Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ochronnik typ II
Autor Wiadomość
Raszan 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-02-14, 09:21   

robert99 napisał/a:
Cytat:
Zaciski 1-25. Nie było napisane czy linka czy drut.

Nie znam takiego rozróżnienia ,ze względu na omawiane pola przekrojów

Znaczenie czysto praktyczne. Przewód wielodrutowy ma większą średnicę niż pojedynczy drut. Często więc w zacisk mieści się linka o stopień mniejsza niż drut. Dodatkowo pogarsza sprawę konieczność użycia końcówek tulejkowych. Aparatura modułowa ma akurat zaciski skrzynkowe, więc można by się obejść bez tulejek. Wracając do konkretnego przykładu - bardzo możliwe, że w te zaciski linka 25 się nie zmieści.

Cytat:

W którym miejscu wspomnianej normy jest taki zapis odnośnie SPD2 - bo rozumiem że o takich mowa ?

Nie wiem, bo jej nie czytałem. A ta norma wspomina w ogóle o przewodach do SPD2 ?

Cytat:

Jak mniemam autorzy umieścili w niej niemal wszystko od silników poprzez instalacje elektryczne po instalacje LPS i ochronę SPD ..? (jest coś może o instalacjach hydraulicznych ?- to oczywiście żart \:D/ )

Podobnie zrobił prof. H. Markiewicz pisząc "Instalacje elektryczne". Podobny jest "Poradnik inżyniera elektryka" choć ten jest trzytomowy. Nie wspomnę już o "Instalacjach elektrycznych i teletechnicznych. Poradnik montera i inżyniera elektryka" pod redakcją dr J. Strzałki. Nie jest problemem obszerność tematyczna tylko wiarygodność.

Akurat wspomniana książka jako jedyna podaje przekrój przewodów do ochronników kl. II, potwierdzając przytoczone przeze mnie wcześniej wytyczne PN-EN 62305-4. Czyli wystarczy przekrój 4mm kw.

W żadnej innej publikacji nie mogę znaleźć odpowiedzi na bardzo proste pytanie. Jakimi przewodami podłączyć SPD typ. II (klasa C) w rozdzielnicy zabezpieczonej np. gG/gL 63A, przy przewodach fazowych z CU o przekroju poprzecznym 16mm kw. Albo zabezpieczonej wyłącznikiem B16A/3 zasilonej przewodem 5x2,5.

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 04-02-14, 17:19   

Cytat:
Akurat wspomniana książka jako jedyna podaje przekrój przewodów do ochronników kl. II, potwierdzając przytoczone przeze mnie wcześniej wytyczne PN-EN 62305-4. Czyli wystarczy przekrój 4mm kw.

Skąd te informacje odnośnie minimalnego pola przekroju do podłączenia /zainstalowania SPD2 ?????????
Gdzie w normie jest taki zapis -przewertowałem i nie zauważam "
Dr. A Sowa istotnie stwierdza że pole przekroju przewodów uzależnić można od wartości zabezpieczenia poprzedzającego SPD2,
chętnie poznam podstawę (np normę) w/w założenia minimalnego pola przekroju niezbędnego do podłączenia w rozdzielnicy SPD2

Cytat:
W żadnej innej publikacji nie mogę znaleźć odpowiedzi na bardzo proste pytanie. Jakimi przewodami podłączyć SPD typ. II (klasa C) w rozdzielnicy zabezpieczonej np. gG/gL 63A, przy przewodach fazowych z CU o przekroju poprzecznym 16mm kw. Albo zabezpieczonej wyłącznikiem B16A/3 zasilonej przewodem 5x2,5

1. przypadek jeśli przed(zabezpieczenie poprzedzające ) SPD2 mamy gG/gL 63A i przewody 16mmkw to takie doprowadzasz do SPD2
2 przypadek "B16A/3 zasilonej przewodem 5x2,5" to do SPD2 doprowadzasz 2,5mmkw nie widzę podstawy by w tym wypadku nie wiadomo skąd do zacisków roboczych SPD2 doprowadzać zgodnie ze wcześniejszym założeniem min 4 mmkw , tak samo w przypadku 1 nie wiedzieć czemu miałby zostać podłączony ów ochronnik przekrojem nie 16mmkw a 4mmkw
Nie widzę uzasadnienia #-o

Pozdrawiam
Robert

Raszan 
Uczestnik forum

Wysłany: 05-02-14, 09:38   

robert99 napisał/a:

Gdzie w normie jest taki zapis -przewertowałem i nie zauważam "

W punkcie 5.5 Materiał i wymiary elementów łączących.
Tablica 1 - minimalne przekroje elementów łączących - strona 27 (PN-EN 62305-4) Mam wersję z 2009 roku. Nie wiem czy wersja z 2011 wprowadziła istotne zmiany.

Cytat:

1. przypadek jeśli przed(zabezpieczenie poprzedzające ) SPD2 mamy gG/gL 63A i przewody 16mmkw to takie doprowadzasz do SPD2
2 przypadek "B16A/3 zasilonej przewodem 5x2,5" to do SPD2 doprowadzasz 2,5mmkw (...)

Z czego to wynika. O to mi chodzi od samego początku.

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 05-02-14, 13:56   

Cytat:
W punkcie 5.5 Materiał i wymiary elementów łączących.
Tablica 1 - minimalne przekroje elementów łączących - strona 27 (PN-EN 62305-4) Mam wersję z 2009 roku. Nie wiem czy wersja z 2011 wprowadziła istotne zmiany.

Istotnie są informację odnośnie minimalnych przekrojów i tak :
PN-EN 62305-4 najpierw podano minimalny przekrój SPD2 jako 3mmkw późniejsza edycja podwoiła ów przekrój
Co ciekawe HD 60364 - 534 podaje informacje o 4mmkw ale
4 mm2 lub nie mniejszy niż przewody fazowe lub 4 mm2 jeśli przewody fazowe większe niż 4 mm2
Czyli w zaleceniach brak jest jakiejkolwiek jednoznaczności :mrgreen:
http://www.kup.piib.org.p...3_Bydgoszcz.pdf
(strona19)

Pozdrawiam
Robert

Raszan 
Uczestnik forum

Wysłany: 06-02-14, 10:23   

Rzeczywiście wytyczne nie są jednoznaczne.
Wiele dają do myślenia przebiegi napięcia w układzie SPD2 + przewody w zależności od długości przewodów. Napięcie maksymalne jest zależne między innymi od impedancji przewodów. Wychodzi na to, że nawet jeśli norma nie nakłada obowiązku stosowania przewodów większych niż 6mm to i tak nie warto oszczędzać na przekroju przewodu.

Bardzo dziękuję za pomoc.

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 07-02-14, 01:11   

Cytat:
Napięcie maksymalne jest zależne między innymi od impedancji przewodów.

Impedancji falowej to zgoła odmienne zagadnienie niż tradycyjnie rozumiana "impedancja" zjawiska falowe występujące przy stromości narastania impulsu np 10/350us to dużo bardziej złożone zagadnienie niż np impedancja pętli zwarcia przy "statycznym pomiarze "
to tak na marginesie.... :idea:

Pozdrawiam
Robert

Odpowiedz do tematu