Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyzwalanie wyłącznika RCD
Autor Wiadomość
Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 24-01-15, 18:45   Wyzwalanie wyłącznika RCD

Witam. Mam problem którego nie mogę "rozkminić" a głównymi aktorami są różnicówki.
Sceneria:
Jestem u szwagra (co prawda cioteczny aczkolwiek), w aucie tylko zwykły miernik (T5-600), gadu gadu i szwagier mówi iż "myjka ciśnieniowa mu "wali" różnicówkę ale nie od tego gniazda tylko siłową". Mówię zaraz sprawdzę i naprawię a ty leć do sklepu póki otwarty - kup wynagrodzenie za pracę - przechwaliłem się. Nie dosyć, że nie naprawiłem to w sumie nie wiem co może być.
A dzieje się tak.
Mamy rozdzielnicę a w niej na wejściu FR potem RCD 300 mA z niej wychodzi na RCD 30mA 4p (cztery obwody trójfazowe zabezpieczone C16/3) oraz na RCD jednofazową i odpowiednio 3 obwody gniazd (B16) i dwa oświetlenia (B10). Po podłączeniu myjki jednofazowej do gniazda wyskakuje RCD siłowa ale jednofazowa trzyma. Myjka sprawna (w domu działa). Zwarcie przewodów N-PE na tyle o ile można sprawdzić w.w. przyrządem nie ma. Gniazda obciążałem suszarką do włosów - działają, myjka wyrzuca. Gdy są obciążone obwody jednofazowe a "eSki" siłowe wyłączone to przy manipulowaniu FR-em wyskakiwała mi różnicówka 4p.
W następną sobotę pojadę ze sprzętem i pomierzę aczkolwiek nie daje mi to spokoju: Kij diabeł? Jak myślicie?
Ps. Wypłata w lodówce stoi - muszę naprawić :mrgreen:

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-01-15, 19:50   

Zapodaj odręczny schemat.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 24-01-15, 20:38   

Mi generalnie "skakały" różnicówki jak źle N-ki były podłączone (oczywiście, bez obciążenia wszystko było cacy). To znaczy wyjścia z wyłącznika RCD się "pogmatwały".
Wykonaj taki test: Przepnij jedną różnicówkę na osobny obwód zasilania i podciągnik sobie (np. na przedłużaczu) zasilanie do myjki.

Oczywiście wypada wykonać badanie izolacji. Ciągłość przewodów ochronnych.
Możesz też wykonać ciągłość szyn N za wyłącznikami RCD (przy wyłączonych różnicówkach).
Jeżeli znajdziesz taką ciągłość, to coś jest pomieszane.
Jeżeli masz czym to wykonaj badanie wyłączników RCD.

Resztę, kombinuj sam :)

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 24-01-15, 23:24   

kozi966 napisał/a:
Przepnij jedną różnicówkę na osobny obwód zasilania i podciągnik sobie (np. na przedłużaczu) zasilanie do myjki.

Robiłem test myjki poprzez podłączenie jej do instalacji w domu (też z wył. różnicowoprądowym) śmiga.
N nie jest "pomieszany" bo owa pomyłka szybko się ujawnia -zaraz po dołączeniu obciążenia. Tutaj zamiast RWM-a chodziłem z suszarką do włosów po hali - wszędzie działa.
Zastanawia mnie dlaczego jak włączałem/wyłączałem rozdzielnicę FR to ona wyskakiwała.
Podjadę tam z MPI może coś pomoże.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-01-15, 23:36   

Kolega kozi ma rację , chodzisz z suszarką która jest w 2 klasie a to nie problem obciążenia tylko pomieszanych N z PE myjka ma zasilanie wodą i tu jest problem.

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-01-15, 00:29   

simcode napisał/a:
myjka ma zasilanie wodą i tu jest problem

A woda jest izolatorem i RCD nie zadziała :D Chyba, że wąż do myjki jest stalowy ;) lub zbrojony.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-01-15, 15:02   

[quote="upin"]A woda jest izolatorem i RCD nie zadziała [/quote]
Ja bym tak odważnie nie napisał .

