Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmienne pole magnetyczne
Autor Wiadomość
voyager 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-03-19, 22:28   Zmienne pole magnetyczne

Witam, zrobiłem pomiar POLA MAGNETYCZNEGO ZMIENNEGO linii energetycznej napowietrznej. To że istnieje pole zmienne magnetyczne to normalne. Zastanawiają mnie jednak skoki wartości pola - piki. Skąd się one mogą brać?
Np. w normie jest w danej odległości od linii wartość oznaczona jako minimalna 20 nT i w okresach czasu jak widać na screenie skacze aż do 1260 nT... Screen jest logiem całonocnym.
najdłuższy okres piku trwał ponad godzinę od godziny 22 do 23. Pozostałe których jest najwięcej trwają każdy 1 minutę.. Dziwi mnie że taka sytuacja ma miejsce w nocy.. Czy ktoś mądrzejszy może pomóc w wyjaśnieniu tej zagadki?

2019-03-21_22-27-58.png
Plik ściągnięto 16 raz(y) 55,9 KB

Negatyw
[Usunięty]

Wysłany: 22-03-19, 08:17   

Pomijając fizykę relatywistyczną gdzie pole elektryczne i magnetyczne to te same pola, (ale wtedy czas i odległość to również to samo: L=c*t), to pole elektryczne jest proporcjonalne do napięcia a magnetyczne do natężenia przepływu prądu. Środowisko mamy jednorodne, powietrze otaczające linię, to te piki oznaczały by piki prądu. Skąd takie piki nie mam pojęcia, może jakieś wyładowania? Jaka to linia energetyczna? Przy wysokim napięciu linii np. 220kV i dużej wilgotności powietrza mogą występować tzw. wyładowania niezupełne zarówno na izolatorach jak i na linii na całej jej długości.

voyager 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-03-19, 18:17   

linia średniego napięcia

Negatyw
[Usunięty]

Wysłany: 22-03-19, 19:14   

Żeby coś konkretnie napisać trzeba by było mieć oscylogram prądu linii. Może to jest skutek prądu rozruchowego jakiś dużych silników sn, albo pieców łukowych. Czasami prądy pojemnościowe lub odkształcone od sinusoidy mogą dawać piki pola magnetycznego ale raczej nie takie.

Odpowiedz do tematu