Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Narzędzia XXI wieku.
Autor Wiadomość
arkan
[Usunięty]

Wysłany: 01-02-14, 07:35   Narzędzia XXI wieku.

](*,)
Na poniższym obrazku pokazany jest „dwubiegunowy wskaźnik napięcia” który znajduje się na wyposażeniu elektromonterów profesjonalnej firmy, Wskaźnik ten został wykonany przez kierownika robót elektrycznych z wieloletnim stażem. Używanie takiego wskaźnika jest w firmie obowiązkowe. Jeszcze pragnę nadmienić, że zdjęcie to, nie zostało zrobione w latach 70tych ubiegłego wieku a w roku 2014.

wskaznik napiecia.jpg
Plik ściągnięto 16500 raz(y) 12,2 KB

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 01-02-14, 09:35   

Wyżej wymieniony "wskaźnik napięcia żarówkowy " :idea: ma jednak pewną istotną przewagę nad elektronicznymi wersjami z roku 2014 pomijam w tym miejscu wskazanie wartości samego napięcia którego z oczywistych przyczyn "żarówkowy nie potrafi" mówimy więc o wskaźniku obecności napięcia a nie o "mierniku napięcia "

Proszę więc kolego wskaż ową przewagę -o ile jest ,lub wykaż w kilku zdaniach że się mylę i wskaźnik "nowoczesny" dwuprzewodowy obecności napięcia ,mimo mojej sugestii w pytaniu pod każdym względem przewyższa ową "nieudolną" i prymitywną wersję wskaźnika z Twojej ilustracji -obalając tym samym moją "hipotezę"
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź? :-"

Ps Nie jestem w tym momencie zwolennikiem stosowania jedynie zilustrowanych wskaźników [-X :arrow: ale pozostaję zwolennikiem rozumnego stosowania nowoczesnych wersji z 2014 roku -a może się mylę ? :idea:

Pozdrawiam
Robert

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 01-02-14, 11:46   

Kolego taki "przyrząd " jest bardzo niebezpieczny widziałem już ja owe bańki rozrywało ,z reguły jest to wtedy blisko oczu. Po za tym nie do wszystkiego się nadaje , wyobraź sobie nim pomiar na wyjściu z falownika czy innego przekształtnika. O sieciach IT nie wspomnę to wtedy jest kompletny bubel mogący doprowadzić do śmierci.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 01-02-14, 12:08   

Witam,

"Sposób na mohera" bo tak się nazywa ten przyrząd, nie raz udowodnił, że lodówka może zabić :D :D :D .
Ludzie przeważnie nie wierzą w mierniki, ale jak widzą, przykładowo że żarówka wpięta pomiędzy obudowę lodówki czy kuchenki a kran świeci to zmieniają zdanie.
W odpowiednich rękach, "sposób na mohera" jest jak najbardziej przydatnym urządzeniem.

Pozdrawiam. :mrgreen:

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 01-02-14, 17:45   

Kolego simcode należy rozważyć dwie kwestie :
1. owego moherowego przyrządu używa osoba wykwalifikowana która jest świadoma czego może spodziewać się po "badanym obwodzie" i gdzie może taką metodę zastosować - w temacie bowiem mowa jest o
Cytat:
dwubiegunowy wskaźnik napięcia” który znajduje się na wyposażeniu elektromonterów profesjonalnej firmy

W rękach amatora może istotnie okazać się niebezpieczny nawet w mieszkaniu
2
Cytat:
Po za tym nie do wszystkiego się nadaje , wyobraź sobie nim pomiar na wyjściu z falownika czy innego przekształtnika

W przypadku falowników i przekształtników nie wyobrażam sobie również pomiaru napięcia czy nawet wskazania jego poziomu "zwykłym" wskaźnikiem #-o
Cytat:
O sieciach IT nie wspomnę to wtedy jest kompletny bubel mogący doprowadzić do śmierci.
a co kolega simcode raczy sprawdzać w/w przyrządem w sieci IT(zwłaszcza gdy przewód N nie jest rozprowadzony)?

