Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
akty prawne
Autor Wiadomość
janusz
Uczestnik forum

Wysłany: 26-12-05, 10:54   akty prawne

Witam wszystkich kolegów na forum. Mam zapytanko . Czy posiadając już uprawnienia wewnątrz zakładowe dotyczące pracy jako elektryk pod ziemią na kopalni, muszę ponownie zdawać egzaminy płatne na zasadach określonych w ustawie Dz.U2002r nr 84 poz 755 i jej nowelizacji Dz. U 2004 nr 101 poz 1035. Dodam iż uprawnienia te również są terminowe. Ustawa bowiem nic nie mówi o ponownych opłatach.

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-12-05, 17:35   

Witam Kolegę Janusza oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
janusz napisał/a:
Ustawa bowiem nic nie mówi o ponownych opłatach.
Kolego Januszu, przyznam się że nie bardzo zrozumiałem Kolegi post.
Gdy przeczytamy
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 11 czerwca 2002 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładów górniczych, mierniczego górniczego i geologa górniczego oraz wykazu stanowisk w ruchu zakładu górniczego, które wymagają szczególnych kwalifikacji.
adres: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0755.htm
i poniższy paragraf, to widzimy zapis o opłatach.
Cytat:
§ 44. 1. Osoba ubiegająca się o stwierdzenie kwalifikacji uiszcza opłatę egzaminacyjną w wysokości 12,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w kwartale poprzedzającym miesiąc, w którym odbędzie się egzamin - ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego.
W/w rozporządzenie zostało zmienione przez
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 27 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładów górniczych, mierniczego górniczego i geologa górniczego oraz wykazu stanowisk w ruchu zakładu górniczego, które wymagają szczególnych kwalifikacji
adres: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1035.htm
w którym widzimy zmianę § 44:
Cytat:
9) w § 44 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Osoba ubiegająca się o stwierdzenie kwalifikacji uiszcza opłatę egzaminacyjną w wysokości 280 zł.";
gdzie opłata została jednoznacznie określona.
W w/w rozporządzenia jednoznacznie wynika, że zakład pracy ma prawo obciążyć kosztami pracownika za kolejny egzamin. Gdy pracowałem z ZE ponad ćwierć wieku temu, to zawsze koszty egzaminów pokrywał ZE a zdawało się je co rok.
Obecnie pracodawca może ale nie musi za to płacić. Może do być jego dobra wola w formie premii co np. stosowałem prowadząc prywatną firmę.

Jak już jesteśmy w tym temacie, to dołączę to co mam pod ręką w moim PC.
Powyżej wymienione rozporządzenia nie dotyczą uprawnień do wykonywania robót poza zakładem pracy np. w innych obiektach budowlanych.
Dla takich celów wymagane są świadectwa kwalifikacyjne wydane na podstawie:
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 16 marca 1998 r.
adres: http://www.abc.com.pl/serwis/du/1998/0377.htm
oraz
Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. z dnia 21 maja 2003 r.)
adres: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0828.htm
w których to znajdziemy zapis:
Cytat:
§ 2. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do osób zatrudnionych przy eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci:
1) w zakładach górniczych - w zakresie uregulowanym przepisami prawa geologicznego i górniczego

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 08-01-06, 19:06   

janusz napisał/a:
Witam idziękuję za odpowiedź. Jednak do końca nie jestem przekonany bowiem czytając całość treści w/w ustaw nie wynika iż należy zdawać kolejny egzamin a tym bardziej za niego płacić.
Informacja przeniesiona z innego zdublowanego wątku (moderator).

marcin714
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 29-01-06, 15:29   

Witam

Też nie bardzo zrozumiałem.

Czy kolega zmienia pracę i wychodzi na powierzchnię. Jeśli tak i jeśli dotychczasowy zakres urrawnień nie będzie wystarczający w nowym miejscu pracy to nie ma wyjścia trzeba robić nowe.
Tak samo jeśli zostaje pan pod ziemią a uprawnienia się kończą to również trzeba płacić. Cała brać elektryków wciąż tylko płaci i płaci i nie ma wyjśćia.

Pozdrawiam marcin714

Odpowiedz do tematu