Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sieć TT jak podłaczyć ogranicznik typu B
Autor Wiadomość
fredfm 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-01-14, 11:43   Sieć TT jak podłaczyć ogranicznik typu B

Witam Panowie

Mam pewien problem, w najbliższym czasie będę miał elektryka w nowo budowanym domku który ma mi poskładać do kupy rozdzielnię w domu. Jednak mam pytanie.

Dom jest wolno stojący, 50m od budynku znajduje się skrzynka prądowa do której doprowadzony został kabel ziemią od słupa - odległość ok 130m. I właśnie w tej skrzynce chciałbym zamontować dodatkowo ogranicznik przepięć typu B
Kiedyś kupiłem coś takiego:
Phoenix Contact ogranicznik FLT 35/3 2816881

czy mogę go użyć?? lub co muszę dokupić aby ochronnik miał sens motowania i działania.

W skrzynce domowej mam dodatkowo mieć zamontowany ochronnik typu C DEHN Dehnquard M DG M TNS275. Wg zezwolenia i projektu sieć mam tupu TT.. Proszę doradźcie czy jest sens wkładania tego ogranicznika do skrzynki, a jeżeli tak to jak go najrozsądniej podłączyć (gdyby elektryk nie wiedział).
Mam jeszcze w domu po sztuce ograniczników jak DEHNport 255 SPD No. 900100 oraz DEHNbridge 35A 900121. Może jeszcze je dołożyć??

I co najlepsze do rozdzielni domowej nie mam pociągniętego żadnego uziemienia?? Czy mogę jeszcze jakoś je zrobić?? Ocieplenie i tynki wykonane:(

elpapiotr 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-01-14, 19:09   Sieć TT jak podłaczyć ogranicznik typu B

Witam.
Cytat:
I co najlepsze do rozdzielni domowej nie mam pociągniętego żadnego uziemienia?? Czy mogę jeszcze jakoś je zrobić?? Ocieplenie i tynki wykonane:(
To skąd, kolego fredfm weźmiesz PE ? Gdzie był elektryk, że o kierowniku budowy nie wspomnę ?

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 16-01-14, 21:46   

Kolego Fredfm napisałeś:
Cytat:
Dom jest wolno stojący, 50m od budynku znajduje się skrzynka prądowa do której doprowadzony został kabel ziemią od słupa - odległość ok 130m. I właśnie w tej skrzynce chciałbym zamontować dodatkowo ogranicznik przepięć typu B

zasadnicze kwestie
1. Brak specyfikacji czy ów ochronnik może pracować w strefie 0b (LPZ) bo zapewne 50m od budynku z taką strefą należy się liczyć
2. w linku brak jest dokładniejszych informacji o produkcie -poza tym że został zastąpiony.

Cytat:
czy mogę go użyć?? lub co muszę dokupić aby ochronnik miał sens motowania i działania.

Najpierw analizujemy do czego ma służyć -gdzie ma być instalowany ,z jakimi parametrami prądu udarowego/przepięcia mamy do czynienia w miejscu planowego zainstalowania,uklad sieci ,ochrona LPS lub jej brak itp- następnie stosownie do tego (i wielu innych założeń...)dobieramy ów ochronnik jego stopień i parametry nie odwrotnie podobną sytuację miał autor wątku tu
http://www.forumsep.pl/vi...=12238&start=15
najpierw zakupione i wręcz zamontowane zostały ochronniki klasy B(port) C wraz z dławikami w jednej rozdzielnicy ,później autor pytał czy wszystko jest ok
Proponuje zapoznać się z wątkiem tam umieściłem sporo istotnych informacji które mogą również Tobie się przydać.
Cytat:
Wg zezwolenia i projektu sieć mam tupu TT.

a dalej piszesz:

Cytat:
I co najlepsze do rozdzielni domowej nie mam pociągniętego żadnego uziemienia??

Możesz to wyjaśnić?
W skrzynce na zewnątrz możesz zastosować DEHN PORT255 w wątku do którego link podałem opisane są "odległości"-ochronnik może pracować w strefie 0b jednak w układie TT owy ochronnik winien pracować w układzie"3+1" (wymaga dodatkowego modułu )
odleglość skrzynki od domu pozwala zastosować w domu bez dławika ochronnik DEHNquard "3+1" przystosowany do pracy w sieci TT
DEHN Dehnquard podany przez Ciebie model DG M TNS275- nie jest przystosowany do pracy w sieci TT. DEHNbridge 35A 900121 -który stanowi dławik odsp. nie musi w twoim przypadku być stosowany ze względu na odległość pomiędzy skrzynką a domem pow 15m.
Pamiętać należy że podany sposób konfiguracji ochronników nie zapewnia poprawnej pracy układu ochrony SPD- proszę o zapoznanie się choćby z informacjami w linku.
Podstawę stanowi właściwe uziemienie(układ TT!!!) oraz poprawnie wykonane połączenia wyrównawcze-ale to początek wstęp do poprawnej ochrony SPD budynku .
To co opisałem to tzw "telegraficzny skrót" -problemem winien się zająć elektryk znający się na zagadnieniach ochrony przepięciowej i odgromowej budynków-nie jest to wcale takie oczywiste niestety nie każdy elektryk ma o tym pojęcie przykład autora sasiedniego wątku gdzie elektryk przez Niego najęty..... :-({|=
Powodzenia

