Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Termik ZB 150
Autor Wiadomość
Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 14-03-14, 21:23   Termik ZB 150

Głupio się przyznać ale nie wiem wszystkiego :-k
Przeglądając ofertę zabezpieczeń termicznych trafiłem na taki termik
http://www.plcs.net.pl/in...-zb150-100.html
I nie wiem do czego służy te pokrętło niebieskie z oznaczeniem H A?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-03-14, 22:12   

A po angielsku kolega umie H-hand A -automat. bardzo dobre termiki klepią je od 40 lat

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 14-03-14, 22:21   

Ręka auto - ok. Ale nadal nie rozumiem tej funkcji. Co ona realizuje?
Sorry za być może naiwne pytania - nie stykam się zbyt często z takimi urządzeniami, stąd zaciekawienie.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum
wkładam kij w mrowisko

Wysłany: 15-03-14, 07:32   

Janek.G napisał/a:
Ale nadal nie rozumiem tej funkcji. Co ona realizuje?
Przycisk RESET w pozycji H: po wyłączeniu/zadziałaniu termik rozłącza styki 95-96, zwiera styki 97-98 i tak pozostaje do czasu aż użyjesz ręki ;-) (do włączenia oczywiście)

Przycisk w RESET w pozycji A: działanie jak wyżej, ale po ostygnięciu termika samoczynnie załączają się styki 95-96 i rozłączają 97-98, czyli silnik znów startuje. To taki autoreset.

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 18-03-14, 22:22   

A, to o to chodzi- dzięki.
Ale czy taki "autoreset" jest bezpieczny?

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum
wkładam kij w mrowisko

Wysłany: 18-03-14, 23:38   

Janek.G napisał/a:
Ale czy taki "autoreset" jest bezpieczny?
W przypadku silników niezbyt:
e-sparks napisał/a:
czyli silnik znów startuje
chyba że ponowne uruchomienie napędu wymaga interwencji obsługi (to zależy od sposobu sterowania).

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 19-03-14, 14:54   

Silnik nie ma prawa sam wystartować po zresetowaniu zabrania tego Norma o minimalnych wymaganiach dla maszyn i urządzeń.

CKCK 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-03-14, 13:19   

Witam!
Kol.simcode moze nr tej normy?
Pozdrawiam CK

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 20-03-14, 14:42   

[quote="CKCK"]Kol.simcode moze nr tej normy? [/quote]
A uważasz że nie ma ? Ba żeby tylko Norma jest jeszcze akt wyższej wagi, I to obowiązkowy do stosowania.

b@b@ 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-03-14, 17:55   

simcode napisał/a:
Silnik nie ma prawa sam wystartować po zresetowaniu zabrania tego Norma o minimalnych wymaganiach dla maszyn i urządzeń.

Znów mam kłopot przez interpretacje kol. simcode - moja pompa głębinowa sama startuje po wyłączeniu i ostygnięciu - czy grozi mi kara za takie ustawienie zabezpieczenia termicznego?

A mówiąc poważnie - nie uogólniaj kolego, bo ten przełącznik H-A jest po to, żeby go używać w zależności od potrzeby.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 20-03-14, 18:00   

[quote="b@b@"] moja pompa głębinowa sama startuje po wyłączeniu i ostygnięciu - czy grozi mi kara za takie ustawienie zabezpieczenia termicznego?
[/quote]
Kolego u ciebie w domu to ona może i tańczyć. Uogólniam poważnie.

b@b@ 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-03-14, 18:25   

"Moja" to znaczy zaprojektowana w lokalnych stacjach ujęć wody - jeśli bezobsługowa stacja wymagałaby człowieka do naciskania czasem guziczka - kiepsko oceniliby mnie mieszkańcy 12 wiosek i miasta.

simcode napisał/a:
Kolego u ciebie w domu to ona może i tańczyć.
I wypraszam sobie takie wycieczki.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 20-03-14, 18:47   

