Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozdzielnica
Autor Wiadomość
GD 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-01-12, 08:43   Rozdzielnica

Witam!
Panowie proszę o weryfikację rozdzielnicy. Estetyka prowadzenia przewodów jest drugorzędnym kryterium oceny, więc bez złośliwości typu "makaron" itd. Widoczne złącze PE na szynie bedzie miało jeszcze podłączone przewód zasilający PEN oraz połączenie z uziemieniem fundamentowym przewodem LgY 16mm. Pierwszy z lewej "FR" jest głownym rozłącznikiem na budynek. Nastepny jest do rozdzielnicy na piętrze. W skrócie: zasilanie będzie kablem w ziemi 4x16 typ sieci przyłączeniowej TN-C docelowej TN-S. Głowne zasilanie dołączone jest do FR, następnie przechodzi przez FR piętra i do ogranicznika przepięć (nie jest jeszcze podłączony z zaciskiem N). Drugi rząd jest od gniazdek parteru oczywiście z "różnicówka" i zaciskiem N. Trzeci rząd jest od oświetlenia parteru. Czwarty rząd to połączenia trzy fazowe (podgrzewacz wody kotłownia, kuchnia, płyta elektryczna w kuchni oraz gnizado siłowe w garażu. Na wszystkie trzy podłączenia dałem bezpieczniki pojedyncze jedynie na siłowe jest potrójny (zamontowany 16A jest chyba zbyt słaby?). Jeśli coś potrzebne do weryfikacji to proszę pytać. Rozdzielnica jest przed pomiarami i odbiorem.

Rozdzielnica

sepam 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-01-12, 12:21   

Tak z ciekawości od czego jest skrót FR?
S - wyłącznik instalacyjny nadmiarowoprądowy
RCD - wyłącznik różnicowoprądowy
RCBO – „combo” RCD+S

Johny Bravo 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-01-12, 14:40   

Zastanawia mnie to podłączenie ochronnika - kompletnie nie rozumiem co to ma na celu.

sepam napisał/a:

z tego samego źródła co skrót S

sepam 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-01-12, 16:59   

Johny Bravo napisał/a:
sepam napisał/a:

z tego samego źródła co skrót S

Mógłbyś napisać jaśniej co to za źródło, albo odpowiedzieć konkretnie a nie zagadkami.

GD 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-01-12, 17:57   

sepam napisał/a:

FR jest to oznaczenie rozłącznika Hagera np. FR100/3 moeller (ten drugi w tablicy) ma oznaczenie IS.. Co konkretnie oznaczają te litery musisz zapytać producenta.

GD 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-01-12, 18:01   

Johny Bravo napisał/a:
Zastanawia mnie to podłączenie ochronnika - kompletnie nie rozumiem co to ma na celu.

A tak dokładnie to co jest zastanawiającego? Nie twierdze, że to podłączenie jest właściwe ale skoro jest "coś" co Ciebie zastanawia to może podyskutujemy? Ktoś się dołoży do wypowiedzi i tak dojdziemy do sedna sprawy. Bo jak na razie to udzielasz nijakich pytań/odpowiedzi.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-01-12, 19:31   

szoda ze nie dolączyłeś schematu bo coś tu czarno widzę ale nie wypowiadam się bo jakoś zdjęcia i poprowadzenie przewodow nie pozwala obiektywnie to ocenić PS.Nie obrażaj się jak ktoś napisze #-o ze to makaron czy inny odnośnik bo fachowca poznać nie tylko po jego wiedzy ale największą klasę stanowią ci co to zrobią z finezją i przyjemnie dla oka .Nawet polączenie puszki to też sztuka a nie ubicie przewodów trzonkiem młotka.pozdrrawiam.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-01-12, 20:17   

Tak z ciekawości:
sepam napisał/a:
Skrót S pochodzi od Hugo Stotza, inżyniera, właściciela firmy Stotz-Kontakt, wynalazcy, twórcy wyłącznika termiczno-magnetycznego, znanego dzisiaj w Polsce pod skrótem eS.
sepam napisał/a:
RCD - wyłącznik różnicowoprądowy
RCD to Residual-Current Device.
sepam napisał/a:
RCBO – „combo” RCD+S
Residual Current Circuit Breaker with Overload protection.

Wyłącznik różnicowoprądowy to ogólne określenie obejmujące zarówno RCCB (RCD) jak i RCBO .
sepam napisał/a:
Tak są określane rozłączniki izolacyjne w ofercie Legranda, a wcześniej Faela typem FR.

Ale to tylko tak dla zaspokojenia ciekawości.

Pozdrawiam Wiesław

GD 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-01-12, 23:01   

simcode napisał/a:
szoda ze nie dolączyłeś schematu...

