Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobór filtru RC, RL i RLC do prostownika
Autor Wiadomość
ngvn24ug 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-02-12, 17:27   Dobór filtru RC, RL i RLC do prostownika

Siema, mam problem z doborem odpowiednich wartości elementów do stworzenia filtru RC, RL, RLC. Robię projekt na energoelektrykę i mam za zadanie stworzenie prostownika który będzie posiadał 2 napięcia przełączalne, prostowanie pełnookresowe oraz półokresowe też przełączalne oraz te nieszczęsne filtry ;/
Wszystko łatwo jest połączyć tylko chodzi o dobór odpowiednich parametrów do poprawnej pracy prostownika. Transformator posiada 2 uzwojenia wtórne 28V i 14V oraz prąd maksymalny 6A , przy takim obciążeniu on chodzić nie będzie, raczej zostanie sprawdzony pod oscyloskopem i miernikiem i to będzie całe jego "obciążenie" jeżeli można to tak nazwać. To jak pomożecie z doborem C,R i L poszczególnych filtrów? Wystarczą same wzory bo nie mogę znaleźć
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 15-02-12, 07:05, w całości zmieniany 1 raz  

mayster 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-02-12, 13:35   

Wskazówka: filtr dolnoprzepustowy.

Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-04-12, 11:10   

Nie liczy sie tego jak filtr dolnoprzepustowy. I nie stosuje sie dlawików (L).
Liczy sie na tętnienia, bierze sie pod uwagę Rtrafo. Bo od tej rezystancj zalezy skutecznośc doładowywania elektrolitu. Bo elektolit nie ładuje się do max. tylko ze stałą czasową RC, gdzie R=Rtrafo. Tyle sie naładuje, ile wynika z w/w parametrów.
Zastosowane wartości pojemności będą zalezeć od oczekiwanych tetnień.
W efekcie na elektrolicie mamy wartość średnią napięcia. Przy mniejszychr ezystancjach R mamy efekt podbicia napiecia.
Ja liczę "na piechotę". zakladasie kat przepywu prądu, poza katem przeplywu obciażenie jest zasilane z elektrolitu. Liczy sie spadek napięcia na elektrolicie ze wzoru q=CU.
Trudno mówić o teorii, bo elektrolity mają tolerancje +100%.
Musisz się liczyć z tym, że napiecia na biegu luzem i pod obciażeniem moga się znacznie rożnić. Może to mieć znaczenie, w zależmności od typu odbiorników.
Nie zapomnij o radiatorach na diody prostownicze. Na diodzie krzemowej jest ok 0,9 V napiecia, co daje sporociepla przy takich prądach.
marek

Odpowiedz do tematu