Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o pomoc - instalacja w domku letniskowym - czy dobrze
Autor Wiadomość
bmgda 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-11-20, 00:03   Prośba o pomoc - instalacja w domku letniskowym - czy dobrze

Witam,

Stawiam na działce szkieletowy domek drewniany. Zatrudniłem to wykonania instalacji elektryka, z polecenia. Szczerze nie miałem czasu kontrolować jego pracy. Ustaliliśmy gdzie mają być gniazdka itp.

Skrzynka wygląda jak poniżej. Zmartwiłem się brakiem różnicówek. Na początku stwierdził, że to zbyteczne. Dopytałem w paru miejscach i po rozmowie z elektrykiem stwierdził, że ok dołoży dwie na łazienkę i kuchnię ale będzie musiał dać mniej "esek" by było miejsce.

Co mnie jeszcze martwi to kwestia uziemienia. Do domku ze skrzynki na działce idzie kabel ziemny YKY 5x10 i elektryk twierdzi, że to wystarczające uziemienie. Z tego co się dowiadywałem to powinno być zrobione do domku osobne uziemienie (domek na bloczkach) więc szpilki wbite w ziemie + bednarka.

Elektryk się wypiera i twierdzi, że starczy uziemienie ze skrzynki na działce.

Proszę o pomoc czy są jakieś przepisy, które to regulują.

Czy nie danie w takiej instalacji różnicówki czy też ogranicznika przepięciowego nie jest dużym błędem? Na pytanie o ograniczniki mówi, że też nie potrzebne... generalnie na wszystko ma wytłumaczenie.

Domek generalnie letniskowy... w łazience boiler... w kuchni lodówka. Salon z aneksem + łazienka na parterze plus dwie sypialnie.

Jestem totalnym laikiem dlatego przepraszam za jakieś błędy... z góry dziękuję za pomoc.

Za pracę elektryka z materiałem zapłaciłem 5k złotych myślałem, że płacąc moim zdaniem nie mała kwotę mogę liczyć na dobrze wykonaną instalację.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-11-20, 20:46   

bmgda napisał/a:
Stawiam na działce szkieletowy domek drewniany.
bmgda napisał/a:
Wystarczy, pod warunkiem że zasilanie jest TN-C, lub PE podłączył do bednarki w złączu. Wystarczy, ale jest BARDZO pożądane.
bmgda napisał/a:
Czy nie danie w takiej instalacji różnicówki czy też ogranicznika przepięciowego nie jest dużym błędem?
Jest, i to istotnym, normy wymagają zabezpieczenia obwodów wyłącznikami różnicowo-prądowymi, czyli RCD.
A o ogranicznikach przypomni Ci Zakład Energetyczny (już pewnie w WT to napisał), albo ubezpieczyciel...
bmgda napisał/a:
ale będzie musiał dać mniej "esek" by było miejsce.
Taka skrzynka jak na zdjęciu kosztuje grosze, więc argument z dupy.
bmgda napisał/a:
Za pracę elektryka z materiałem zapłaciłem 5k złotych
Problem jest, że już zapłaciłeś i dopiero teraz szukasz informacji, należało to zrobić wcześniej.

Na tę chwilę pozostaje Ci tylko wezwanie na piśmie do usunięcia wad wyznaczając termin, a potem tylko sąd. Albo jeśli zrobił fuchę bez rachunku - informacja do Urzędu skarbowego i nadal walka w sądzie.
Musisz być bezwzględny, no chyba że lubisz być robiony w konia...

Natomiast czy 5000 złotych to dużo? Sądzę, że nie...
Kwota też sugeruje usługę bez rachunku.

KonradOW 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-11-20, 07:47   

bmgda napisał/a:

Ja twierdzę, że wystarczy Ci wychodek za chałupą, jedno gniazdo i żarówka na izbę.
bmgda napisał/a:
Proszę o pomoc czy są jakieś przepisy, które to regulują.

Na wszystko potrzebny przepisik. Bo jak nie napisali i "mi nie kazali", to nie robię.
Czytaj następny paragraf, pod przepisami nakazującymi mycie rąk po skorzystaniu z toalety. No niema. Jest wiedza techniczna wykonania.
Skoro:
bmgda napisał/a:
Jestem totalnym laikiem

To jak możesz:
bmgda napisał/a:
Szczerze nie miałem czasu kontrolować jego pracy.

bmgda napisał/a:
mogę liczyć na dobrze wykonaną instalację

Światło się świeci, bojler gra, jest dobrze.
bmgda napisał/a:
zapłaciłem 5k złotych

To daj mu 2k złotych, a resztę,
bmgda napisał/a:
mówi, że też nie potrzebne

Problemem jest uwolnienie zawodu i każdy może klepać instalację. Potem brak projektu i zakresu prac. Dalej, jeżeli bym włożył ograniczniki, ze trzy WRP to dolicz tysiaka.
Wziąłbyś mnie, 1000 zł droższego? No pewnie, że nie.
Daj mu oświadczenie do podpisania wraz ze zdjęciami, na których też się podpisze.
Wykonywałem instalację, nie dałem WRP, bo nie trzeba, nie dałem ograniczników, bo nie trzeba, uziemienie jest z elektrowni, kabel YKY 5x10, sieć TT/TNC. Swojego nie wykonałem, bo nie trzeba itd.
Oświadczam, że instalacja jest sprawna i może być użytkowana.
I nie trzymaj oświadczenia w tym drewnianym domku.
pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu