Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Automatycznie podświetlane schody.
Autor Wiadomość
Devias 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-12-11, 15:47   Automatycznie podświetlane schody.

Cześć chciałbym zrobić system automatycznych podświetlanych schodów, działało by to na takiej zasadzie:
(Mam dwa pomysły) :

1.
Na dole schodów byłby jakiś czujnik jeśli ktoś by przeszedł to zapalały by się poszczególne schody z odstępem np.: 2-3sekund, a wyłączały by się dopiero gdy ktoś przejdzie do końca również z odstępem 2-3sekund poszczególny schodek.

2.
Na dole schodów byłby czujnik jeśli by ktoś przeszedł to uruchamiały by się wszystkie schody a wyłączały dopiero gdy ktoś przejdzie przez 2 czujnik (na końcu schodów) z opóźnieniem ok. 2sekund.

Problemy:
Ale co zrobić, aby ten system zapamiętał, że ktoś przechodził, np.:
- Wchodzi 1 osoba na schody, a za moment 2 gdy pierwsza osoba przejdzie to zgaśnie światło, a jak zrobić aby pamiętał jeszcze o tej drugiej osobie i wyłączył dopiero jak 2 osoba przejdzie ?.

- Wchodzi 1 osoba na schody z dołu (światło się zapala), a nagle 2 osoba z góry schodzi z schodów, światło gaśnie ponieważ system myśli że już osoba jest na górze i wyłącza, to jak zrobić aby światło świeciło się w takiej sytuacji dalej.

Czujnik ruchu:
Dodatkowo w YT znalazłem jakiś film w którym można zrobić czujnik ruchu, to może jest jakiś prosty schemat aby coś takiego skonstruować tanim kosztem.

Dodatki:
Oświetlenie jakie chciałbym zastosować to LED, tylko jeszcze nie wiem czy to będzie taśma LED czy żaróweczki po lewej stronie schodka.

Chciałbym złożyć ten sterownik jak najmniejszym kosztem ;)

Pozdrawiam.

laisek 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-12-11, 11:59   

A może jakiś materiał piezoelektryczny pod stopniami schodów. Po wejściu na taki schodek podświetlałby się on sam oraz sąsiadujące z nim.

radolwvi 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-12-11, 20:14   

Patrzyłeś tutaj?
http://www.youtube.com/watch?v=xhhohkLpypg

W komentarzach jest odpowiedź na większość Twoich pytań.

Pozdrawiam.

LuxControl_pl 
Uczestnik forum

Wysłany: 01-03-13, 14:21   

Całkiem ciekawe rozwiązanie,przyznam ze nie brałem go nawet pod uwagę,a można wykonać tym sposobem automatyczne podświetlanie schodów. Co prawda nieco większe koszty,ale coś za coś. Sprawdź powyższy link.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 01-03-13, 15:18   

Ciekawe to jest lecz nie rozwiązuje wielu problemów biegnące dzieci po schodach czy ktoś idący po drugim gdy schody gasną (trzeba czekać),mijający się ludzie na schodach itp.

radolwvi 
Uczestnik forum

Wysłany: 01-03-13, 17:56   

Jest to efektywne, ale co racja to racja... Dużo bardziej praktyczniej i bezpieczniej jest jednak zapalać wszystkie stopnie jednocześnie moim zdaniem. Oczywiście też jak najbardziej wykorzystując czujnik ruchu.

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 02-03-13, 19:51   

Czujnik ruchu owszem ale pamiętać trzeba że, "zbiera" on ruch niekoniecznie ze stopnia. Popełniłem ten błąd - ruch w salonie a schody się załączają.
Wyrzuciłem czujnik, dałem barierę (dobra kosztowała ponad 250 zeta ale Pan z www.illuminations.pl wczoraj dzwonił że mają już swój produkt za połowę tej ceny) i szczęśliwy chwalę się żonie....... A że robota u siebie (wiem, najgorsza bo nie płatna) robiłem nocą. następnego dnia żona dzwoni że schody świecą choć widno jest.
Sterownik załącza mi kolejno "świecidełka" góra - dół a pierwsze stopnie podświetlone na 50 % non stop. Chwalę sobie te rozwiązanie.

Odpowiedz do tematu