Jednak pomimo wyżej wymienionych kwestii bezpieczeństwa czy celowości pomiaru owym "moherem" pytanie moje skierowane było do Autora wątku i zostało dość jasno sprecyzowane i nie bezcelowe ,zachęcam więc Autora wątku do dyskusji - nic bowiem owo pytanie nie straciło na swej celowości .

Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony przez robert99 01-02-14, 18:22, w całości zmieniany 1 raz  

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 01-02-14, 18:02   

[quote="robert99"]W przypadku falowników i przekształtników nie wyobrażam sobie również pomiaru napięcia czy nawet wskazania jego poziomu "zwykłym" wskaźnikiem[/quote]
Tu by się mógł kolega z dziwić, nie dawno mierzyłem napięcie wyjściowe na falowniku LG napędzał elektrobęben wypasionym multimetrem i co pokazywał bzdury (napięcie było nie stabilne) więc zmierzyłem zwykłym wskaźnikiem cyfrowym ;Digi Czek i sukces .W sieci IT można zmierzyć dobrym wskaźnikiem (nie tym instrumentem) wielkość napięcia fazy doziemionej względem PE . Myśmy nie powinni tego nawet omawiać, a tego majstra powinni pogonić .

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 01-02-14, 18:38   

Kolego simcode
Cytat:
Myśmy nie powinni tego nawet omawiać, a tego majstra powinni pogonić

Tu nie chodzi o implikacje które Ty poruszyłeś czy do których ja nawiązałem w ostatnim poście ,nie jest też moim celem ocena owego "majstra" - to zapewne zrobili już inni ...
Chodziło o zupełnie inne kwestie -do których nawiązałem w pierwszym poście - a do dyskusji nad którymi zachęcałem Autora a sednem których pozostaje właściwa interpretacja odczytu/interpretacji wskazań :
a) nowoczesnego dwuprzewodowego wskaźnika obecności napięcia "2014"
b) starego "mohera" zilustrowanego przez Autora
Nie umniejszam tym samym zagadnień bezpieczeństwa poruszonych przez Ciebie

Nadal czekam na odpowiedź Autora w kontekście pierwszego mojego postu ....nim coś ocenimy i jednoznacznie odrzucimy warto znać wszystkie implikacje stosowanych metod czyli wszystkie "za i przeciw" -zachęcam Autora raz jeszcze do dyskusji (w tym miejscu prośba do kol Arkan -proszę na obronę nowych metod a odrzucenie "dawnej" nie przepisywać kwestii poruszanych przez kol simcode -to już dyskutowaliśmy :mrgreen: )
Zapraszam ;-)

Pozdrawiam
Robert

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 01-02-14, 19:53   

Dyskusji nigdy za wiele a dwubiegunowy wskaźnik napięcia jest obarczony podstawowym błędem.
Może wskazać (ten na pewno) brak napięcia przy jego obecności.

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 01-02-14, 21:13   

Cytat:
Może wskazać (ten na pewno) brak napięcia przy jego obecności
=D> =D>

Z tym tylko że problem-tylko w nieco odwrotnej sekwencji- #-o dotyczy również tzw profesjonalnych wskaźników napięcia dwuprzewodowych charakteryzujących się dużą impedancją wewnętrzną :^o

Pozdrawiam
Robert

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 01-02-14, 21:26   

Są jeszcze wskaźniki tym błędem nieobarczone.

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 01-02-14, 22:36   

A może konkretny przykładzik?

Pozdrawiam
Robert

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 01-02-14, 23:00   

To nie wiesz w jaki sposób sprawdza się obecność napięcia np. w rozdzielniach SN?

robert99 
Aktywny uczestnik forum
IRSEP o. Wrocław

Wysłany: 02-02-14, 01:19   

Nie jest istotne "co ja wiem" poruszamy się w obrębie Nn i proszę jedynie o przykładzik wskaznika obecności napięcia w obwodach elektrycznych 230/400V napisałeś bowiem w kontekście dyskusji:
Ja napisałem :
Cytat:

Z tym tylko że problem-tylko w nieco odwrotnej sekwencji-dotyczy również tzw profesjonalnych wskaźników napięcia dwuprzewodowych charakteryzujących się dużą impedancją wewnętrzną

Ty z kolei odparłeś :
Cytat:
Są jeszcze wskaźniki tym błędem nieobarczone.

