Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ręczny włacznik/wyłącznik świateł dziennych
Autor Wiadomość
Arzago 
Uczestnik forum

Wysłany: 12-10-13, 22:05   Ręczny włacznik/wyłącznik świateł dziennych

Witam serdecznie. Mam gorącą prośbę o pomoc w podłączeniu świateł do jazdy dziennej. Otóż podłączenie ich aby świeciły nie sprawiło mi problemu, ale ja bym chciał więcej :)
Chciałbym ustawić sobie ręczny włącznik światełek, ale to może pokolei.
Oto światełka jakie kupiłem:
załącznik nr 1

Oto schemat podłączenia
załącznik nr 2

Oczywiście czerwony kabel podłączamy do + akumulator, a czarny – akumulator, niebieski zaś należy podłączyć pod postojówki, by światła djd automatycznie gasły przy włączeniu świateł postojowych.
I w tym miejscu zaczyna się dla mnie, jako kompletnego amatora elektryki, problem.
Ten niebieski przewód chciałbym wykorzystać do podłączenia włącznika.
Załącznik nr 3

Zależy mi na zainstalowaniu ręcznego włącznika świateł by samemu decydować, kiedy mają być włączone, a kiedy wyłączone.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam

2b2f686a350c13efmed.jpg
załącznik nr 1
Plik ściągnięto 9920 raz(y) 7,52 KB

3550177984.jpg
załącznik nr 3
Plik ściągnięto 98 raz(y) 28,53 KB

IMAG0247.jpg
załącznik nr 2
Plik ściągnięto 105 raz(y) 55,13 KB

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-10-13, 12:57   

Kolega zapomniał o dość istotnym szczególe nazywa się ;Prawo o Ruchu Drogowym i odnośniku do niego czyli Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z późniejszymi zmianami.

1) każda lampa musi mieć na kloszu wytłoczony znak homologacji,
2) światła do jazdy dziennej powinny się automatycznie włączać po włączeniu zapłonu,
3) muszą dawać światło barwy białej,
4) powinny się automatycznie wyłączyć po włączeniu świateł mijania, drogowych lub przeciwmgielnych,
5) powinny być zamontowane na wysokości od 25 do 150 cm nad ziemią,
6) powinny znajdować się maksymalnie 40 cm od bocznego obrysu pojazdu,
7) odległość między nimi nie może być mniejsza od 60 cm,
Z powodu różnic w odniesieniu do poprzednio obowiązujących przepisów, w stosunku do aut zarejestrowanych po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 2009 roku dopuszczony jest taki montaż świateł do jazdy dziennej przy którym razem z nimi zapalone są również światła pozycyjne tylne i podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Jeśli montaż dokonujemy w pojeździe pierwszy raz zarejestrowany po 31 grudnia 2009 roku niedopuszczone jest, aby razem ze światłami do jazdy dziennej uruchamiały się przednie i tylne światła pozycyjne, przednie, boczne i tylne światła obrysowe oraz podświetlenie tablicy rejestracyjnej.
I gdzie tu miejsce na twój przełącznik .

Arzago 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-10-13, 17:09   

A czy koledze nigdy się nie zdarzyło przekroczyć prędkość, bądź nie dostosować się do innych przepisów o ruchu drogowym?
Czy moja potrzeba szkodzi innemu kierowcy lub osobie, która jeździ wykorzystując np oswietlenie HID i razi jednoczesnie jak mróz w piekle innych kierowców?
A sprawe odpowiedzialności proszę pozostaw kolego mnie.
Zwracając się z probą na forum nie oczekuje moralów, retorycznych i zlosliwych odpowiedzi. Jednoczesnie sam staram sie takich nie udzielać.
NIkomu nie szkodze, nie robię na złość tylko grzecznie proszę o pomoc, jeśli kolega nie potrafi jej udzielić, to niech jej nie udziela.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-10-13, 20:07   

[quote="Arzago"]NIkomu nie szkodze,[/quote]
Co to znaczy ? czy jak w nocy widzę auto jadące bez świateł tylnych bo zamontował kierowca taki pstryczek i nie wie że jest nieoświetlony czy jak widzę jadące auto na małych diodach bez jakich innych świateł to na pewno nie szkodzisz ? A morale pozostawiam tobie .

Arzago 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-10-13, 21:22   

Simcode nie rozumiesz sytuacji.

"Pstryczek" o którym mówisz ma mi pozwolić na dołączenie do zwykłych świateł mijania światła dzienne ;)

collet 
Uczestnik forum
moze kiedys ...

Wysłany: 14-10-13, 07:25   

W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

Odpowiedz do tematu