Pozdrawiam
Robert

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 16-01-14, 21:55   

A kto by się takimi pierdołami przejmował?
Buduje się tak by było najtaniej a później pisze się błagalne posty na forach oczekując na pomoc różnej maści samozwańczych "ekspertów" którzy za "pomoga" udzielą takiej rady jakiej pytający oczekuje.
Jednak owe najtaniej nie dotyczy marmurów i złotogłowia czy przepychu przelewającego się z wystroju, ale najtańszy element jakim jest instalacja elektryczna trzeba okroić do niemalże zera.
To, że jest to naigrywanie się ze standardów i często jest równoznaczne z wprowadzeniem zagrożenia porażeniem czy pożarem znaczenia żadnego nie ma.
Liczy się "zaoszczędzona" kasa.
Taka jest mentalność nadwiślańskich "budowniczych".

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 16-01-14, 22:24   

[quote="fredfm"]I co najlepsze do rozdzielni domowej nie mam pociągniętego żadnego uziemienia?? [/quote]
Czyli ani fundamentowego ani otokowego a o odgromówce nie wspomnę .
[quote="fredfm"]i projektu [/quote]
Co to był za projektant co nie przewidział podstawowych elementów ochrony przeciwporażeniowej .
[quote="fredfm"]a jeżeli tak to jak go najrozsądniej podłączyć (gdyby elektryk nie wiedział). [/quote]
To był ten projektant.

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 16-01-14, 23:32   

Tutaj jest Panowie prawdopodobnie dużo poważniejszy problem niż ochrona SPD :
Napisałem uprzednio kierując te słowa do Autora :
Cytat:
Cytat:
Wg zezwolenia i projektu sieć mam tupu TT.

a dalej piszesz:

Cytat:
Cytat:
I co najlepsze do rozdzielni domowej nie mam pociągniętego żadnego uziemienia??

Możesz to wyjaśnić?

Czekam na "jakieś "wyjaśnienia autora!
Układ TT bez uziemień ? Elektryk oparł więc ochronę na przewodzie N sieci TT? A może okazała się zbędna ](*,)
Nie chcę pochopnie oceniać czy wyciągać wnioski zwyczajnie poczekam może Autor wątku coś "przeoczył"

Pozdrawiam
Robert

elpapiotr 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-01-14, 23:52   

Witam.

Przecież wcześniej napisałem, kolego robert99 -
Cytat:
To skąd, kolego fredfm weźmiesz PE ?

Jakoś cisza nastała i autora brak.

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 17-01-14, 00:18   

Masz rację kolego ,poczekajmy więc ...

Pozdrawiam
Robert

fredfm 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-01-14, 08:36   

Koledzy autor jest:) Pierwsze dziękuję za odpowiedzi!!

Więc tak, domu bynajmniej nie budowałem najtańszymi kosztami. Staram się od początku żeby wszystko było jak najlepiej zrobione. Nie znam się na wszystkim, więc poniekąd nie mogłem mieć kontroli nad pewnymi sprawami.. Zdawałem się na "pomysły" mądrzejszych, czyli osób które mi dom budowały. Na etapie prac ziemnych czy wznoszenia ścian kilkukrotnie pytałem majstra o bednarkę czy coś podobnego. Twierdził że zawsze jest na to czas. Teraz jak widzę jest już trochę późno. Wczoraj robiłem dokładny przegląd skrzynki. Mam zostawiony jeden kanał biegnący na zewnątrz budynku. Mógłbym nim "puścić" przewód do uziemienia, a na zewnątrz wkopać bednarkę. Nie wiem czy dobrze myślę.

Więc jeszcze raz napiszę, na obecną chwilę nie mam żadnego ale to żadnego uziemienia:(( Rodzaj sieci sprawdziłem jeszcze raz, jest to TT.

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 17-01-14, 12:11   

Cytat:
Więc jeszcze raz napiszę, na obecną chwilę nie mam żadnego ale to żadnego uziemienia:(( Rodzaj sieci sprawdziłem jeszcze raz, jest to TT.

Więc na chwilę obecną nie masz żadnej ochrony!
Cytat:
Na etapie prac ziemnych czy wznoszenia ścian kilkukrotnie pytałem majstra o bednarkę czy coś podobnego. Twierdził że zawsze jest na to czas

Zalecany jest sztuczny uziom fundamentowy - niech więc ów "majster" dołoży na obecnym etapie ów uziom... :mrgreen:

Pozdrawiam
Robert

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 17-01-14, 15:53   

[quote="robert99"]dołoży na obecnym etapie ów uziom[/quote]
wydaje mi się że to musztarda po obiedzie fundamenty dawno w ziemi .
[quote="fredfm"]Dom jest wolno stojący,[/quote]
Zapewne tylko otok tu będzie .

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 17-01-14, 17:48   

Moje stwierdzenie :

Cytat:
Zalecany jest sztuczny uziom fundamentowy - niech więc ów "majster" dołoży na obecnym etapie ów uziom...

-było czysto retoryczne :mrgreen: ,nie znam technologi która pozwoli na obecnym etapie wykonania sztucznego uziomu fund.
Simcode :
Cytat:

Zapewne tylko otok tu będzie

Są też inne rodzaje uziomu ...
Tak czy inaczej taki stan nie może istnieć ... :!:

Pozdrawiam
Robert

Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 18-01-14, 00:34   Re: Sieć TT jak podłaczyć ogranicznik typu B

fredfm napisał/a:
Mam pewien problem, w najbliższym czasie będę miał elektryka w nowo budowanym domku który ma mi poskładać do kupy rozdzielnię w domu. Jednak mam pytanie.
To kolega pewnie nie wie,że rozdzielnica w TT jest trochę inna niż w sieci TN.

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 18-01-14, 14:53   

Autor wątku napisał:
Cytat:
Mam zostawiony jeden kanał biegnący na zewnątrz budynku. Mógłbym nim "puścić" przewód do uziemienia, a na zewnątrz wkopać bednarkę. Nie wiem czy dobrze myślę.

W "najniższym " punkcie budynku winna być zaprojektowana GSW/GSU do której to winny być sprowadzone wszystkie przewody połączeń wyrównawczych budynku owa szyna winna być uziemiona ,uziom winien posiadać możliwie niską wartość rezystancji ,jeśli do ochrony przed dotykiem pośrednim dla wszystkich obwodów elektrycznych zastosowano wyłączniki RCD wówczas wartość uziemienia zależna jest od prądów różnicowych zastosowanego (nych) wyłączników ,bednarka może stanowić materiał stosowany do uziomów jednak istotne są wymiary owej bednarki , jest kilka rodzajów uziomów może to być uziom otokowy-o czym wspomniał kol simcode ,rodzaj i kształt uziomu zależy od jego funkcji nie wiemy na przykład czy Twój budynek posiada instalację odgromową - co istotnie determinuje wartość rezystancji uziemienia oraz kształt i rodzaj uziomu.
Przewody stosowanych zarówno do połączeń wyrównawczych jak i do połączenia GSW/GSU budynku z uziomem winny posiadać stosowne przekroje
GSW/GSU budynku należy połączyć przewodem ochronnym z listwą zaciskową PE rozdzielnicy
Wszystkie te i inne informacje winien zawierać projekt instalacji elektrycznej
Wszystkie obwody instalacji elektrycznej wspomnianego budynku winny być zabezpieczone wyłącznikiem/wyłącznikami różnicowo-prądowymi (zapewnienie ochrony przed dotykiem pośrednim na drodze wyłączników nadprądowych w sieci TT nie jest zabronione jednak praktycznie osiągnięcie rezystancji uziemienia na poziomie wystarczajacym (i stałym w czasie) do spełnienia warunków SWZ w odpowiednio krótkim czasie , kolejnych obwodów zabezpieczonych w/w wyłącznikami -jest mało prawdopodobne)
Problemem instalacji uziemień i ochrony SPD winien zająć się "fachowiec" tematy które zasygnalizowałem stanowią jedynie "telegraficzny skrót " Twoja instalacja -jak wynika z opisu- jest w powijakach w stosunku do wymagań nie tylko przy ochronie SPD ale przy p.porażniowej stawianej instalacjom pracującym w sieci TT
Tak więc nie stanowi to złośliwość z mojej strony ale radzę by tematem zajęła się firma która zatrudnia fachowców w wymienionych dziedzinach , sami wraz z majstrami -jakich pośrednio opisałeś nie poradzicie sobie z tematem ..
Powodzenia

Pozdrawiam
Robert

Odpowiedz do tematu