Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
30-06-08, 22:30
Rzemieślnicza produkcja lamp
Autor Wiadomość
pkarwat 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-11-14, 22:04   

Trzy tygodnie temu rozmawiałem z rzemieślnikiem zajmującym się metaloplastyką (i wykonującym akurat kilkadziesiąt przeróżnych opraw "na zamówienie" na jeden z obiektów, przy którym współpracujemy), na pytanie o certyfikaty i stopień ochrony oprawy (montaż przy zlewie w toalecie) odpowiedział, że jeżeli produkt wykonywany "rzemieślniczo" jest w ilości powtarzalnych egzemplarzy nie przekraczającej 50szt. to jedzie do ITB i pobiera (w sensie płaci za to) indywidualne świadectwo dopuszczenia do stosowania w danych warunkach.

Nie wiem na czym się opierał, może mało precyzyjnie, ale zawsze to jakiś trop w takich przypadkach. Więcej szczegółów nie znam.

pzdr
Paweł

fmblack 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-10-15, 11:28   

Odświeżę temat bo pasuje do mojego pytania a nie udało mi się wyszukać odpowiedzi.

Mianowicie, podobnie jak autora, interesuje mnie interesuje rzemieślnicza produkcja lamp/ek (kilka-kilkanaście szt/rok)

Mam już gotową lampkę, w przyszłym tygodniu trafi ona do laboratorium, które ma stwierdzić zgodności z normami niezbędnymi do wystawienia przeze mnie deklaracji zgodności CE.

Pojawia się pytanie o uprawnienia SEP. Miałem w planach wybrać się na kurs i egzamin, żeby dostać świadectwo kwalifikacyjne E. Dostałem jednak informację, że produkując wspomniane lampki, uprawnień SEP posiadać nie muszę. Trochę mnie to zaskoczyło - podpowiedzcie mi proszę czy to prawda ? :neutral:

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 08-10-15, 14:53   

fmblack napisał/a:
Dostałem jednak informację, że produkując wspomniane lampki, uprawnień SEP posiadać nie muszę. Trochę mnie to zaskoczyło - podpowiedzcie mi proszę czy to prawda ?

Świadectwo Kwalifikacji.

Jako pracodawca sam decydujesz o ryzyku zawodowym. Musisz je określić i sprawdzić czy pracownik powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje.
Świadectwo kwalifikacji (a nie świadectwo SEP, bo nie SEP to wystawia) określa nie możliwość produkcji czegoś a kwalifikacji przy wykonywaniu czynności związanych z eksploatacją urządzeń i instalacji elektrycznych.
Więc, jeżeli produkujesz lampę, ktoś ją sprawdzi pod względem bezpieczeństwa elektrycznego a ty nie bawisz się z elektryką (w sensie napięcia) to nie widzę podstaw do takiego działania.

fmblack 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-10-15, 15:46   

Czyli rozumiem, że świadectwo kwalifikacji jest zorientowane na bezpieczeństwo osoby wykonującej zawód, a nie osoby korzystającej z efektów jego pracy (coś jak z BHP - zatrudniając pracownika powinienem mu zrobić szkolenie, ale sam dla siebie mieć nie muszę)?

Co za tym idzie żeby samodzielnie produkować lampki nie muszę mieć świadectwa.

Co masz na myśli pisząc o sprawdzaniu przez kogo pod względem bezpieczeństwa? Czy na którymkolwiek etapie produkcji (pomijając te pierwsze badania laboratoryjne w zgodnie z dyrektywami nowego podejścia) powinna pojawić się osoba ze świadectwem? Tj każdorazowo ktoś musi sprawdzić moją robotę, czy wystarczy że mam profesjonalnie przebadaną pierwszą sztukę z deklaracją i po prostu ją dokładnie powielam?

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 08-10-15, 15:52   

To znaczy, że jeżeli osoby pracujące u ciebie wykonują pracę np. przy napięciu niebezpiecznym nad produktem. To znaczy np. podłączają taki pół-produkt pod napięcie i bawią się miernikiem czy oby wszystko jest ok, to wypadało aby mieli do tego kwalifikacje.

Nie mówię tu o produkcie pełnym lub o uniwersalnych wtyczkach itd.

