Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Obwód zasilania opraw awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego
Autor Wiadomość
scss 
Uczestnik forum


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 119
Skąd: podlaskie
Wysłany: 13-05-14, 17:12   Obwód zasilania opraw awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego

Witam!

Czy do obwodu zasilania opraw awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego można podłączać inne odbiorniki typu "zwykłe" oprawy oświetleniowe lub odbiorniki telewizyjne,itp. Inaczej mówiąc: czy obwód zasilający oprawy awaryjne musi być wydzielonym bezpośrednim obwodem. Czy jest jakaś podstawa prawna to jednoznacznie definiująca? Ja niczego nie mogę znaleźć w tym temacie.

Pozdrawiam.
_________________
Pozdrawiam.
 
     
Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek


Pomógł: 1053 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 3992
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-05-14, 20:02   

Witam
Cytat kolegi scss:
Cytat:
Czy jest jakaś podstawa prawna to jednoznacznie definiująca? Ja niczego nie mogę znaleźć w tym temacie.

Czy na wszytko musi być podstawa prawna, a logiczne rozumowanie.
Obwód zasilania opraw awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego jest obwodem dedykowanym dla konkretnego celu, ważnego ze względu ochrony przeciwpożarowej, a ma umożliwiać bezpieczną ewakuację z budynku.
To nie jest oświetlenie ogólne.
Zresztą w Rozporządzeniu prawnym w sprawie warunków technicznych dla budynków jest zapis:

§ 190. W budynku wielorodzinnym oświetlenie i odbiorniki w pomieszczeniach komunikacji ogólnej oraz technicznych i gospodarczych powinny być zasilane z tablic administracyjnych.

Czyli nie związanych z oświetleniem bytowym. A druga sprawa to w tym samym Rozporządzeniu jest zapis aby stosować wydzielone obwody gniazd i oświetlenia. A trzecia sprawa to obwody oświetlenia awaryjnego ( w tym znaków kierunkowych i oświetlenia drogi ewakuacji ) podlegają pod okresowe raz w roku testowanie i są instalacjami ppoż.
I jak kolega wyobraża sobie podłączenie do tych obwodów innych odbiorników ?
A żaden projektant nie zrobi takiego babola o jakim kolega wspomniał.
 
     
scss 
Uczestnik forum


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 119
Skąd: podlaskie
Wysłany: 16-05-14, 10:36   

Witam!

Problemem jest to, że mam taką sytuację, iż do obwodu zasilania opraw awaryjnych (w tym także kierunkowych), zostały podpięte inne odbiorniki "bytowe"- jak to kolega ładnie nazwał.
I teraz szukam podstawy prawnej aby tą sytuacje rozwiązać, a dokładnie "nakazać" administratorowi budynku rozdzielenia tychże obwodów. Niestety rzeczywistość w tym kraju jest taka, że jak nie ma na coś paragrafu to nie ma potrzeby modyfikacji instalacji, o logice nie wspominając. Według mnie obwody zasilania wszystkiego co ma związek z ppoż., tj. awaryjne oświetlenie ewakuacyjne, pompy ppoż, główne wyłączniki obiektu, itp. powinny być zasilane niezależnie i z wydzielonych obwodów, a dodatkowo odpowiednim oprzewodowaniem ogniotrwałym.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
_________________
Pozdrawiam.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group