Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
22-01-13, 13:32
Uszkodzony układ pomiarowy w układzie pośrednim
Autor Wiadomość
wojtekrutek 
Uczestnik forum
wojtekrutek

Wysłany: 22-01-13, 00:15   Uszkodzony układ pomiarowy w układzie pośrednim

:roll:
Mam ciekawy - nietypowy problem.
Posiadamy w naszym zakładzie układ pośredni do pomiaru zużycia energii elektrycznej .
W listopadzie inkasent stwierdza że mamy uszkodzony ochronnik na fazie ,,R" i układ nie nalicza z tego tytułu zużycie na tej fazie stwierdzono że uszkodzenie ma miejsce od miesiąca lipiec ( więc przez 3 miesiące inkasent zczytuje licznik i jest wszystko ok).
Kwota została doliczona 50 % do faktur z 3 miesięcy kwota spora bo 260 000 zł .

Proszę kolegów o wyrażenie swej opinii na ten temat.
W załączniku odpowiedz z PGE na nasze pismo z prośbą o wyjaśnienie w jaki sposób zostało naliczona dodatkowa energia.

Pilnie proszę kolegów o pomoc

Pozdrawiam

CCF20130121_00000 (2).jpg
Odpowiedz z PGE
Plik ściągnięto 206 raz(y) 49,28 KB

sensei 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-01-13, 11:43   

Dobrze doliczyli. Jak zakład powiedzmy płacił 10 tys. zł za prąd jednej fazy to w stanie sprawności układu pomiarowego było 10+10+10=30 tys. zł. Skoro nie liczył 1 fazy to zakład płacił 20 tys. zł. Zatem jeżeli doliczyli 50% do złych faktur to wychodzi 150% z 20 tys. zł czyli 30 - tyle ile powinno. A jakby patrzeć z drugiej strony to 10 tys. z 30 tys to 33%.
Więc wszystko pasuje chyba, że czegoś nie rozumiem.

wojtekrutek 
Uczestnik forum
wojtekrutek

Wysłany: 22-01-13, 11:49   

Ok rozumiem kwestię doliczenia różnicy , ale najciekawszy problem czemu przez 3 miesiące odczytywali licznik i nikt nie stwierdza problemu ,przez 3 miesiące . Uważam że powinni nam udostępnić odczyty z licznika , czego na tą chwile nikt nie zrobił.
Jestem świadomy że powinniśmy dopłacić różnicę tylko za jaki okres , mamy im wierzyć na słowo.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 22-01-13, 13:45   

Witam
Cytat kolegi wojtekrutek:
Cytat:
że mamy uszkodzony ochronnik na fazie ,,R" i układ nie nalicza z tego tytułu zużycie na tej fazie

Jaki ochronnik i gdzie zamontowany, może chodzi o przekładnik napięciowy., Ale mniejsza o to.
Cytat:
czemu przez 3 miesiące odczytywali licznik i nikt nie stwierdza problemu

Inkasent powinien zauważyć brak odczytu z jenej fazy, przecież jest chyba zainstalowana kontrola faz układu pomiarowego.
A system rozliczeniowy jest kwartalny i jedna faktura za ten okres.
Problem należy rozwiązać u rejonowego OSD. Powinni udostępnić odczyty zużycia kWh. Ale sądzę że kolegi nie oszukali, w takim przypadku brane jest pod uwagę średnie zużycie energii elektrycznej za poprzednie miesiące. Niestety ale mimo uszkodzenia zliczania z jednej fazy płacić trzeba, zresztą za stan przekładników pomiarowych odpowiada odbiorca.
A załącznik z wyjaśnieniem od PGE nie jest czytelny.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 22-01-13, 15:02   

tu kiedyś na forum był temat o chronikach Sn i tam jest dużo wyjaśnione
http://www.forumsep.pl/pr...28f2c6543fb997e
Dziwi mnie jedynie jak działa w tym rejonie ZE układ ziemno-zwarciowy jeśli oni nic nie wiedzieli o doziemieniu sieci .

Paweł0381 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 22-01-13, 15:56   

simcode napisał/a:
tu kiedyś na forum był temat o chronikach Sn i tam jest dużo wyjaśnione
http://www.forumsep.pl/pr...28f2c6543fb997e
Dziwi mnie jedynie jak działa w tym rejonie ZE układ ziemno-zwarciowy jeśli oni nic nie wiedzieli o doziemieniu sieci .

Kolego Simcode jakby kolega rozumiał istotę działania układu pośredniego. To nic by kolegę nie dziwiło..))
A tym bardziej nie dziwiłoby to że kolegi "ochronnik" SN nie ma nic wspólnego z działaniem układu pośredniego pomiaru napięcia... #-o

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 22-01-13, 16:17   

Paweł czy ja pisałem coś o działaniu układu pomiarowego? Widzę że nie rozumiesz istoty zagadnień zabezpieczeń ziemno- zwarciowych bo jedne z drugimi nic nie mają wspólnego.

Paweł0381 
Uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 22-01-13, 16:28   

simcode napisał/a:
Paweł czy ja pisałem coś o działaniu układu pomiarowego? Widzę że nie rozumiesz istoty zagadnień zabezpieczeń ziemno- zwarciowych bo jedne z drugimi nic nie mają wspólnego.

Kolego Ty nie filozofuj bo wypowiadasz się w temacie o którym nie masz zielonego pojęcia...
A powiedz mi co tu ma z tym tematem wspólnego Twój "ochronnik" i ziemnozwarciówka???????????????
simcode napisał/a:
Widzę że nie rozumiesz istoty zagadnień zabezpieczeń ziemno- zwarciowych bo jedne z drugimi nic nie mają wspólnego.

To co ja rozumię a czego nie to moja sprawa...Lecz jak czegoś w tym temacie nie rozumiesz lub nie możesz pojąć to załóż oddzielny temat a ja Ci wytłumaczę w miarę możliwości..Nawet nadprądówkę :smile: . A nie zaśmiecaj tematu niepotrzebnymi informacjami. Tylko dlatego że autor tematu pomylił bezpiecznik czy przekładnik z odgromnikiem. Czy też chodziło o ogranicznik samego układu pomiarowego...)
Ale przynajmniej nie piszę tylko po to żeby pisać...Więc dla dobra autora tematu wstrzymaj się ze swoim wywodem wpływu ziemnozwarciówki na brak pomiaru energii na jednym układzie.. Bo pomimo dużej fantazji nie dasz rady..A szczególnie jeśli to dotyczy okresu trzymiesięcznego..) ;-)
Zaś do autora tematu ZE co rok powinno przeprowadzać kontrolę układów pośrednich i półpośrednich. Jeśli mieliście szczęście i taka kontrola miała miejsce we wcześniejszym okresie niż ten okres naliczony to macie podstawy do zmniejszenia okresu naliczenia tej dodatkowej opłaty. Więc warto odszukać ostatni druk zlecenia OT z kontroli układu.
Fakt inkasent przy odczycie przy tego typu układzie powinien sprawdzić czy układ mierzy na trzech fazach. Jest przecież przystawka PKPD do tego. Ale tylko opierając się na tym ciężko będzie Wam uzyskać cokolwiek. Ale może warto. Bo domyślam się że odczyty robione są co miesiąc bo to norma przy tego typu układach.
Sorry teraz dopiero przeczytałem to pismo z PGE to ta usterka była wykryta podczas właśnie takiej kontroli corocznej pewnie. Licznik elektroniczny z pamięcią zero szans...Szkoda czasu i nerwów... Ale inkasent nie odczytywał zgodnie z instrukcją stanowiskową...

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 22-01-13, 17:01   

dobra kończę bo widzę że masz monopol na odpowiedzi i znasz zasadę działania ochronnika Sn i jego wpływu na układ Z-z .A tak najlepiej to poczytaj tekst pisma od PGE tego który kolega Wojtek zamieścił i nie siej propagandy.

zbich70 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-01-13, 17:10   

simcode napisał/a:
dobra kończę bo widzę że masz monopol na odpowiedzi i znasz zasadę działania ochronnika Sn i jego wpływu na układ Z-z .A tak najlepiej to poczytaj tekst pisma od PGE tego który kolega Wojtek zamieścił i nie siej propagandy.

A gdzie tam jest mowa o ochronniku SN? #-o

PS. Skan słabo czytelny. Tu jest lepszy

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 22-01-13, 17:22   

Zbich masz rację(słaby skan) byłem przekonany o pomiarze na SN .Ja najczęściej takie spotykam .Paweł wybacz!

wojtekrutek 
Uczestnik forum
wojtekrutek

Wysłany: 22-01-13, 21:15   

Witam
Koledzy chodzi o ochronnik układu pomiarowego, przepraszam że tego wcześniej nie napisałem .
Taryfa jest B23 więc odczyty robione są co miesiąc.
Temat jest ciężki jesteśmy wytwórnią pasz więc obciążenie na fazach jest równomierne
( urządzenia 1 fazowe to oświetlenie, sterowanie).
Leży mi na wątrobie że zakład nie potrafi podać dokładnej daty uszkodzenia tylko sugeruje się miesiącem
Nie spotkałem się nigdy żeby pracownicy z działu technicznego zakładu sprawdzali co miesiąc układ pomiarowy .

Odpowiedz do tematu