No i wkraczamy na inne pole widzę że kolega ma świadomość że urządzenie urządzeniu nie równe . Więc oba akty PN HD i Dyrektywa takowe możliwości przewidują . Ja opisuje zasadność stwierdzenia o nie załączaniu się urządzeń po awaryjnym zatrzymaniu, bo to jest zasada ogólna i wyjątków nie będziemy omawiać bo by nam dnia nie starczyło .W przypadku bezobsługowej pompy głębinowej dla całej wsi jak najbardziej zasadne zastosowanie tego rozwiązania.Choć zastosowałbym bardziej wyrafinowane urządzenie do ochrony tej pompy .Mam na myśli nowoczesne sterowniki silnikowe np.MICOM czy MINIMUZ chronił bym ją wtedy od suchobiegu czy od wielokrotności załączeń po awaryjnym wyłączeniu.
Ps. Sorry wycofuję ten zwrot .

b@b@ 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 08:26   

Prosiłem kol. o powstrzymanie się od osobistych wycieczek, a kol.
simcode napisał/a:
No i wkraczamy na inne pole widzę że kolega ma świadomość że urządzenie urządzeniu nie równe
zasuwa tekst o mojej świadomości.
Ja piszę o zjawisku i podając prosty przykład, że nie można autorytatywnie twierdzić, że każde urządzenie musi być załączane w trybie ręcznego sterowania. I tyle.
Więc albo proszę to potwierdzić, albo nie, a nie kluczyć:
simcode napisał/a:
Ja opisuje zasadność stwierdzenia o nie załączaniu się urządzeń po awaryjnym zatrzymaniu, bo to jest zasada ogólna i wyjątków nie będziemy omawiać bo by nam dnia nie starczyło
i mówić o braku czasu.
Bo na nauki o swoich propozycjach ma kol czas:
simcode napisał/a:
W przypadku bezobsługowej pompy głębinowej dla całej wsi jak najbardziej zasadne zastosowanie tego rozwiązania.Choć zastosowałbym bardziej wyrafinowane urządzenie do ochrony tej pompy .Mam na myśli nowoczesne sterowniki silnikowe np.MICOM czy MINIMUZ chronił bym ją wtedy od suchobiegu czy od wielokrotności załączeń po awaryjnym wyłączeniu.

Po pierwsze, rady spóźnione, w takich SUW'ach inwestor wymaga wyrafinowanej automatyki z trunkingiem do firmy zarządzającej siecią wodociągową, o której nie ma sensu tu wspominać. Lepiej podać prosty przykład na swoją tezę, i to zrobiłem.
Po drugie przecież cytowane przez kol. rozwiązania też pracują w trybie AUTO, czyli kol. pisze o zasadności trybu R, by na dowód tej zasadności radzi stosować rozwiązania pracujące w trybie A.
Czyli takie "jestem za, a nawet przeciw".
A rzecz jest tylko o małym przełączniku, który nieraz może być w pozycji H (lub R), i jest to nie tylko dozwolone, ale i konieczne.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-03-14, 18:24   

O rany kolego... ja ani za pierwszym ani teraz żadnych wycieczek nie robię informacja o świadomości kolegi dotyczyła jego dużej wiedzy w tej materii wiec tak jak później pisałem że szkoda czasu bo kolega zna te zagadnienia .
[quote="b@b@"]Po pierwsze, rady spóźnione, w takich SUW'ach inwestor wymaga wyrafinowanej automatyki z trunkingiem do firmy zarządzającej siecią wodociągową, o której nie ma sensu tu wspominać. Lepiej podać prosty przykład na swoją tezę, i to zrobiłem.
Po drugie przecież cytowane przez kol. rozwiązania też pracują w trybie AUTO, czyli kol. pisze o zasadności trybu R, by na dowód tej zasadności radzi stosować rozwiązania pracujące w trybie A. [/quote]

I bardzo dobrze że tak pracują bo odstępstwa w przepisach na to pozwalają ,zaś coś się dowiedziałem bo tym zagadnieniem się w ogóle nie zajmuję nie moja branża więc nie ma żadnych spóźnionych wiadomości.
[quote="b@b@"] i jest to nie tylko dozwolone, ale i konieczne.[/quote]
Tylko co to ma do tego wiekowego termika nic, bo patrzysz z perspektywy tej pompy . A to nie ma się jak do tematu .Cytowane przez ze mnie urządzenia pracują u mnie wszędzie (H) bo tak nakazują przepisy dla tych urządzeń.

Odpowiedz do tematu