Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Protokół z wykonania pomiarów elektrycznych
Autor Wiadomość
cybermir 
Uczestnik forum
cybermir

Wysłany: 11-01-18, 09:48   Protokół z wykonania pomiarów elektrycznych

Mam do Państwa gorącą prośbę o fachową interpretację zapisów, które znalazły się w "Protokole z wykonania pomiarów elektrycznych" w lokalu w budynku mieszkalnym z lat 70. W budynku jest zmodernizowana instalacja TN-S natomiast w lokalu jest stara instalacja TN-C (tylko 1 obwód elektryczny). W związku z powyższym brak jest w instalacji zabezpieczenia różnicowoprądowego - wskazanego w Protokole jako nieprawidłowość. Według mojej wiedzy nie instaluje się zabezpieczenia różnicowoprądowego w instalacjach TN-C. W dalszych zaleceniach pokontrolnych jest zapis, że wymagana jest wymiana/modernizacja instalacji do obowiązujących przepisów i norm PN-ICE 60364 i zobowiązuje się użytkownika lokalu do usunięcia tych nieprawidłowości. Czy mam przez to rozumieć, że zarówno ja jak i wszyscy lokatorzy, którzy dotychczas nie wymienili instalacji elektrycznych w swoich lokalach, mają obowiązek to niezwłocznie uczynić?

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 11-01-18, 17:57   

cybermir napisał/a:
W związku z powyższym brak jest w instalacji zabezpieczenia różnicowoprądowego - wskazanego w Protokole jako nieprawidłowość. Według mojej wiedzy nie instaluje się zabezpieczenia różnicowoprądowego w instalacjach TN-C.

To już nie jest instalacja TN-C, bo od strony zasilania zapewne nie istnieje już przewód PEN, a oddzielne przewody PE i N. Zatem przewodu zerowego w (układzie TN-C), będącego czymś pochodnym przewodu PEN, nie da się podłączyć aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

cybermir napisał/a:
Czy mam przez to rozumieć, że zarówno ja jak i wszyscy lokatorzy, którzy dotychczas nie wymienili instalacji elektrycznych w swoich lokalach, mają obowiązek to niezwłocznie uczynić?

Tak.

Dlatego właśnie modernizacje powinno się prowadzić od lokali, a nie od zasilania. Natomiast jak wiadomo, jest to przeważnie niewykonalne w takiej formie.

cybermir 
Uczestnik forum
cybermir

Wysłany: 12-01-18, 13:49   

Bardzo dziękuję za informację. Tak jak Pan napisał do lokalu jest doprowadzona nowa instalacja z oddzielnymi przewodami PE i N, a w lokalu jest tylko przewód N. W mieszkaniu mieszka moja mama, która ma już swoje lata i nie zamierza wymieniać tej instalacji. Czy w związku z tym może ona ponosić jakieś prawne konsekwencje z tego tytułu, czy tylko przy okazji każdego następnego przeglądu instalacji będzie otrzymywała takie zalecenia?

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 12-01-18, 15:34   

cybermir napisał/a:
Czy w związku z tym może ona ponosić jakieś prawne konsekwencje z tego tytułu, czy tylko przy okazji każdego następnego przeglądu instalacji będzie otrzymywała takie zalecenia?

Prawne? teoretycznie tak, w praktyce raczej nie.
Natomiast poniesie konsekwencje ubezpieczeniowe, jeżeli coś się stanie przez jej instalację lub z winy np. sąsiada.
Wtedy nie otrzyma ubezpieczenia, gdyż miała nieważne badania techniczne.

Jeżeli pomiarowiec łagodnie podejdzie do sprawy, to dostanie informacje, że brakuje ochrony i nie spełniono zaleceń poprzedniej kontroli.
Jeżeli nie będzie taki wyrozumiały, to może sprawę zgłosić do nadzoru budowlanego. Wtedy będzie dość istotny problem.

cybermir 
Uczestnik forum
cybermir

Wysłany: 14-01-18, 16:45   

Bardzo dziękuję za precyzyjną odpowiedź

Odpowiedz do tematu