Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Skończyła się era żarówek
Autor Wiadomość
jarek08 
Uczestnik forum
www.portalfotowoltaika.pl

Wysłany: 01-09-12, 12:53   Skończyła się era żarówek

Od dziś Unia Europejska całkowicie zakazała produkcji i importu żarówek:
http://electromatix.pl/ue...dnosci-rocznie/
Więcej o temacie można przeczytać tutaj:
Thomas Edison przegrał z UE

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 01-09-12, 21:53   

to nie prawda, żarówki są do kupienia w każdym sklepie tylko że z chin , korei i ukrainy .Unia wykańcza swoich ,myśleli monopoliści z końcówką AM że zawładną rynkiem a tu nic .Pani komisarz tak bo to pani zdecydowała że sterty rakotwórczych świetlówek kompaktowych leży na składach i brak technologi ich utylizacji .

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 02-09-12, 08:47   

Witam
Kolega simcode napisał:
Cytat:
sterty rakotwórczych świetlówek kompaktowych leży na składach

Nie będę tu komentował wypowiedzi nerwowego kolegi ale proszę sobie popatrzyć na schemat - załącznik poniżej z Wytycznych technicznych dla sprzętu oświetleniowego.
Redukcja zawartości rtęci w świetlówkach. Obecnie całkowicie nie da się jej wyeliminować ale być może w przyszłości.

Redukcja zawartości rtęci w lampach fluorescencyjnych w ciągu ostatnich 30 lat.jpg
Plik ściągnięto 234 raz(y) 54,85 KB

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 02-09-12, 10:23   

Wady w porównaniu do żarówek

Świetlówki wprowadzają do sieci wyższe harmoniczne prądu (rośnie współczynnik THD), czyli jakość energii elektrycznej w sieci jest niższa (przebieg jest odkształcony). W wyniku nakładania się harmonicznych z różnych źródeł obciążenie transformatorów nawet mocą znacząco mniejszą od nominalnej może powodować ich uszkodzenia.
większa zależność strumienia świetlnego od temperatury otoczenia (utrudniony zapłon przy niskiej temperaturze)[1]
znaczna zależność efektywności energetycznej od stopnia zużycia[1]
zależność barwy światła od stopnia zużycia
dłuższy czas rozświetlania po włączeniu zasilania (rośnie wraz z użytkowaniem)
mniej naturalne widmo światła (widoczne barwy niektórych obiektów są inne niż w świetle słonecznym, również względem siebie)
promieniowanie ultrafioletowe (UV)
brak możliwości regulacji jasności i barwy światła przez regulację napięcia (aczkolwiek są na rynku modele z wbudowaną elektroniką przystosowaną do standardowych ściemniaczy)
wyższa cena (dodatkowo wzrosła o 20-25% po wprowadzeniu ograniczeń w sprzedaży żarówek[6])
znaczny spadek żywotności przy dużej częstości włączeń/wyłączeń
zawierają niewielką ilość toksycznych oparów rtęci (ok. 5 mg), w związku z czym konieczny jest ich recykling i nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci
pogarszanie jakości energii elektrycznej w systemie zasilania
zatrucia rtęcią pracowników fabryk świetlówek
I nie jestem wcale nerwowy tylko realnie patrzącym człowiekiem nie biegnący za każdą nowinką .
Nie wiem czy ci wiadomo że oświetlenie w gospodarstwie domowym w UE zużywają tylko 4% prądu wytwarzanego przez energetykę ,A przemysł marnuje 30 % energii i gdzie tu oszczędzać NA TWOJEJ KIESZENI! co sobie dajesz wyciągać pieniądze.I na koniec świetlówki są potrzebne i mają i będą mieć swoje miejsce w oświetleniu ale nie za cenę nabijania ludzi w butelkę.Żegnam i kończę

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 02-09-12, 10:36   

Witam
Kolega simcode napisał:
Cytat:

Jak się mówi o wadach to należy także wspomnieć o zaletach. I dopiero wyciągać wnioski za i przeciw.

Cytat:
oświetlenie w gospodarstwie domowym w UE zużywają tylko 4% prądu

Nie wiem skąd kolega zaczerpnął takie dane ale Wytyczne o których tu wspomniałem podają ok. 19 %, a te 4 % to chyba dla oświetlenia energooszczędnego.
Wcale tu nie zamierzam krytykować oświetlenia żarowego ale przy ich stosowaniu cena za kWh byłaby kilkukrotnie większa od obecnej. No i wpływ na ekologię też trzeba rozpatrzyć za i przeciw a nie w jedną stronę. Zawsze wybiera się mniejsze zło.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 03-09-12, 07:35   

simcode napisał/a:
Świetlówki wprowadzają do sieci wyższe harmoniczne prądu (rośnie współczynnik THD), czyli jakość energii elektrycznej w sieci jest niższa (przebieg jest odkształcony).

To prawda w większości przypadków, gdyż obecna elektronika znacznie zmniejsza te wartości. Postęp idzie do przodu... szkoda, że powoli.

simcode napisał/a:
większa zależność strumienia świetlnego od temperatury otoczenia (utrudniony zapłon przy niskiej temperaturze)[1]

W domowym użytku, taka wielkość raczej nie sprawia zauważalnej różnicy.

simcode napisał/a:

znaczna zależność efektywności energetycznej od stopnia zużycia[1]

znaczna? świetlówka traci swój strumień świetlny dopiero w ostatni stadiach swojego "życia" (świetlówka uznawana jest za zużytą przy 70% swojej wartości znamionowej).

simcode napisał/a:
zależność barwy światła od stopnia zużycia

Zauważalne przy 50% zużycia... i nie jest to rząd ponad 2000K nawet.

simcode napisał/a:
dłuższy czas rozświetlania po włączeniu zasilania (rośnie wraz z użytkowaniem)

A o ciepłym starcie to kolega słyszał? Niemniej jednak, wadą większości świetlówek jest ich czas do osiągnięcia pełnego strumienia świetlnego. (w dużej większości tanich źródeł jest to nawet 12 min.)

simcode napisał/a:
mniej naturalne widmo światła (widoczne barwy niektórych obiektów są inne niż w świetle słonecznym, również względem siebie)

Niestety, taka cena za więcej "światła". Jednak w głównej mierze barwa światła to nie to samo co oddawanie barw obiektu (odniesienie do Ra).
simcode napisał/a:

promieniowanie ultrafioletowe (UV)

Zamieniane na światło widzialne. Tak jakbyś na zewnątrz od słońca tego nie miał.

simcode napisał/a:
brak możliwości regulacji jasności i barwy światła przez regulację napięcia (aczkolwiek są na rynku modele z wbudowaną elektroniką przystosowaną do standardowych ściemniaczy)

To brak czy nie brak?

simcode napisał/a:
wyższa cena (dodatkowo wzrosła o 20-25% po wprowadzeniu ograniczeń w sprzedaży żarówek[6])

I co za tym idzie dłuższa żywotność. Jednak producenci muszą na czymś zarobić nie? :smile:

simcode napisał/a:
znaczny spadek żywotności przy dużej częstości włączeń/wyłączeń

To wypstrykaj sobie w żarówce 10 tysięcy razy. Różnice odczujesz w obu przypadkach.
simcode napisał/a:

zawierają niewielką ilość toksycznych oparów rtęci (ok. 5 mg), w związku z czym konieczny jest ich recykling i nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci

Leki też trzeba utylizować. Butelki, papier i szkło też trzeba sortować. W czym ten problem?

simcode napisał/a:
zatrucia rtęcią pracowników fabryk świetlówek

Wyczytane z onetu? Ja byłem i w fabryce OSRAMA i Philipsa. Poziom ich fabryk stoi na bardzo wysokim szczebelku. Nikt tam nie ma bezpośredniego kontaktu z tym pierwiastkiem.
No chyba, że mówisz o fabrykach chińskich sprzedawców, wtedy ok.
simcode napisał/a:

I nie jestem wcale nerwowy tylko realnie patrzącym człowiekiem nie biegnący za każdą nowinką .

Realnie patrzący człowiek bierze wszystkie ZA i wszystkie PRZECIW.

simcode napisał/a:
Nie wiem czy ci wiadomo że oświetlenie w gospodarstwie domowym w UE zużywają tylko 4% prądu wytwarzanego przez energetykę ,A przemysł marnuje 30 % energii i gdzie tu oszczędzać NA TWOJEJ KIESZENI! co sobie dajesz wyciągać pieniądze.I na koniec świetlówki są potrzebne i mają i będą mieć swoje miejsce w oświetleniu ale nie za cenę nabijania ludzi w butelkę.Żegnam i kończę

Szkoda, że kolego skończyłeś bo chętnie bym poczytał o takich danych. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia o tych informacjach.

Nie rozumiem ciągłego tego płaczu o żarówki. Miały swoje zalety i były jedynym źródłem posiadającym 100% współczynnik Ra. w pewnym stopniu dogrzewały mieszkania itd.
Jednak nadal pozostają na rynku żarówki halogenowe. no... i ... zawsze można sobie zainstalować lampę metalo-halogenkową w domu, jak ktoś nie lubi świetlówek czy LEDów :mrgreen:

Pozdrawiam.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-10-12, 21:17   

mam coś dla wszystkich zwolenników świetlówek szczególnie kompaktowych .
Pomyśl jeden z drugim zanim coś napiszesz w imię postępu.
http://www.youtube.com/wa...feature=related

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 27-10-12, 12:28   

Witam
Cytat kolegi simcode:
Cytat:
mam coś dla wszystkich zwolenników świetlówek szczególnie kompaktowych .

Może nie miłośników świetlówek tylko energooszczędnego oświetlenia. O ile postęp w jakości wykonania wyładowczych źródeł światła osiągnął już granice dalszego rozwoju, też trochę zastopowany wprowadzaniem technologii LED o tyle ważna na dzień dzisiejszy jest efektywność energetyczna.

Cytat:
Pomyśl jeden z drugim zanim coś napiszesz w imię postępu

Radzę to samo, ponieważ kolegi argument jest chybiony albo kolega nie za bardzo rozumie słowo postęp w tym temacie.
Ameryki kolega nie odkrył, o planowanym postarzaniu produktu to już każdy wie od dawien dawna nawet z własnego doświadczenia. Co ma business do efektywności energetycznej. Dziś wymyślone produkty LED o trwałości 50 tys. godzin, jutro mogą osiągnąć trwałość o połowę mniejszą bo handel rządzi się swoimi prawami.
A czy trwałość żarówki będzie miała 2 lata czy 100 lat to jej efektywność energetyczna będzie taka sama.
Także proszę nie robić afery i zamętu tylko trochę szerzej spojrzeć na zagadnienie. Swoją drogą to handel nigdy nie będzie w zgodzie ze Światem zielonym, tak jak byśmy chcieli bo to jest tylko utopia tak jak pojęcie ideału.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 27-10-12, 15:31   

mylisz się Jack przecież gdybym nie był za postępem to bym teraz tego nie pisał tylko drapał literki na kamieniu . Moje przesłanie to nie dajmy się ogłupić cwaniakom co żądzą tym światem.Kończę i żegnam

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 28-10-12, 16:50   

Kolego simcode, ty zamiast spojrzeć obiektywnie na wszystkie źródła światła i porównać sobie parametry/ceny to starasz się pokazywać tylko wady i to konkretnych.
Era żarówki tradycyjnej niestety dobiega końca i choćbyśmy chcieli, nikt już w masowym użytku (nie domowym) nie będzie chciał ich używać.
Rozumiem, że jak nie masz żadnych argumentów to starasz się wpisać to: Kończę i żegnam, bo kończyć dyskusji jakoś to nie kończy... a przynajmniej z twojej strony.

Pozdrawiam serdecznie.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 28-10-12, 17:34   

postaram się tego zwrotu nie używać jeśli przeszkadza po prostu daję do zrozumienia że dalsze rozciąganie tematu nic nie wnosi ,Koledzy zrobili ze mnie takiego wroga postępu a tak nie jest i wielokrotnie to w różnych tematach chyba było można przeczytać .Mnie boli że era żarówki dobiega końca bo ktoś mi zabrania jej używać a nie z braku mojego postępu.Miałem kiedyś piękne żarówki baryłkowe Osram mleczne w pokoju była miła ciepła atmosfera teraz zimne świetlówkowe światło bo ktoś zabronił produkować mlecznych żarówek.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 28-10-12, 18:58   

Zimne świetlówkowe światło? przecież są na rynku dostępne świetlówki o temperaturze barwowej 2700K dokładnie tyle co ta żarówka z bańką ze szkła mlecznego. No ale nawet nie patrząc na świetlówki są też LEDy. Nie patrząc też na LEDy są także żarówki halogenowe.
Każdy używa tego co lubi bo się przyzwyczaił i bardzo często jest tak, że nie chce tego zmieniać.
Trochę nie rozumiem tej niechęci do nowych źródeł światła.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 28-10-12, 20:46   

to nie niechęć to moje i nie tylko odczucia ,w piwnicy wkręciłem ostatnio żarówkę energooszczędną 21 W i miłe zaskoczenie bardzo dobre światło jak na piwnicę i potrzeby tego pomieszczenia .Ale tam nie wymagam wiele tylko to że ma dobrze świecić .A przy okazji miałem dziwne doświadczenie do kanałówki wkręciłem żarówkę energooszczędną w pozycji poziomej (miała kształt kręconych lodów)i tylko się żarzyła musiałem wkręcić zwykłą żarówkę .To ta sama co wcześniej opisałem więc była sprawna .Ale to tak przy okazji bez uprzedzeń do ich stosowania.

marczi 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-01-13, 22:12   

A co powiecie na taki dokument: klik

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 09-01-13, 23:22   

Witam!
Po dokładnym obejrzeniu całego filmu, zaniemówiłem... .
P.S.
-Dzięki za ciekawą lekturę!

Odpowiedz do tematu