Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Regał oświetlany LED
Autor Wiadomość
RustyNail 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
  Wysłany: 22-02-12, 08:56   Regał oświetlany LED

Witam wszystkich,

zacznę może od tego, iż jestem totalnym amatorem który wie jedynie gdzie jest kontakt w ścianie. Lecz chcę to zmienić próbując samemu zmontować oświetlenie mojego regału terrarystycznego.

Zamieszczam zdjęcia, jak on wygląda i jak rozmieszczone mam kable które służą do podłączenia oświetlenie. Dodam że kable są już przygotowane w całym regale, wystarczy zasilacz podłączyć do prądu i podłączyć oświetlenie:

Na zdjęciu zaznaczyłem (mniej więcej bo nie wszystkie miejsca widać) jak te kable wychodzą. Jest 15 półek, na każdą półkę chcę przeznaczyć 90 cm paska led. Oraz górną część regału (kable zaznaczone na zielono) podświetlić jednym paskiem około 3 m. Na półkach stoją terraria które chciałbym aby skorzystały z tego światła. Dlatego sądzę że powinienem dać mocniejsze paski które dały by mi więcej światła.

Teraz przejdę do sedna a więc do moich pytań:

-proszę o poradę odnoście jaki rodzaj dać ledów, 5050 czy te drugie. Wiem że pojawia się jeszcze przy opisach ledów "30" bądź "60", Rozumiem że chodzi tu o ilość diod na jednym metrze. Tylko teraz, czy lepiej brać te słabsze z większą ilością diod czy te 5050 z mniejszą ilością diod. Co lepiej brać jesli chodzi o cenę.

-drugie pytanie to, jaki zasilacz do polecanych 15 metrów led muszę zastosować? Czy warto kupować te najtańsze z allegro?

-kolejne pytanie dotyczy tych wszystkich końcówek służących do doprowadzenie energii do pasków led. Mógłby ktoś mi łopatologicznie przedstawić ile potrzebuję, jak podłączać itd? Jeśli ktoś tutaj może zaoferować mi pomoc, a może nawet prowadzi sklep z tym sprzętem, to proszę o to bardzo. Nr gg 2986775.

Pozdrawiam

Michał
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 22-02-12, 09:54, w całości zmieniany 1 raz  

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 22-02-12, 09:36   Re: REGAŁ OŚWIETLANY LED

Witam!
Kol. RustyNail napisał/a:
zacznę może od tego, iż jestem totalnym amatorem który wie jedynie gdzie jest kontakt w ścianie. Lecz chcę to zmienić próbując samemu zmontować oświetlenie mojego regału terrarystycznego.
Co lepiej brać jesli chodzi o cenę.

Moim zdaniem, najtaniej będzie zatrudnić firmę czy wykwalifikowanego elektryka... .
Zrobi jak trzeba i na piśmie potwierdzi, że instalacja nadaje się do eksploatacji, że jest bezpieczna.
P.S.
-Nie wszystko da się zrobić zaocznie... . :-#

RustyNail 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 22-02-12, 09:41   

Nie no błagam. Nie kładę instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu a jedynie podłączam paski led. Jeśli to jest jedyna pomoc na jaką pana stać to dziękuję. Może przesadziłem z tym "amatorem wiedzącym gdzie jest kontakt". Upośledzony też nie jestem.

Rozumiem że podłączenie tego jest tak skomplikowane że trzeba być elektrykiem...albo po prostu typowo, nakręca pan interes. Dziękuję nie skorzystam.

Proszę tylko o rady odnośnie podłączania, gdybym chciał zatrudniać elektryka, to bym to zrobił nie pisząc i nie zabierając Wam czasu. Pozdrawiam

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 22-02-12, 10:17   

Pomysłowość ludzka co niektórych nie zna granic...zapytaj się najpierw swoje zwierzątka czy odpowiada im barwa,ilość ledów na metrze,czy jest odpowiednia wymiana powietrza,zapewniona cisza nocna... :roll:

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

RustyNail 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 22-02-12, 10:25   

Znów dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Chłopie, nie pytam o to co pasuje moim zwierzętom bo nie spodziewam się że ktokolwiek tutaj mi by powiedział. Hoduję zwierzęta egzotyczne od wielu lat, i mam duże doświadczenie. I pomagam na forach tematycznych. Więc nie wiem po co wchodzi tutaj i starasz się mnie pokazać w złym świetle. Jakie to polskie. Nie mam co poradzić to po prostu będę (...). :)

Btw. skąd ci się człowieczku cisza nocna wzięła :) Idź pobiegaj może się dotlenisz, wrócisz i pomożesz.

Przejżałem to forum, zobaczyłem jakie są odpowiedzi na stawiane pytania. Hehehe, możecie zamknąć ten temat, bo nie sądzę żebym uzyskał potrzebne informacje, a z takimi ludźmi jak czarek nie chcę się ścinać, bo to jak rzeźbienie w (...). Dziękuję za nic. =D> #-o
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 22-02-12, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 22-02-12, 12:06   

Witam!
Rozumiem że podłączenie tego jest tak skomplikowane że trzeba być elektrykiem...albo po prostu typowo, nakręca pan interes. Dziękuję nie skorzystam.

Proszę tylko o rady odnośnie podłączania, gdybym chciał zatrudniać elektryka, to bym to zrobił nie pisząc i nie zabierając Wam czasu.

Nie mam co nakręcać, (nie prowadze już działalności), a jedynie chciałem uniknąć tego typu rad, gdzie liczy się tylko efekt końcowy.