ŚK musi posiadać osoba podpadająca pod to rozporządzenie:
Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828
http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20030890828

payn2fall 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-03-21, 22:50   

Chciałbym odświeżyć temat.

Doktoryzuję się w kwestii certyfikacji lamp własnej roboty żeby móc je legalnie sprzedać. (Kilka sztuk rocznie max)
Ogólny projekt to (Rurki żeliwne, w nich puszczony kabel + układ AVT1007 do ściemniania żarówki)
Lampa zrobiona z dbałością o bezpieczeństwo (Łączenie kabli w puszkach, stosowanie oprawek na żarówki z uziemieniem, łączenie konektorami zaciskowymi, uziemienie przewodem bezpieczeństwa, złączki vago, układ AVT w puszce, dobrane przekroje przewodów)

Po rozmowach z kilkoma instytucjami certyfikującymi dowiedziałem się że taka lampa podlega pod 3 lub 4 dyrektywy.

1) LVD
2) EMC
3) Rohs
4) EkoProjekt?

Ogólnie żeby taką lampę sprzedać trzeba opatrzyć ją certyfikatem CE. Certyfikat CE wystawiam sobie sam i w nim wymieniam dyrektywy i wykazuję zgodność z normami zharmonizowanymi.

Kroki które należy spełnić to kolejno:

2. Dokumentacja techniczna (Załącznik III z dyrektywy LVD)

a) opis ogólny sprzętu elektrycznego;
b) projekt koncepcyjny i rysunki techniczne oraz schematy części składowych, podzespołów, obwodów itp.;
c) opisy i wyjaśnienia, niezbędne do zrozumienia tych rysunków i schematów oraz działania sprzętu elektrycznego;
d) wykaz norm zharmonizowanych, zastosowanych w całości lub częściowo, do których odniesienia opublikowano
w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, lub norm międzynarodowych lub krajowych, o których mowa w § 8
rozporządzenia, a także, w przypadku gdy te normy zharmonizowane lub normy międzynarodowe lub krajowe nie
zostały zastosowane, opisy rozwiązań przyjętych w celu spełnienia celów związanych z bezpieczeństwem określonych w rozporządzeniu, w tym wykaz innych zastosowanych odpowiednich specyfikacji technicznych; w przypadku
częściowego zastosowania norm zharmonizowanych lub norm międzynarodowych lub krajowych, o których mowa
w § 8 rozporządzenia, w dokumentacji technicznej określa się, które części zostały zastosowane;
e) wyniki wykonanych obliczeń projektowych, przeprowadzonych badań itp.;
f) sprawozdania z badań.

Z tego co się dowiedziałem to:
a) Wszystkie dyrektywy dopuszczają wykonanie badań na własną rękę bez instytucji certyfikującej.
b) Stosowanie norm zharmonizowanych jest dobrowolne.

Mam zatem kilka pytań.

1) Skoro stosowanie norm jest dobrowolne a w nich wymienione są badania jakie należy wokonać, to w jaki inny sposób wykazać że lampa jest bezpieczna?
Od człowieka z biura certyfikującego dowiedziałem się że do wykonania takich badań wystarczy miernik elektryczny za pomocą którego sprawdzę czy nie ma przebić na obudowę. (Dla dyrektywy LVD)
Czy to są wystarczające "badania" dla LVD?

2) Widziałem przykładową deklaracje CE producenta i w niej wykazana jest zgodność z norma zharmonizowana. Natomiast w przypadku dowolności stosowania tych norm to w jaki sposób miałaby brzmieć taka deklaracja?

"Deklaruję że lampa jest zgodna z dobrymi praktykami inżynierskimi?"
Czy np zgodna ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU)z dnia 2 czerwca 2016?

3) Odnośnie EMC to czy zastosowanie miernika elektromagnetycznego i umieszczenie w dokumentacji wyników z odczytu promieniowania wystarczy?

4) Co do Rohs - to nie mam pomysłu jak na własną rękę wykazać że lampa nie zawiera niebezpiecznych substancji. Konstrukcja będzie żeliwno-drewniana więc szczerze mówiąc występowanie (ołowiu, rtęci itp) jest mało prawdopodobne.

Będę wdzięczny za informacje w temacie.

Pozdrowienia

Odpowiedz do tematu