Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zabezpieczenie RCD przed i za UPS -> jak ?
Autor Wiadomość
laszlo 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-02-17, 13:25   Zabezpieczenie RCD przed i za UPS -> jak ?

Dzień dobry,
przejrzałem różne fora i publikacje ale ukierunkowane były głównie na stosowanie RCD przed UPS... Chciałbym jednakże zastosować różnicówkę także na obwodach za UPS (jak na załączonym schemacie). UPS jest line-interactive i w czasie pracy na sieci zachowuje ciągłość przewodu N natomiast przy pracy awaryjnej oczywiście przerywa tą ciągłość i tworzy autonomiczne zasilanie - czyli już powinienem to pewnie oznaczyć na wyjściu nie jako N i L tylko L1 i L2 przy pracy z baterii. PE jest oczywiście to samo przed jak i za UPS. Nie ma problemu z RCD przed UPS. Co się tyczy obwodów za UPS to ochrona przeciwporażeniowa zadziała poprawnie w trybie pracy sieciowej UPS (przy ciągłości przewodu N) i zrzuci zarówno RCD przed jak i za UPS. Powoduje to oczywiście przejście UPS w stan pracy z baterii i będzie się on "zjadał" do momentu podniesienia RCD przed UPS ale RCD za UPS odcina mi także odbiorniki od zasilania awaryjnego z UPS... jest prawie OK. Niestety, w przypadku gdy UPS przejdzie na zasilanie z baterii (awaria zasilania z sieci) to RCD za UPS nie zadziała w razie potrzeby gdyż nie ma zdefiniowanego N... Narzuca się rozwiązanie z RCD na niższe napięcie 120V a nie 230V jeżeli takowe by było albo .... no właśnie, co ? Spotkałem się zarówno ze zwieraniem N z PE za UPSem jak i uziemianie N za UPSem aby je zdefiniować... ale to przeczy zasadzie nie łączenia N z PE już raz rozłączonych i eliminuje RCD przed UPSem... Jakie najbardziej poprawne rozwiązanie można tutaj zastosować ?

Pozdrawiam
Laszlo

RCD-UPS-RCD.JPG
Plik ściągnięto 22 raz(y) 31,94 KB

Adrek 
Uczestnik forum

Wysłany: 11-06-18, 21:32   

Witam.
Najpierw trzeba by przemyśleć czy to RCD rzeczywiście jest tutaj aż tak bardzo potrzebne i jest jakiś sens jego stosowania. Jeśli dobrze zrozumiałem opis działania UPS tutaj zastosowanego to w przypadku jego uruchomienia za UPS otrzymamy "coś podobnego do sieci IT", tzn. mamy zasilanie AC które oddajemy do odbiorników oraz przetwarzamy na DC i zasilamy baterie po odcięciu zasilania to napięcie z baterii przechodzi do falownika i trafa, więc jesteśmy całkowicie odizolowani od sieci więc jedynym (wg. mojej wiedzy a wciąż się uczę \:D/ ) słusznym jednakże drogim rozwiązaniem jest przekaźnik różnicowoprądowy coś typu RCM który działa w systemie dwuprzewodowym. Bo wydaje mi się jednak że po przejściu w stan zasilania to PE nie do końca istnieje ze względu na ten transformator. Nie wiem czy jest sens w ogóle inwestować w taką ochronę w przypadku układu z rysunku
Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu