Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gniazda antenowe - ile?
Autor Wiadomość
GD 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-12-11, 16:14   Gniazda antenowe - ile?

Witam!
Czytam posty na tym i innych forach ale do końca nie wiem jak mam rozwiązać swój temat więc przedstawię jego tutaj i proszę Was o pomoc. Jestem przed wykonaniem instalacji TV, obecnie (i raczej w najbliższej przyszłości tak pozostanie) korzystam z pewnej platformy cyfrowej (w skrócie CF - żeby nie było kryptoreklamy). Posiadam jeden kabel antenowy do dekodera i na tym się konczy moja instalacja. Planuję ten kabel doprowadzic do czterech pokoi tak aby mieć możliwość zmiany lokalizacji mojego dekodera. I teraz moje pytanie; ile kabli poprowadzić do gniazdka TV i dlaczego tyle? Jesli więcej niż jeden kabel to czy mają one być do jednej puszki instalacyjnej czy każdy kabel osobna puszka. Dodam tylko, że gdzieś słyszałem, że jesli bedę chciał mieć możliwość nagrywania to muszą być dwa kable. Prosze nie skupiajcie się na ew. sprzęcie, który trzeba bedzie poźniej podłączyć gdzieś na stryszku a raczej na strukturze kabli. Prosze o info w tej sprawie.

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 09-12-11, 20:50   

spróbuj TU w dziale instalacje antenowe 8)

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 09-12-11, 22:05   

GD napisał/a:
ile kabli poprowadzić do gniazdka TV i dlaczego tyle?
Dwa. Wyjaśnienie dalej.
GD napisał/a:
Jesli więcej niż jeden kabel to czy mają one być do jednej puszki instalacyjnej czy każdy kabel osobna puszka.
Można kupić podwójne gniazda RTV+SAT, ale dwa przewody antenowe, nawet w głębokiej puszce to problem z ich ułożeniem, wygodniej więc, ale drożej, to dwie puszki po jednym gnieździe.

A teraz wyjaśnienie:
GD napisał/a:
jesli bedę chciał mieć możliwość nagrywania to muszą być dwa kable.
Nie muszą, ale jest wskazane po to, żeby można było nagrywać jeden program podczas oglądania innego.

Pozdrawiam, Wiesław

GD 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-12-11, 22:29   

15kvmaciej napisał/a:
spróbuj TU w dziale instalacje antenowe 8)

Kolego Macieju; być może jest późna pora i dlatego nie widzę już działu instalacje antenowe czy mógłbyś bardziej nakierować zaspanego kolegę?

Dziękuję koledze e-sparks za konkretną odpowiedź.

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 10-12-11, 20:42   

trzeba się zalogować na forum

Servitronic 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-06-13, 09:28   

Proponuję rozprowadzić instalację wg rysunku zamieszczonego na stronie http://servitronic.com.pl...ndywidualne.php

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 17-06-13, 10:54   

Nie odnaleziono serwera

:D :D

Servitronic 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-06-13, 10:50   

Proponuję rozprowadzić instalację wg rysunku zamieszczonego na stronie http://servitronic.com.pl

securitek 
Uczestnik forum

Wysłany: 02-10-14, 03:33   

Dodam trzy grosze od siebie.
Mało, że dwa przewody koncentryczne to jeszcze minimum jedna (sugerowane 2 szt.) skrętka komputerowa.
Instalacją najlepiej w gwiazdę, tzn. z punktu centralnego (np. stryszku) do każdego punktu odbiorczego, dodatkowo 5 szt. na dach do anteny.
Dlaczego? Pierwsza sprawa - wcześniej poruszana - to możliwość nagrywania i oglądania jednocześnie. Druga dot. 5 przewodów na dachu i skrętek, to przyszłościowy multiroom. Teraz chodzimy z dekoderem, potem mamy dwa (i więcej) dekodery, ponad to większość sprzętu RTV (telewizory, dekodery, DVD, itd.) w chwili obecnej wyposażona jest w gniazda internetowe
Skoro mamy się nie roztrząsać nad sprzętem potrzebnym do uruchomienia takiej instalacji, to pomijam ten wątek.
Co do krotności puszek, o czym wspomniał jeden z przedmówców, to może nie tyle trudność instalacji dwóch przewodów w jednym gnieździe o ile bardzo mały wybór producentów oferujących gniazda RTV 2xSat by mnie przekonywała do obsadzania pojedynczo przewodów koncentrycznych. Praktycznym rozwiązaniem jest puszka czterokrotna: Gn 230V / RTV Sat / RTV Sat / 2x RJ45 lub jeżeli wybierzemy odpowiedniego producenta naszego osprzętu to: Gn 230V / Gn 230V / RTV 2xSat / 2x RJ45
Tyle w ogólnym zarysie, tak wykonana instalacja raczej as niczym negatywnym nie zaskoczy. Dokładniejsze wytyczne można podać po otrzymaniu większej ilości informacji na temat ilości planowanych punktów abonenckich, wielkości obiektu, itp.
OZDRAWIAM

z-projekt 
Uczestnik forum

Wysłany: 30-01-15, 10:27   

Przepraszam, ale po co skrętka do anteny?
Internet bezprzewodowy?

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 30-01-15, 13:27   

z-projekt napisał/a:
Przepraszam, ale po co skrętka do anteny?
Do anteny po nic, za to do telewizora jak najbardziej przydatna.

z-projekt 
Uczestnik forum

Wysłany: 30-01-15, 13:41   

z postu powyżej wynika, że skrętka razem z koncentrykami od anteny :)

Osobiście mam router obok tv, więc tu metr skrętki sobie luźno leży, a reszta urządzeń z routerem komunikuje się bezprzewodowo. Mam ustawione zabezpieczenia WPA2, więc jestem spokojny, nikt się nie włamie. Radzę omijać szerokim łukiem stare urządzenia obsługujące szyfrowanie WEP, to kwestia max 1 godziny aby złamać klucz WEP.

Servitronic 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-03-16, 21:57   

Skrętka do anteny daje możliwość podłączenia internetu lokalnego (w standardzie WiFi) lub założenia rutera LTE w pobliżu anteny (np. na poddaszu). Podłączenie telewizorów i systemów audio po sieci LAN powoduje że system jest bardziej stabilny od połączeń WiFi. Skrętki można również wykorzystać do przesyłania sygnału HDMI/IR z szafy Rack do telewizorów (np. dekoder NC+, rejestrator).

Odpowiedz do tematu