Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomiary w domu szeregowym z 1922
Autor Wiadomość
Exero 
Uczestnik forum

Wysłany: 30-06-19, 13:40   Pomiary w domu szeregowym z 1922

Witam,

przygotowuję się do egzaminu SEP i postanowiłem wykonać pomiary ochronne dla zdobycia doświadczenia praktycznego. Chciałbym prosić o pomoc w interpretacji pomiarów które wykonałem u siebie w domu
Opis: Budynek jest z 1922 po generalnym remoncie instalacji 5 lat temu. Przyłącze jest wykonane z lini napowietrznej, układ sieci ciężki do określenia TN lub TT.
Wszystkie pomiary rezystancji izolacji oraz zadziałania różnicówek poprawne natomiast problem jest z impedancją pętli zwarcia.

Wyniki w wszystkich punktach są zbliżone natomiast Z L-N wychodzą w granicach 0,60 omów natomiast Z L-PE wszędzie w granicach 80 omów.
Obawiam się, że wynik ten jest nieprawidłowy. Gdyby to była sieć TN to dopuszczalna impedancja 1,6 kOm, w TT 833 Om więc niby według normy jest ok, ale nie wiem z czego wynika taka duża impedancja L-PE
W budynku podobno była robiona jakaś bednarka wkopywana w ziemie, nie wiem dokladnie gdzie i z czym jest połączona.

Exero 
Uczestnik forum

Wysłany: 01-07-19, 07:43   

Protokołu po remoncie instalacji nie ma to chyba oczywiste skoro nie zawarłem faktu o jego istnieniu.

Impedancja pętli zwarcia dla tego przypadku powinna być mniejsza niż 1,92 (zabezpieczenie B16, współczynnik korekcyjny 2/3)
Impedancja L-PE wychodzi 80 omów
Impedancja L-N wychodzi 0,50

Dlaczego nie mam zielonego pojęcia o układach seciowych? Szybko mnie skreśliłeś.
Dopuszczalna impedancja 1,6 kOm rozpatrza się przy wyłączniku różnicowo-prądowym i określaniu napięcia dopuszczalnego.
Dla sieci TN-S 50/0,03 = 1666.7 Czas na wyłączenie 0,4 s, krotność prądu zadziałanai zabezpieczenia Ia=1
Dla Sieci TT 50/0.06 = 833 Czas na wyłączenie 0,2 s krotność prądu zadziałania zabezpieczenia Ia=2

Proszę tylko o prostą odpowiedź.
Czy w sieci TN-S jest w ogóle możliwe uzyskanie takich pomiarów?
Moim zdaniem wyniki wskazują na sieć TT.
Ostatnio zmieniony przez kozi966 17-07-19, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  

elektryczny1971 
Uczestnik forum
elektryczny1971

Wysłany: 04-07-19, 21:30   

Witam kolegę.
Przykro się czyta takie przemyślenia. Czym kolega wykonywał te pomiary? Mnie kiedyś uczono, że dla określenia sieci mierzy się R N-PE Po za tym zanim przystąpi się do pomiarów to robi się przegląd i to już na jego podstawie można określić system sieci. Zostaje ostatecznie zadzwonić do ZE i zapytać
Ostatnio zmieniony przez kozi966 17-07-19, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu