Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
RCD z TNC w domu
Autor Wiadomość
areniusz 
Uczestnik forum
areniusz

Wysłany: 12-09-21, 10:00   RCD z TNC w domu

Witam. Mam w domu taką sytuację: zainstalowany RCCB, a w gniazdku od pralki dwa kabelki. Czyli jeśli dobrze rozumiem układ odbiorczy TNC. Wiem normy, zdrowy rozsądek mówią nie takiemu rozwiązaniu i się z tym zgadzam ale..... Ale skoro to mam, to próbuje zrozumieć jakie to ma korzyści, a jakie negatywy. Na jednym z forów ktoś mi tak napisał:

..."Stosując RCD w układzie TN-C, czyli bez wydzielonego PE nie masz dołączonej ochrony do urządzenia, bo przecież wtedy nie możesz stosować zerowania, a bez dołączonej ochrony wprowadzasz zagrożenie porażenia.
Jeśli natomiast zrobisz na przekór zasadom i zrobisz zerowanie to będziesz miał mnóstwo niekontrolowanych wyłaczeń RCD.''''

Ja tego kompletnie nie rozumiem o jakie zerowanie chodzi? Przecież mam razem z tym RCCB nadprądówki i zerowanie w gniazdkach - w tym od pralki też i RCCB mi nie wywala. Chodzi o zerwanie urządzenia RCCB a nie te zerowania w gniazdkach?
Ktoś może to dobitnie mi wytłumaczyć?

Alti 
Uczestnik forum

Wysłany: 27-09-21, 10:53   Re: RCD z TNC w domu

areniusz napisał/a:
Przecież mam razem z tym RCCB nadprądówki i zerowanie w gniazdkach - w tym od pralki też i RCCB mi nie wywala.

Rolą RCCB nie jest "niewywalanie" a ochrona przed porażeniem, przypominam. Nie będę komentował TN-C w mieszkaniu, rozłączania aparatem przewodu ochronnego czy sensu używania różnicówki w TN-C a odniosę się jedynie do funkcji "niewywalania".

Otóż, prąd roboczy płynący przez przewód fazowy w prawidłowo eksploatowanej sieci TN-C jest, co do wartości, identyczny jak prąd przewodu PEN. Spadki napięć na nich, wynikające z prawa Ohma również będą identyczne. Ponieważ sieć TN-C jest uziemiona przy transformatorze, potencjał przewodu PEN w gnieździe nie zawsze będzie potencjałem rurociągów, budynku, podłogi, itp. To nie są wysokie napięcia, ledwie kilka woltów. Jednak jakikolwiek kontakt między PEN (na przykład obudową pralki) i czymś lokalnie wkopanym w glebę, rurą wodociągową czy fundamentem, przy potencjale kilku woltów skutkuje prądem upływu przekraczającym 30mA. Wywaleniem.

Odpowiedz do tematu