Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
08-01-13, 16:39
Prąd - każdy płąci za siebie
Autor Wiadomość
Zloty001 
Uczestnik forum
Zloty

Wysłany: 07-01-13, 02:12   Prąd - każdy płąci za siebie

Witam

Jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego chciałbym się przedstawić.
Mam na imię Radek, mieszkam na pomorzu i chciałbym prosić o pomoc w obniżeniu rachunków za prąd :)

Na wstępie chciałbym napisać że sprawa nie jest taka prosta.
W poniższym tekście postaram się wszystko wyjaśnić.
Jako że nie mam pojęcia nic o "prądzie" będę pisał swoimi słowami.

Otóż mieszkam w domu wielorodzinnym w którym jest 8 osób dorosłych i 3 dzieci.
Z tego samego prądu co my korzystają jeszcze 2 inne domy.
W jednym mieszkają 4 osoby, 2 dorosłe i 2 dzieci, a w drugim 2 dorosłych i 3 dzieci.
Wszyscy korzystamy z tej samej skrzynki którą mamy na podwórku.

Każdego miesiąca moja matka żali mi się jakie to duże rachunki są za prąd.
Żali się ponieważ w porównaniu z innymi płaci najwięcej za prąd.
Żali się ponieważ ona zajmuje się płatnościami za prąd.
I teraz dochodząc do sedna sprawy, nie wiem jak to rozpisać abyście mnie zrozumieli ale spróbuje :(

Moja matka zbiera pieniądze od wszystkich osób które korzystają z prądu i nie wszystkie płacą na czas i tu powstaje problem ponieważ, jeśli spóźnia się jedna osoba to moja matka musi wyłożyć gotówkę za nią.
Wiadomo że rachunki trzeba opłacić a moja matka utrzymuje się z renty.
Dlaczego niektóre osoby się spóźniają ??
A no dlatego że są tylko podpięte pod główny licznik i elektrownia o tym nie wie.
Gdyby byli normalnie czyli legalnie podpięci pod główny licznik musieli by płacić za prąd regularnie.Gdyby tego nie zrobili to elektrownia po prostu odcieła by im prąd.
I teraz pytanie do Państwa

Chciałbym po prostu aby każda rodzina płaciła za siebie.
Aby każdy dom miał swój licznik prądu i aby każdy płacił za siebie.
Aby moja matka nie musiała wykładać pieniędzy za kogoś.

Czy w tej chwili jest jakakolwiek opcja aby coś takiego zrobić bez ponoszenia jakiejkolwiek kary.
Wyczytałem gdzieś na forum że takie coś jest karalne.
Również słyszałem to od mojego brata który właśnie jest tylko podpięty pod licznik i zalega z kilkoma stówami za prąd że nie mogę poprosić elektrowni o zamontowanie nowego licznika ponieważ moja matka może dostać przez to kare że na lewo udostępnia prąd.

Ona normalnie się rozlicza z innymi osobami.
Liczy ilość kilowatów przez cenę jaka aktualnie jest( u nas teraz to chyba 62 grosze) i dzięki temu uzyskuje cenę jaką ma zapłacić dana rodzina.

Nie wiem czy dobrze rozpisałem mój problem
Mam nadzieje że rozpoznacie mój przekaz :)

Podsumowanie:

Bardzo chciałbym aby każdy płacił za siebie :)

Dziękuje za uwagę i pozdrawiam

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-01-13, 11:05   

No to musimy dopytać.
Kto jest właścicielem terenu i domu? Czy to są mieszkania komunalne? Czy macie jakąś wspólnotę/spółdzielnię?
Na kogo jest układ pomiarowy (kto podpisał umowę sprzedaży energii z energetyką)? Jaka moc jest w umowie?
Ta reszta mieszkańców to rodzina czy osoby obce?
Raz piszesz o domu wielorodzinnym a w innym miejscu
Zloty001 napisał/a:
Aby każdy dom miał swój licznik prądu i aby każdy płacił za siebie.

Więc jak to w końcu jest?

Paweł0381 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 07-01-13, 13:11   

Zloty001 napisał/a:
Czy w tej chwili jest jakakolwiek opcja aby coś takiego zrobić bez ponoszenia jakiejkolwiek kary.
Wyczytałem gdzieś na forum że takie coś jest karalne.

Z tą karą to jest tak nie do końca. A w przypadku Twojej mamy to jest bzdura rozsiewana przez ZE w celach ekonomicznych. Po to żeby uzyskać dodatkowe pieniądze za opłaty stałe. Do sprzedaży i dystrybuowania energii elektrycznej oczywiście potrzebna jest koncesja. Ale są podane zakresy od ilu MWh ta koncesja jest wymagana. A Twoja mama na pewno na tak dużą skalę nie sprzedaje ani nie dystrybuuje energii. I dodatkowo jeśli nie uzyskuje od tej sprzedaży żadnego przychodu. A jak sam napisałeś nawet dokłada. To żaden sąd jej nie ukarze ani urząd Skarbowy.
Co do wyjścia z sytuacji to musisz podać szczegóły o które pytał kolega upin. Najważniejsze jest to czy te rodziny posiadają własny tytuł prawny do obiektu w którym mieszkają. I czy układ pomiarowy jest na terenie nieruchomości Twojej mamy i czy umowa o sprzedaż i dystrubucję energii jest na Twoją mamę.

Zloty001 
Uczestnik forum
Zloty

Wysłany: 07-01-13, 14:17   

Witam

Dziękuje za tak szybką odpowiedz.

Cytat:
Kto jest właścicielem terenu i domu?

Gdy ojciec umarł zapisał ziemie i dom na swoją żonę i na najstarszego brata.

Więc połowa ziemi i połowa domu należy do mojej matki i mojego brata.

W domu mamy piwnicę potem parter, 1 piętro i dach

Piwnica i parter należą do mojej matki a reszta do mojego brata.

Cytat:
Czy to są mieszkania komunalne? Czy macie jakąś wspólnotę/spółdzielnię?

Mieszkamy na wsi i nie jest to dom komunalny i nie należymy do wspólnoty/spółdzielni.
Na umowie napisane jest gospodarstwo rolne.

Cytat:
Na kogo jest układ pomiarowy (kto podpisał umowę sprzedaży energii z energetyką)?

Umowa podpisana jest na moją matkę

Cytat:
Jaka moc jest w umowie?

W umowie napisane jest moc przyłączeniowa 16kW, przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 32A
Układ 3 fazowy

Cytat:
Ta reszta mieszkańców to rodzina czy osoby obce?

Jest to rodzina

Umiejscowili się w pomieszczeniach gospodarczych które były przystosowane do karmienia kur a drugie pomieszczenie było przystosowane do wypieku chleba.
Teraz po zabiegach kosmetycznych są to 2 bardzo ładne miejsca do zamieszkania :)

Dziękuje wszystkim za dotychczasową pomoc :)

Pozdrawiam

Zestawienie.jpg
Pozwoliłem sobie dodać obrazek na którym pokazałem moje miejsce zamieszkania i mniej więcej rozpisałem co i jak.Mam nadzieje że się przyda :)
Plik ściągnięto 134 raz(y) 53,27 KB

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-01-13, 15:32   

Czyli problem dotyczy siostry i jednego z braci. A gdzie mieszka brat współwłaściciel?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-01-13, 15:38   

według mnie to proste powiadamiam (matka )że za np.30dni elektryk odłączy ich zasilanie od jej licznika i że mają zamówić dostawę energii z ZE na własny koszt ,bo to jej licznik zasilający tylko jej gospodarstwo co pisze tu" zloty; ale czy dobroduszną matkę na to stać to inna melodia.

Zloty001 
Uczestnik forum
Zloty

Wysłany: 07-01-13, 15:59   

Cytat:
Czyli problem dotyczy siostry i jednego z braci. A gdzie mieszka brat współwłaściciel?

Brat wraz ze swoją rodziną dzieli z nami mieszkanie na połowę i mieszka na 2 piętrze i swój pod licznik ma u siebie w kotłowni.

W tej chwili moja matka spisuje pod liczniki i mnoży przez cenę jaka aktualnie jest.
Ale ona nie jest na bieżąco z cenami i wydaje mi się że jeśli jest podwyżka w elektrowni to moja matka liczy po starej cenie i jest do tyłu.

simcode bardzo podoba mi się rozwiązanie które podałeś, ale niestety moja matka tego nie zrobi :(
Wiem że powinna ale tego nie zrobi.

Wpadłem na pomysł aby zadzwonić po "cichu" do elektrowni i niech przyjadą i sprawdzą główny licznik i zapytają się moich braci i siostry skąd mają prąd :)

Wtedy prawda powinna wyjść na jaw :)

Co wy na to ??

EDIT

Chciałem dodać że całe gospodarstwo zostało podzielone na 2 części
Jedną dostał najstarszy brat a drugą cześć moja matka.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-01-13, 16:41   

myślę że to zły pomysł bo energetyce będzie chodzić by was przedstawić w złym świetle i tu mogą być kłopoty Niech matka przepisze ci gospodarstwo a ty ich wykurzysz .Tu tylko radykalne formy mają prawo bytu rodzinka żeruje na starej matce i jest im dobrze .

Paweł0381 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 07-01-13, 17:30   

simcode napisał/a:
Niech matka przepisze ci gospodarstwo a ty ich wykurzysz

No kolego Simcode na forum nawoływać do takich rzeczy. Są rodziną to muszą się pomiędzy sobą dogadać.

Zloty001 napisał/a:
Wpadłem na pomysł aby zadzwonić po "cichu" do elektrowni i niech przyjadą i sprawdzą główny licznik i zapytają się moich braci i siostry skąd mają prąd

Wtedy prawda powinna wyjść na jaw

Co wy na to ??

No i co Zakład Energetyczny załatwi za Was wasze problemy rodzinne? Przyjadą sprawdzą nawet jak się zapytają i pojadą. Zakład Energetyczny nie rozwiążę za Was waszego problemu. Bo nie ma podstaw prawnych. I nie może odłączyć prądu ani siostrze ani bratu.. Ani mamie gdy wywiązuje się z zawartej umowy.
Jak sami nie usiądziecie i nie porozmawiacie to żadne odcinanie prądu jak niektórzy radzą nie pomoże a może zaognić tylko sytuację. Ja tak zacząłbym rozwiązywać tą sytuację. Bo na kłótni to stracą wszyscy.
simcode napisał/a:
myślę że to zły pomysł bo energetyce będzie chodzić by was przedstawić w złym świetle i tu mogą być kłopoty

i powtarzam jeszcze raz "energetyka" tu nie ma nic do powiedzenia i "Energetyka" nie rozwiąże problemu.

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-01-13, 18:03   

W tej sytuacji można wystąpić o warunki przyłączenia na rozdział instalacji na trzy układy pomiarowe. W tej chwili może to zrobić mama. Dalej można spisać umowę np dzierżawy z pozostałymi i oni wtedy będą mieli podstawę prawną (tytuł własności) do przepisania na nich układów pomiarowych.
Innym rozwiązaniem jest na podstawie umowy o której wyżej pisałem wystąpienie przez siostrę i brata o warunki przyłączenia, uiszczenie opłaty przyłączeniowej przez wnioskodawców, rozdział instalacji i zawarcie umowy sprzedaży.
W każdym z tych przypadków potrzebna jest dobra wola osób zainteresowanych.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-01-13, 21:04   

paweł czy ty w opisie zachowań rodziny widzisz dobrą wolę ty myślisz że bajeczki brata o każe dla mamy są czym, moje pomysły nie są wyssane z palca tylko życie .Oczywiście masz rację że należy się dogadać lecz dawno by to zrobiono a tu brak tej woli odczytuję nutę bezsilności u kolegi :zlotego; A co do tego że energetyka nic niema to wejdź na ich strony na formularze i w starych i w nowych napisane że zasilanie jest dla gospodarstwa jednorodzinnego ,a to co opisuje kolego nim nie jest i tu narusza ich prawa sam znam przypadek gdzie córka zasilała się od matki nowo wybudowany dom przyjechali z ZE i odłączyli dopływ ,straszyli karami choć nic nie nałożyli a córka musiała wystąpić o warunki.

Paweł0381 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 07-01-13, 21:47   

simcode napisał/a:
nutę bezsilności u kolegi :zlotego;

można to widzieć na dwa sposoby. Ja zauważam nutę złośliwości.
Cytat:
sam znam przypadek gdzie córka zasilała się od matki nowo wybudowany dom przyjechali z ZE i odłączyli dopływ ,straszyli karami choć nic nie nałożyli a córka musiała wystąpić o warunki.

A ja znam siedmiu krasnoludków no królewny Marysi jeszcze nie poznałem.
Na podstawie czego odłączyli zasilanie? Podaj mi namiary a ja dam zarobić prawnikowi jak się sprawa nie przedawniła. Jeśli coś to energetyka czasami pisze protokoły z nadużyć taryfowych. Ale nigdzie nie słyszałem żeby ZE odciął zasilanie bo ktoś od kogoś się zasilał.
simcode napisał/a:
A co do tego że energetyka nic niema to wejdź na ich strony na formularze i w starych i w nowych napisane że zasilanie jest dla gospodarstwa jednorodzinnego

No bo w tym przypadku nie ma. Ale kolego bajki piszesz. a w ramach ścisłości to jest na tych "formularzach" gospodarstwo domowe. I w starych i w nowych. A jak mieszka w jednym domu dwie rodziny to energetyka przyjedzie i odetnie jak to określiłeś dopływ? No bo nie będzie to gospodarstwo jednorodzinne a dwurodzinne.
Jak myślisz?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-01-13, 22:23   

jak go zwał tak go zwał ;
informacje dodatkowe
http://www.tauron-pe.pl/S..._odbiorczej.pdf
w tamtym przypadku chodziło o nadanie numeru administracyjnego .

Paweł0381 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 07-01-13, 23:05   

simcode napisał/a:
http://www.tauron-pe.pl/S..._odbiorczej.pdf

Kolego ale lawirujesz powiedz mi co ma oświadczenie o stanie technicznym instalacji do umowy kompleksowej czy też odrębnych umów o sprzedaż czy dystrybucję?
Taryfa G jest dla kogo ? Dla domów jednorodzinnych tylko?

zbich70 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-01-13, 14:08   

Kolego simcode, nie po raz pierwszy piszesz takie (...). #-o
Ma rację Kolega Paweł0381 - energetykę guzik obchodzi ile osób mieszka w danym gospodarstwie i czy są rodziną czy obcy.
Guzik obchodzi to, że sami rozliczają się na podstawie podliczników a to że mają z tym problemy to już całkiem ma w (...).

Do Autora - jak napisano wcześniej, nikt za Was nie rozwiąże tych problemów, ani energetyka ani użytkownicy forum jeśli sami się nie dogadacie.
W kwestii indywidualnego rozliczania z energetyką - wszystko jest wykonalne, ale nie widząc tej instalacji nie można nawet wstępnie oszacować kosztów.
Proponuję zaprosić elektryka, który na miejscu oceni co i w jakim zakresie trzeba przebudować i w Waszym (Mamy) imieniu wystąpi do ZE o wydanie TWP (technicznych warunków przyłączenia).
Warto też dowiedzieć się czy Wasz ZE oferuje obecnie liczniki przedpłatowe (pre-paid) - uprościłoby to kwestie związane z własnością, umowami najmu etc.
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 09-01-13, 08:03, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu