Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
17-06-11, 14:45
Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
Autor Wiadomość
lenek74 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-06-11, 14:03   Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne

Witam,
Mam pytanie do kolegów- Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne zgodnie z przepsiami sa to urządzenia przeciwpożarowe, w związku z tym czy napraw i konserwacji może dokonywać osoba posiadająca uprawnienia SEP(elektryk), czy tylko i wyłącznie osoba posiadjąca uprawnienia do konserwacji "elektrycznego" sprzętu ppoż :?:
Pozdrawiam
Lenek74

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 17-06-11, 14:44   

Witam
Cytat kolegi lenek74:
Cytat:
czy napraw i konserwacji może dokonywać osoba posiadająca uprawnienia SEP(elektryk)

Może a nawet musi.
Trudno, aby strażak zajmował się jeszcze elektryką. Inspektor nadzoru ppoż może jednak skontrolować podległe pod sprzęt ppoż instalacje i nakazać naprawę oraz wyznaczyć termin doprowadzenia do stanu używalności.

lenek74 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-06-11, 11:10   

witam
No własnie tu jest problem bo nie chodzi mi o strażaka tylko osobe posiadającą uprawnienia do konserwacji instalacji ppoż. Przepisy mówią o tym że konserwacji urządzeń ppoż może tylko dokonnywać osoba posiadająca takie uprawnienia a oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne są takimi urzadzeniami. Dlatego mam dylemat czy elektryk czy konsrwator ppoż.

scat 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 19-07-13, 19:18   

lenek74 napisał/a:
Dlatego mam dylemat czy elektryk czy konsrwator ppoż
idąc tym tokiem myślenia hydranty też powinien montować inspektor ppoż. jak masz dylemat to nie rób. Oświetlenie czy to awaryjne, główne , zapasowe etc należy do elektryka, który nie musi mieć uprawnień ppoż

Grzegorz E2012 
Uczestnik forum
Zawsze jest miło

Wysłany: 20-07-13, 15:10   

Witam.

Zgadzam się z kolegą scatem.
Każde oświetlenie wykonuje elektryk.
Moim zdaniem prace konserwacyjne tych urządzenie powinien przeprowadzać elektryk, a poprawność wykonania konserwacji danego urządzenia powinna dokonać osoba która posiada uprawnienia do konserwacji urządzeń p-poż.
Przecież nie każdy strażak jest elektrykiem.
Na pewno jest odpowiednia instytucja która ma takie osoby które mogą to skontrolować.

Pozdrawiam

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 20-07-13, 16:48   

Ja znalazłem coś takiego co by potwierdzało głoszoną przez kolegów teorię to z jakiegoś portalu ;
Temat uprawnień do badania oświetlenia budzi często kontrowersje szczególnie gdy zlecający wymaga tych uprawnień od wykonawcy. Oczywiście ma prawo ale wynikające tylko z tego, że "klient płaci, klient wymaga". Podstaw prawnych nie ma żadnych do tego.

Z dniem 1 stycznia 2003r. utraciła moc ustawa z 3 kwietnia 1993r. o normalizacji i od tym samym do badania oświetlenia nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 1996r. nr 86, poz. 394). Oświetlenie zostało wyłączone z grupy czynników szkodliwych.

Nie ma zatem formalnego dokumentu, który dopuszcza kogoś do wykonywania badań. Można jednak postarać się o świadectwo ukończenia kursu, szkolenia i potwierdzić swoje kompetencje takim świadectwem.

Czasem wspomina się o tym, że uprawnienia wydawane przez SEP z uwagi na zakres uprawnień a konkretnie chodzi o pozycję dotyczącą instalacji elektrycznych oświetleniowych upoważniają bądź potwierdzają kompetencje do wykonywania badań oświetlenia.

Jest to błędne założenie ponieważ nikt nie szkoli w ramach uprawnień SEP z zakresu badań oświetlenia i nikt nie weryfikuje wiedzy podczas egzaminu.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 30-07-13, 08:08   

Cytat:
Nie ma zatem formalnego dokumentu, który dopuszcza kogoś do wykonywania badań. Można jednak postarać się o świadectwo ukończenia kursu, szkolenia i potwierdzić swoje kompetencje takim świadectwem.
Większą głupotę trudno w necie znaleźć.
Udowadnianie czegoś czego udowadnianie potrzebne nie jest.
Zamiłowanie do nadgorliwości to poważna choroba.
Kontakt z jej nosicielem może przerodzić się w epidemię.
Więc poddaj się człowieku kwarantannie.

A może kolega simcode sam takie kursy organizuje i tylko o kasę chodzi?
Jego kasę.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 30-07-13, 13:43   

Kolego Kkas piszesz nie wnosząc nic do tematu co posty nabijasz?
A jeśli ktoś sobie wymyśli że u jego szwagra to trzeba taki kurs wykonać żeby pracować w danym zakładzie to co zrobisz .Chyba mu napyskujesz, bo po twoich wypowiedziach pod moim adresem to by tak wskazywało.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 30-07-13, 14:33   

Może i do tematu mój post wniósł niewiele, ale mam nadzieję iż ostrzeże potencjalnego "czytacza" Twych bzdur o kursach gdy nikt ich nie wymaga.
A gdy będzie wymagał to zapytaj go o podstawę prawną tego wymogu.
Więc myśl człowieku bo to naprawdę nie boli i nie dorabiaj swej ideologii do tego co żadnej ideologii (a zwłaszcza Twojej) nie wymaga.

A gdy zaczniesz po raz kolejny oceniać moje posty to najpierw zacznij od oceny swoich a później odpowiedz na pytanie jakie skierowałeś do mnie.
Może więc sam pójdziesz na kurs "udzielania się" na forach?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 30-07-13, 20:19   

Jak zwykle wkładasz mi wyrazy które ja nigdy nie napisałem .Jesteś mistrzem nadinterpretacji ;cytat
" Można jednak postarać się o świadectwo "
czy tu pisałem o wymogu tych kursów ;
[quote="kkas12"] kursach gdy nikt ich nie wymaga[/quote]
Dajmy sobie spokój kolego bo to nikomu nie służy.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 30-07-13, 20:30   

Cytat:
" Można jednak postarać się o świadectwo "

Po co???

Nie po raz pierwszy silisz się na różnorakie interpretacje których nikt od Ciebie nie wymaga, by później po wytknięciu palcem ich nietrafności na wszelkie sposoby wycofywać się z nich rakiem.
Jeśli do cytatów jakie zamieszczasz zastrzeżeń mieć raczej nie można (czasem poza brakiem podania źródła skąd pochodzą) to już Twa ich wykładnia powala na kolana robiąc jednocześnie wodę z mózgu innym osobom.
A dlatego robi iż stoi za nią Twa nadgorliwość.

Więc moja osobista prośba jest taka byś powstrzymał się od interpretacji czy wykładni tego co napisali inni.
Poprzestań na cytacie i wskazaniu źródła.
Tak będzie lepiej dla tego forum.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 31-07-13, 20:45   

Kolego Kkas trochę dziw, bo ten temat pojawiał się już na różnych forach i zapewne wiesz ze takowe kursy się organizuje (tylko nie wmawiaj mi o prawnych wymogach tych kursów bo to już tu przerobiliśmy);
http://sep.p.lodz.pl/kurs_osw.html
http://www.ciop.pl/15248.html
Kto chce sobie taki papierek wyrobić zawsze może tak jak pieczątkę kto mu zabroni.

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 31-07-13, 21:50   

I co z tego, że się organizuje???
Czy posiadanie świadectwa z ukończenia takiego kursu (nie zakończonego nawet egzaminem) uprawnia Cię do wykonywania pomiarów a mnie który ma z głębokim poważaniu zbędne wyciąganie kasy z kieszeni dyskredytuje???
I co sobie na tej pieczątce napiszesz?
UPRAWNIONY DO WYKONYWANIA POMIARÓW OŚWIETLENIA???
Na jakiej podstawie uprawniony???

Księga rekordów Darwina również istnieje a ja wcale nie mam zamiaru w niej się znaleźć.
Czy z tego powodu mam się czuć gorszym od tych których tam wpisano???

Nie brnij dalej człowieku w te bzdury.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 31-07-13, 22:22   

Kończę temat i tylko tyle .Dobranoc .

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 31-07-13, 22:28   

Chyba raczej swój udział w temacie kolego.
Sorry kolego, ale znów nadinterpretujesz gdyż to nie jest Twój temat więc kończyć go nie masz prawa.

Odpowiedz do tematu