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-01-15, 15:41   

simcode napisał/a:
Ja bym tak odważnie nie napisał .

A możesz Kolego sprawdzić organoleptycznie ;) i zrobić pomiary? Oczywiście mam na myśli wodę z sieci wodociągowej do celów spożywczych i bytowych a nie solankę z kopalń.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-01-15, 14:58   

[quote="upin"]A możesz Kolego sprawdzić organoleptycznie[/quote]
Nie muszę ;
http://pl.wikipedia.org/wiki/Izolator
Ja przynajmniej odróżniam materiał słabo przewodzący od izolatora .
A tak na marginesie mając do czynienia z myjkami wysokociśnieniowymi w zakładzie o profilu spożywczym gdzie używanie takiej myjki jest powszechne jak chleb w domu .Wielokrotnie więc stykałem się z problemem wyłączania RCD przez te urządzenia , oczywiście przyczyna zawsze była bo musiała być.

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-01-15, 18:51   

Może inaczej. Napisałem:
Cytat:
Oczywiście mam na myśli wodę z sieci wodociągowej do celów spożywczych i bytowych a nie solankę z kopalń.

Zrób test z zachowaniem środków bezpieczeństwa i włóż przewód L obwodu zabezpieczonego RCD do wody lejącej się z kranu. RCD nie zadziała.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 26-01-15, 19:07   

Oj tam, testy będziecie robić.
Ja zrobiłem za was.
Lejąca się woda, odpływ otworzony (czyli woda odpływa :) )
wyniki:
Pomiar_1
Pomiar_2

Boże... wszystko trzeba udowadniać ... :neutral:

P.S.
Fazowy też wam mam wsadzić do wanny i zrobić zdjęcie?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-01-15, 19:13   

[quote="upin"]A woda jest izolatorem [/quote]
A mnie chodziło o ten fragment ,Woda jako struktura nie jest ani przewodnikiem ani izolatorem naukowcy określają ją jako dipol elektryczny teoria dość przydługawa , zresztą to nie takie ważne wiemy o co chodzi .
Teoria wrzuconej do wanny suszarki często powtarzana . Ciekawym doświadczeniem jest zmiana temperatury wody i zmiana jej przewodności .
Pozdrawiam.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 26-01-15, 19:20   

Cytat:
Ze względu na bardzo małe przewodnictwo cieplne woda, a także lód są idealnymi izolatorami cieplnym

Woda, to znaczy H2O. Czysta woda.
Brudna woda lub woda w której coś się rozpuściło, nie musi już tego warunku spełniać.

dla ciekawych link o wodzie: Woda
- pierwszy cytat zaczerpnięto.

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-01-15, 19:50   

simcode napisał/a:
A mnie chodziło o ten fragment

Z akademickiego punktu widzenia masz rację :) Mój błąd. Ale my elektrycy wiemy doskonale co miałem na myśli pisząc swój post w całej jego treści.
simcode napisał/a:
Wielokrotnie więc stykałem się z problemem wyłączania RCD przez te urządzenia , oczywiście przyczyna zawsze była bo musiała być.

A co nią było? Jaką klasę ochronności miały te myjki? W jakim stanie były przewody je zasilające?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-01-15, 20:17   

[quote="upin"]A co nią było? Jaką klasę ochronności miały te myjki? W jakim stanie były przewody je zasilające?[/quote]
Właśnie tu był często problem , najczęściej dziurawy wyłącznik zasilania (silikonowa powłoka) , innym razem przetarty przewód , wiele tego było .Dość kłopotliwe urządzenie jeśli chodzi o RCD .
Jeśli chodzi o tą wannę to mi przypomniała się słynna wanna Wassermana tego posła z PIS, on też chciał żeby RCD zadziałało jak lokówka wleci do wanny.

Odpowiedz do tematu