A następnie
Cytat:
To nie wiesz w jaki sposób sprawdza się obecność napięcia np. w rozdzielniach SN?

We wskaźnikach napięcia SN najczęściej stosuje się metodę pomiaru opartą o pojemnościowy dzielnik napięcia (rzadziej rezystancyjny) gdzie sam wskaźnik podłączony jest po stronie niskonapięciowej , nie jest jednak tematem dyskusji omawianie poszczególnych metod wykorzystywanych we wskaźnikach napięcia SN
Prosiłem Cie kolego jednak o podanie konkretnego przykładu wskaźnika napięcia (Nn) nieobarczonego omawianym błędem wynikającym z "dużej impedancji wewnętrznej przyrządu -wskaźnika "
Proszę więc o konkretny przykład-model :idea:

Pozdrawiam
Robert

arkan
[Usunięty]

Wysłany: 02-02-14, 07:49   

robert99 napisał/a:
Wyżej wymieniony "wskaźnik napięcia żarówkowy " :idea: ma jednak pewną istotną przewagę nad elektronicznymi wersjami z roku 2014 pomijam w tym miejscu wskazanie wartości samego napięcia którego z oczywistych przyczyn "żarówkowy nie potrafi" mówimy więc o wskaźniku obecności napięcia a nie o "mierniku napięcia "

Proszę więc kolego wskaż ową przewagę -o ile jest ,lub wykaż w kilku zdaniach że się mylę i wskaźnik "nowoczesny" dwuprzewodowy obecności napięcia ,mimo mojej sugestii w pytaniu pod każdym względem przewyższa ową "nieudolną" i prymitywną wersję wskaźnika z Twojej ilustracji -obalając tym samym moją "hipotezę"

Podstawową i chyba niezaprzeczalną przewagą nowoczesnych wskaźników jest BEZPIECZEŃSTWO. I niema tu znaczenia czy ten pseudo przyrząd pomiarowy jest w rękach profesjonalisty czy też amatora.

Żarówka na drucie nigdy by nie uzyskałaby znaku bezpieczeństwa.

Osoba używająca takich przyrządów musi być w 100 procentach nieomylna. Musi być pewna, że to co robi jest bezbłędne i bezpieczne. W innym przypadku może mieć to bolesna skutki.

Szczerze życzę Tobie kolego Robert99 aby nigdy coś takiego nie eksplodowało przed twoimi oczami. :idea: :shock:

kkas12 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 02-02-14, 09:08   

Cytat:
Prosiłem Cie kolego jednak o podanie konkretnego przykładu wskaźnika napięcia (Nn) nieobarczonego omawianym błędem wynikającym z "dużej impedancji wewnętrznej przyrządu -wskaźnika "
Nie kolego impedancja wewnętrzna nie ma tu żadnego znaczenia tak jak i ilość biegunów wskaźnika.
On ma wskazać ze stuprocentową pewnością stan faktyczny w momencie sprawdzania.
Tylko to się dla elektryka liczy a nie sekrety jego budowy.
Nie może być tak, że brak N lub ta sama faza zamiast N wskaże nam brak napięcia.
Nie pisz więc kolejnej "rozprawy doktorskiej" na prosty i błahy temat, lecz istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika.

Był kiedyś identyczny wątek http://www.forumsep.pl/vi...der=asc&start=0
Brałeś w nim czynny udział w podobnym stylu.
Więc nic dziwnego, że "zapomniałeś" ale na litość Boską nie każ nam po raz drugi jeść tej samej żaby.

Odpowiedz do tematu