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 22-02-12, 15:45   Re: Regał oświetlany LED

Witam!
Jeśli ktoś tutaj może zaoferować mi pomoc, a może nawet prowadzi sklep z tym sprzętem, to proszę o to bardzo.

Są firmy, które prowadzą takie Usługi.
P.S.
-Wystarczy poszukać w internecie.
-Jako lektura, broszura.

RustyNail 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 22-02-12, 16:46   

EDI napisał/a:
Wystarczy poszukać w internecie

Naprawdę, rady jakie dostałem bardzo mi pomogły. Dziękuję Panie Edwardzie, jest Pan nieocenioną skarbnicą wiedzy. Szkoda tylko, że w sklepach internetowych, sprzedawcy mają taką chęć odpowiedzieć na pytania, jak ja na defekację szkłem. Dlatego miałem nadzieję że ktoś tutaj, kto POMAGA na forum, nie jest OBOJĘTNY ma przy okazji sklep. Napisze mi co i jak, za ile, weźmie pieniążki, i wyśle paczkę. Ale nic, widać mam za duże wymagania co do ludzi. Dzięki za nic po raz ostatnio. Proszę o skasowanie tematu, aż wstyd że na największym forum, rady jakie dostałem to "idź do sklepu", "dzwoń po elektryka". Hmmm, więc po co jest to forum?

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 22-02-12, 23:19   

Witam!
Proszę o skasowanie tematu, aż wstyd że na największym forum, rady jakie dostałem to "idź do sklepu", "dzwoń po elektryka". Hmmm, więc po co jest to forum?

Na zakończenie proponuje spróbować szczęścia w tej firmie.
P.S.
[ - Nie tylko dla zainteresowanych samodzielnym montażem. ]

mar_cik 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-02-12, 01:43   

RustyNail napisał/a:
Chłopie, nie pytam o to co pasuje moim zwierzętom bo nie spodziewam się że ktokolwiek tutaj mi by powiedział. Hoduję zwierzęta egzotyczne od wielu lat, i mam duże doświadczenie.

A szkoda że nie pytasz. Gdybyś zapytał mógłbyś się dowiedzieć że LEDy nie świecą światłem widmowym. Świecą światłem, które w naturze nigdzie nie występuje, jest kompletnie nienaturalne i dla żyjątek mających oczka inne niż ludzkie może być duuużym problemem a nawet torturą.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 12-03-12, 19:01   

Witam,

Kolego, nie wiem ile Ty wiesz o terrarystyce. Nie twierdzę, że mało ale chyba sądzisz, że owady, gady, płazy lubią światło które ich nie grzeje nawet w małym stopniu?
Typowe oświetlenie LED nie wytwarza promieniowania w zakresie podczerwieni jak żarówka, zatem nie dostarcza zwierzętom odpowiedniej energii cieplnej do nagrzania się.
Jeżeli przewidziałeś dodatkowe źródła światła do swojego terrarium, a LEDy to jedynie modny dodatek wizualny, to trzeba to napisać a nie twierdzić co ludzie wiedzą, bo zapewne większość z nich wie dużo więcej w temacie elektrycznym niż hodowlanym, a ty zamiast przedstawić swoje wyjaśnienie starasz się tu z kimś wojować.

Cytat:
proszę o poradę odnoście jaki rodzaj dać ledów, 5050 czy te drugie.

Te drugie, znaczy zapewne 3528.
Różnica jest taka:
Chip SMD 3528 składa się z jednej diody świecącej o wymiarze 35 x 28 mm i średniej mocy ok 0,06-0,08W a ta druga (5050) 50x50 mm i 0,18-0,24W a sam chip składa się z 3 świecących diod.

Jak widzisz, te pierwsze w teorii są 3x słabsze. Więc zależy co chcesz stworzyć i jaki cel osiągnąć.

Cytat:
drugie pytanie to, jaki zasilacz do polecanych 15 metrów led muszę zastosować? Czy warto kupować te najtańsze z allegro?

To zależy od tego, jaką wydajność prądową przewidujesz na swoje taśmy LED bo zapewne te chcesz kupić. Moim zdaniem zasilacze 12V 2,5A 30W w zupełności wystarczą (licząc ok. 30 diod RGB na 1 metrze paska - zasilenie ok 4m.).
A gdzie kupować, tam gdzie chcesz. Licz się jednak z tym że kupując "chiński" zamiennik dobrego zasilacza (co za tym idzie i droższego) narażasz się np. na uszkodzenie swoich pasków LEDowych jak i stratę pieniędzy w przypadku spalenia się owego zasilacza.

Cytat:
-kolejne pytanie dotyczy tych wszystkich końcówek służących do doprowadzenie energii do pasków led

Paski są zawsze oznaczone + i -. Podłączenie zasilacza nie powinno stanowić problemu, gdyż zasilacz takowe wyjścia też ma oznaczone (przeważnie czerwony kabelek to +).

Pozdrawiam.

Mezoko_com 
Uczestnik forum

Wysłany: 29-06-12, 10:15   

Tutaj racja,podświetlane półki led w przypadku zwierząt nie są dobrym pomysłem,światło będzie bardzo nienaturalne, co może im w efekcie zaszkodzić. Nie polecam.

Domele_pl 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-08-12, 23:32   

może to i fajny pomysł , ale taka ilość świateł przeszkadzalaby zwierzakom, nie dobrze działałoby to na ich zdrowię, także radzę się zastanowić i może zmniejszyć ilość oświetlenia? :)

Odpowiedz do tematu