No dobra... przyznaje nie jestem najlepszy na tym forum w tworzeniu schematów. Ale coś namalowałem. Generalnie trzymam sie ustaleń z tego tematu. Chodzi tylko o to, ze mam dwa zaciski PE (mniejsza plątanina przewodów) oraz ochronnik przechodzi przez dwa rozlaczniki (tak było wygodnie - czy właściwie?). Gniazda kuchni i łazienki sa na różnicówce gniazd ogolnych (brak miejsca). To tyle w temacie. Sorki za "malunek", nie jest profesjonalny ale zrobiony na szybko i mam nadzieję wyjaśniajacy jak to zostało zrealizowane.

Tutaj link do schematu

Johny Bravo 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-01-12, 07:47   

Dwa pytania
W jakim celu jest dodatkowa szyna PE?
W jakim celu ochronnik jest za dwoma rozłącznikami?

Pozdrawiam

collet 
Uczestnik forum
moze kiedys ...

Wysłany: 26-01-12, 08:26   

Johny Bravo napisał/a:
Dwa pytania
W jakim celu jest dodatkowa szyna PE?
W jakim celu ochronnik jest za dwoma rozłącznikami?

Pozdrawiam

przecież napisał

Cytat:
Chodzi tylko o to, ze mam dwa zaciski PE (mniejsza plątanina przewodów) oraz ochronnik przechodzi przez dwa rozlaczniki (tak było wygodnie - czy właściwie?)

sepam 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-01-12, 11:32   

Nie wystarczyła by krótka odpowiedź, że w Polsce "FR" jest ogólnie przyjętym skrótem literowym na rozłączniki izolacyjne?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-01-12, 22:36   

1)szyna żóło zielona to Pen
2)gdzie zabezpieczenie główne całej rozdzielnicy
3)po co 2 FR-y?bo to tylko rozłącznik
4)szyna N to nie N to też twoje PE przecierz je połączyłeś
5)nie chcę się wymondrzać na temat zabezpieczeń przepięciowych lecz zwracam uwagę że wyłączenie FR-a powoduje wyłączenie tego zabezpieczenia z działania,
6)jak już ktoś pisał szyna PE powinna być tylko jedna ponieważ eliminuje możliwość rozpięcia obwodu ochronnego.
7)na zdjęciu widziałem więcej ;S" czy ten RCD jest wstanie wytrzymać ich obciążalność?
podejrzewam że wielu uczonych napisze że piszę głupoty itp ja ci napisałem jakie mam wątpliwości.

GD 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-01-12, 23:35   

simcode napisał/a:
1)szyna żóło zielona to Pen
Hmm... to jak wyglada szyna PE?

simcode napisał/a:

A jak powinno wyglądać takie zabezpieczenie?? Jeden RCD który wywali wszystko?

simcode napisał/a:
3)po co 2 FR-y?bo to tylko rozłącznik

Czytaj uważnie! - jest to rozłączenie rozdzielnicy na pietrze

simcode napisał/a:
4)szyna N to nie N to też twoje PE przecierz je połączyłeś

Tym bardziej czytaj uwaznie! Wczesniej podałem link do tematu w którym koledzy zwrocili mi uwage na niewlasciwą kolejnosc przy rozdzielaniu PEN na PE i N. Według tamtego tematu tak własnie ma byc. Czy nie?

simcode napisał/a:
5)nie chcę się wymondrzać na temat zabezpieczeń przepięciowych lecz zwracam uwagę że wyłączenie FR-a powoduje wyłączenie tego zabezpieczenia z działania,
Nie wiem czy obecny stan jest właściwy, sam się zastanawiałem nad tym ale po co mam wyłączać FR? Zastanawia mnie jednak czy jego działanie bedzie wlasciwe za FR'ami.

simcode napisał/a:
6)jak już ktoś pisał szyna PE powinna być tylko jedna ponieważ eliminuje możliwość rozpięcia obwodu ochronnego.
Ale jaką możliwość? Szyny połączone LgY 10mm. jesli istnieje mozliwosc rozlaczenia to rownie dobrze moze sie pojedynczy przewod rozpiac z szyny?

simcode napisał/a:
7)na zdjęciu widziałem więcej ;S" czy ten RCD jest wstanie wytrzymać ich obciążalność?
podejrzewam że wielu uczonych napisze że piszę głupoty itp ja ci napisałem jakie mam wątpliwości.
Właśnie ci bardziej uczeni sie nie udzielaja :/ Może jakieś niedozwolone słowo przywoła któregoś moda? :D :D :D

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 27-01-12, 00:32   

GD napisał/a:
jedynie na siłowe jest potrójny (zamontowany 16A jest chyba zbyt słaby?).

Dlaczego za słaby?W domyśle,jak zakładam zastosowałeś gniazdo stacjonarne 16A/6h 5P 400V IP44?
simcode napisał/a:

No raczej jest w ZK.To,że jest YKY 4x16mm2 nie ma znaczenia dla być może wykupionej mocy 16kW i zamontowanego S303 C25A 6kA.Drugi FR jest dla celów konserwacyjnych kolejnej rozdzielki,dla pewności pociągnij na piętro YDYżo 5x6mm2.Inne uwagi niech napiszą jeszcze inni.

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

Odpowiedz do tematu