majsterkowiczto, widziałeś datę ostatniego postu?

Odpowiedz do tematu